Strona głównaPoradyJakie marki kupować w lumpeksach?

Jakie marki kupować w lumpeksach?

Zakupy z drugiej ręki lub vintage to trochę jak poszukiwanie skarbów. Aby znaleźć ukryte klejnoty, często trzeba kopać, przeszukiwać, badać, badać, a czasami po drodze robić złe rzeczy. Ale to, co kiedyś wymagało godzin sortowania ubrań i półek z butami, torebkami i artykułami gospodarstwa domowego, teraz mamy dostęp w zaciszu własnego domu, z łatwością i wygodą, jaką są zakupy online. Oczywiście standardowe second handy nadal bardzo dobrze funkcjonują. Wiele kobiet chwali się na temat swoich zdobyczy z lumpeksu. Które są warte uwagi?

Jak kupować w lumpeksach?

W naszym zglobalizowanym świecie, zdominowanym przez gigantów szybkiej mody, kupowanie ubrań vintage i z drugiej ręki zapewnia odświeżający (i zdecydowanie bardziej zrównoważony) sposób robienia zakupów. Dzięki nim można rozwijać swoją garderobę bez obaw o wytworzenie kolejnej góry śmieci, która zatruje środowisko naturalne. Lumpeksy to szansa na danie drugiego życia przedmiotom, które jeszcze się do tego nadają.

Aby móc pochwalić się tym, jakie są twoje zdobycze z lumpeksu, konieczne jest ustalenie, co właściwie jest takim dobrym trafem. Z pewnością są to ubrania o dobrym składzie materiałowym, praktyczne, niezniszczone albo możliwe do naprawienia niewielkim kosztem (doszycie guzika, wymiana zamka błyskawicznego). W innym przypadku taka korzyść jest niewielka, a pozornie nawet bardzo udany zakup, o ile nie będzie miał dla siebie właściwego przeznaczenia, nie przyda się na nic.

Sposób, jak kupować w lumpeksie można by streścić w jednym zdaniu: “mądrze”. To, że coś jest tanie, nie znaczy wcale, że musi wejść do twojej szafy. Zawsze zastanawiaj się,czy daną rzecz będziesz po prostu miała z czym nosić. Masz pasujące spodnie, sweter, buty albo torebkę? Jeżeli nie, rzecz nie jest warta uwagi, a pociągnie za sobą konieczność kolejnych niepotrzebnych zakupów. Zawsze także trzeba spojrzeć na metkę. Nie tylko w poszukiwaniu znanej marki, ale także składu surowcowego materiału. Niektóre są mało praktyczne. Mowa na przykład o jedwabnych ubraniach albo stuprocentowej wełnie. Są z pewnością atrakcyjne, ale takie twoje zdobycze z lumpeksu wymagają specjalnego traktowania. Nie każdy ma na to czas oraz warunki. Czasami na przykład mieszanki są wygodniejsze, bo nie wymagają oddawania ubrań do pralni za każdym razem, kiedy się pobrudzą.

Moje zdobycze z lumpeksu – najsłynniejsze marki

Oczywiście podczas łowów w second handach najbardziej cieszą zdobycze znanych marek. Nikogo nie dziwi obecność ubrań takich firma jak H&M albo Zara. Szczęśliwe osoby są jednak w stanie znaleźć coś zdecydowanie bardziej wartego uwagi, na przykład ubrania Ralph Lauren, Moschino albo Burberry. Oczywiście nie są to codzienne trafy, ale są lumpeksy, w których zdarzają się one często. Jednak odpowiedź na pytanie: “jakie marki kupować w lumpeksach?” wcale nie jest tożsama z tymi najbardziej znanymi. Zawsze przede wszystkim uwagę trzeba zwracać na skład materiałowy. Jeżeli coś już na wieszaku albo w koszu wygląda źle, ma nieatrakcyjny krój, niewłaściwy rozmiar, brzydki kolor albo na przykład jest pozaciągane, to już nic nie da się z tym zrobić. W takim przypadku z pewnością nawet znane logo nie uratuje jego wyglądu.

Zawsze warto inwestować w klasykę. Dlatego w second handach szukaj ubrań ponadczasowych. Kaszmirowy sweter w dobrym stanie zawsze się obroni. Warto także kupować tam odzież sportową oraz funkcyjną. Porządne marki tworzą swoje rzeczy w taki sposób, iż te są w stanie wytrzymać wiele lat. W te zawsze warto zainwestować. Prawdziwe perełki vintage to także nie lada gratka dla osób lubiących ubierać się w taki sposób. Najciekawsze znaleziska zawsze można przekazać dalej albo spieniężyć. 

Jakie marki kupować w lumpeksach? Z pewnością warto zwracać uwagę na torebki. Oczywiście, ponownie muszą być one w nienagannym stanie. W razie wątpliwości odnośnie danej marki, dobrze jest sprawdzić ją od razu w internecie. Czasami na pierwszy rzut oka bowiem trudno jest ocenić, czy dany przedmiot jest warty uwagi.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne