Strona głównaPoradyCzyszczenie ubrań z lumpeksu - PORADNIK

Czyszczenie ubrań z lumpeksu – PORADNIK

Czy po kupieniu odzieży używanej wystarczy ją wyprać w pralce, aby wyeliminować zarazki i bakterie? Nie zawsze jest to takie proste. Dlatego sporo osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań kupionych w lumpeksie. Neutralizator zapachów do ubrań kupionych z drugiej ręki jest tylko jedną z możliwości.

Jak usunąć zapach z ubrań z ciucholandu?

Oczywiście ubrania vintage są bardzo popularne. Kupowanie odzieży używanej pozwala na znalezienie wyjątkowych rzeczy w bardzo przystępnych cenach. Dzięki temu można wyglądać naprawdę dobrze i oryginalnie za ułamek ceny nowych ubrań. Ponadto kupowanie odzieży używanej pomaga zmniejszyć wpływ branży modowej na środowisko. Jednak nie wszystkie ubrania są w lumpeksach odpowiednio dezynfekowane. Z tego powodu tak istotne jest, aby samodzielnie zadbać o ich prawidłowe odświeżenie. To, jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań, nie jest wcale prostym zagadnieniem.  

Odkażanie odzieży używanej: dlaczego jest ważne?

Pierwszą zasadą, jakiej należy przestrzegać przy zakupie używanych rzeczy, bez względu na markę, rodzaj odzieży czy tkaniny, jest ich pranie. To, że ubranie może nie mieć widocznych plam, nie oznacza, że ​​jest czyste i odkażone. Nieprawidłowo wyprane ubranie może mieć na swojej powierzchni wręcz setki drobnoustrojów. Mogą one nawet wywołać choroby, dlatego to tak istotne. 

Ubrania z second handów powinno się prać osobno od pozostałych. Najlepiej jest zacząć od krótkiego cyklu prania w niskiej temperaturze. Dzięki temu masz pewność, że żadne z ubrań nie zostanie zniszczone. Następnie należy przejść do właściwej dezynfekcji. Przyda się także neutralizator zapachów do ubrań. W internecie kupić można specjalne proszki do dezynfekcji. Pomogą one także na problem, jakim jest sposób, jak usunąć zapach z ubrań z ciucholandu. Rozpuszcza się je w misce z ciepłą wodą, w której świeżo zakupione ubrania z drugiej ręki należy wymoczyć nawet przez kilka godzin. Taka metoda usuwa niemalże stoprocent alergenów, jest więc bardzo skuteczna. To istotne szczególnie w przypadku ubrań przeznaczonych dla małych dzieci, które na ostre środki chemiczne mogą reagować alergicznie.

Nieprzyjemny zapach nowych jeansów i inne problemy z odzieżą używaną

Po wypraniu i dezynfekcji ubrań środkiem chemicznym kolejnym ważnym krokiem jest suszenie. Jeżeli tylko masz suszarkę elektryczną, to warto z niej skorzystać. Jednym z najlepszych sposobów na usunięcie nieprzyjemnego zapachu nowych jeansów jest włożenie ich do suszarki bębnowej, która dodatkowo doda świeżego aromatu ubraniom i je zmiękczy. Innym sposobem może być także użycie parownicy do materiałów, a także nawet użycie żelazka z funkcją pary. 

Dużym problemem jest także to, jak pozbyć się zapachu wilgoci z ubrań. W tym przypadku poza wskazanym już praniem, dobrym wyborem jest także powieszenie ubrań w przewiewnym miejscu, szczególnie przy ładnej pogodzie i ich naturalne wysuszenie przez kilka godzin. Jednak to, jak pozbyć się zapachu wilgoci z ubrań, czasami wcale nie jest proste. W niektórych przypadkach wymagane jest kilkukrotne pranie. Czasami sposób,  jak pozbyć się zapachu wilgoci z ubrań zależeć może również od typu tkaniny. Ciężkie materiały, takie jak wełna, trudniej jest pozbawić nieprzyjemnego aromatu.      

Jak wyczyścić kurtkę skórzaną z lumpeksu?

Dużym problemem w przypadku ubrań z lumpeksu, może być wyczyszczenie z nich plam. Szczególnie jeżeli materiał jest nietypowy i trudny do uprania. Jak wyczyścić kurtkę skórzaną z lumpeksu? Niezbyt duże zabrudzenia można usunąć przy pomocy zwykłej wody z mydłem. Na jasną skórę dobrze podziała także wybielający sok z cytryny.

To, jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań kupionych w sklepie z odzieżą używaną jest uzależniony także od tego, jakiego rodzaju jest to ubranie. Zawsze trzeba je oczywiście uprać i porządnie wysuszyć. Lepiej nie przesadzić jednak z płynami do płukania o intensywnym zapachu, bo może go tylko zamaskować, ale nie usunąć. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne