Strona głównaTechnologiaZasady dotyczące korzystania z dronów w Polsce - o czy musisz wiedzieć?

Zasady dotyczące korzystania z dronów w Polsce – o czy musisz wiedzieć?

Loty dronami od lat cieszą się coraz większą popularnością. Dziś wykorzystywane są do wielu różnych celów. Mowa tu choćby o fotografii i filmowaniu. Korzystają z nich zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści w różnych branżach. Ważne jest jednak, aby latając dronem, pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów i zasad. O czym zatem należy wiedzieć?

Jakie wyróżnia się kategorie dronów?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami loty dronami dzieli się na trzy kategorie. Mowa tu o kategorii otwartej, szczegółowej i certyfikowanej. Jeśli chodzi pierwszą kategorię, to ta obejmuje loty, których pułap nie przekracza 120 metrów i które wykonywane są w zasięgu wzroku operatora. Poza tym waga drona w kategorii otwartej nie może być większa niż 25 kg. Kategorię otwartą dzieli się dodatkowo na trzy podkategorie – A1, A2 i A3.

  • Pierwsza pozwala na loty nad osobami postronnymi, jednak nie nad zgromadzeniami osób.
  • Podkategoria A2 nie pozwala na wykonywanie lotów nad osobami postronnymi. Wymaga zachowania minimalnej odległości 50 metrów od osób.
  • Podkategoria A3 także nie pozwala na wykonywanie lotów nad osobami postronnymi. Dodatkowo wymaga zachowania minimalnej odległości 150 metrów od terenów zabudowanych.
  • Kategoria szczegółowa obejmuje loty poza zasięgiem wzroku i bliżej osób postronnych.
  • Natomiast kategoria certyfikowana obejmuje loty o wysokim ryzyku. Mowa tu o lotach nad osobami postronnymi i zgromadzeniami, lotach związanych z transportem ludzi oraz lotach związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych.

Kiedy konieczne jest odbycie szkolenia?

Odbycie szkolenia z latania dronem koniecznie jest wówczas, kiedy planuje się loty urządzeniem o wadze przekraczającej 250 g. Takie szkolenie odbywa się online i jest bezpłatne. Po jego zakończeniu konieczne jest zdanie testu, który również jest online. Uzyskane w ten sposób kwalifikacje są ważne przez 5 lat. Takie szkolenie wystarczy, jeśli zamierza się realizować loty w kategorii A1. Nieco inaczej jest w przypadku kategorii A2. Loty w tej kategorii wymagają uzyskania dodatkowych uprawnień. Konieczne jest odbycie kursu praktycznego w trybie samokształcenia. Poza tym zdać należy dodatkowy egzamin teoretyczny. A kiedy szkolenie nie jest konieczne? Nie jest ono obowiązkowe w przypadku wykonywania lotów dronem ważącym mniej niż 250 g. Przykład takiego modelu znaleźć można na stronie: https://www.mediaexpert.pl/foto-i-kamery/drony-i-akcesoria/drony/dron-dji-mini-4-pro-rc-n2.

Ile trzeba mieć lat, aby móc latać dronem?

Aby móc latać legalnie w Polsce dronem, konieczne jest ukończenie 16 roku życia. Wiedzieć jednak trzeba, że wymóg ten nie obowiązuje w kilku przypadkach. Po pierwsze, kiedy lot wykonywany jest w podkategorii A1, a sam dron w rozumieniu przepisów jest zabawką. Po drugie, jeśli dron zbudowany został do użytku domowego, a jego maksymalna masa startowa nie przekracza 250 g. I po trzecie, kiedy loty wykonywane są pod nadzorem pilota, który posiada odpowiednie kompetencje.

Dla osób początkujących powyższe zasady mogą wydawać się nieco skomplikowane. Ich opanowanie nie jest jednak wcale takie trudne. Pamiętać jednak trzeba, że przepisy wciąż się zmieniają. Istotne jest zatem, aby zawsze być na bieżąco. Wszystko po to, aby mieć pewność, że loty wykonuje się w sposób legalny. Oczywiście nigdy nie można zapomnieć o bezpieczeństwie, które jest najważniejsze w trakcie korzystania z drona.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne