Jeśli zetknąłeś się kiedykolwiek z branżą e-Commerce, a konkretnie z rozwiązaniami IT w tym obszarze, na pewno słyszałeś o Magento. Zazwyczaj w kontekście pozycji lidera wśród platform. Co to jest Magento? Ile kosztuje? Sprawdźmy to.
Magento – co to jest?
Magento to silnik e-Commerce open source, czyli z otwartym kodem źródłowym. Od kilku lat należy do firmy Adobe i jest przez nią rozwijany. Według różnych danych na świecie funkcjonuje ponad 250 tysięcy sklepów na tej platformie. Oprogramowanie zawiera w sobie wszystkie konieczne do uruchomienia sklepu funkcjonalności, takie jak katalogi produktów, obsługa klienta, wsparcie dla SEO, płatności, obsługa dostaw czy analiza raportów. Co ważne, Magento mocno ułatwia ekspansję zagraniczną, udostępniając wersje językowe oraz multistore (wiele sklepów na jednym silniku).
Platforma od Adobe jest popularną podstawą do sklepów B2B. Dlaczego Magento jest chętnie wybierane przez ten rodzaj biznesu? Wynika to z dostępności specyficznych dla B2B funkcji, takich jak reguły rabatowania, indywidualne cenniki, moduły logistyczne czy konfiguratory produktów.
Aby uruchomić sklep na tej platformie, potrzebujesz dużo więcej nakładu pracy i większych kompetencji niż w przypadku typowych sklepów abonamentowych (SaaS). Dlaczego Magento więc jest dobrym wyborem, mimo takiego utrudnienia?
Magento – dlaczego warto postawić na ten CMS?
Jeśli przyjrzysz się liście marek, które zbudowały swoje sklepy na Magento, zauważysz pewną prawidłowość. Magento zazwyczaj wspiera duże e-Commerce’y, z tysiącami produktów w bazie i z wieloma wersjami językowymi. Krótko mówiąc – to wybór dla wymagających biznesów.
Magento to silnik, który pozwoli Ci na naprawdę wiele. Zupełnie inaczej niż w przypadku popularnych abonamentowych usług, tutaj nie ma ograniczeń co do modyfikacji i rozbudowy pod potrzeby biznesu. Jeśli masz dobry zespół wdrożeniowy, spory budżet i elastyczne terminy, możesz z Magento zrobć co tylko zechcesz.
No właśnie. O ile masz takie środki.
Magento – ile kosztuje?
Jak już wspomniałem wcześniej, Magento to jest oprogramowaniem open source. Posiada też wersję płatną, pod nazwą Adobe Commerce, ale w tym artykule skupimy się na edycji otwartej, bezpłatnej.
Sama instalacja Magento open source kosztuje tyle, ile czasu zajmie specjaliście od IT. Jeśli chcesz to zrobić samodzielnie, nic nie stoi na przeszkodzie – poszukaj jednego z wielu poradników krok po kroku.
Od razu chciałbym Cię tu ostrzec przed sztywnymi cennikami. Spójrz prawdzie w oczy – jeśli ktoś bez analizy Twoich potrzeb i wymagań z góry wie, ile kosztuje sklep na Magento szyty na Twoją miarę, to zwyczajnie wroży z fusów. Budowa dużego e-Commerce to nie jest projekt, który da się ot tak zamknąć w tabeli cen. Potrzebujesz warsztatów z analitykiem biznesowym i osobą techniczą, aby przygotować wyczerpujący brief. Dopiero na jego podstawie firma wdrożeniowa może dokonać wyceny.
Dlaczego to ważne? Wyobraź sobie sytuację, bardzo częstą zresztą, że dostajesz z rynku trzy skrajnie różne kosztowo oferty na sklep na Magento. Możesz zrobić wielki błąd i po prostu wziąć najtańszą… ale możesz też pójść po rozum do głowy i przyjrzeć się zakresowi, jaki został wyceniony przez każdą z agencji. Na 100% będzie on tak samo różny, jak i podane finalne kwoty. Zawsze porównuj te same zakresy.
To, ile kosztuje Magento, determinuje przede wszystkim złożoność e-Commerce, jaki na podstawie tego silnika ma powstać. Weź pod uwagę:
- liczbę koniecznych integracji, na przykład z marketplace, system ERP czy CRM;
- szatę graficzną i warstwę UX, czyli to, co widzi i z czym wchodzi w interakcję użytkownik;
- wszelkie zmiany w funkcjonalności Magento, takie jak chociażby konfiguratory produktów;
- pracę osób odpowiedzialnych za analitykę i strategię, a także project managera;
- koszty infrastruktury serwerowej oraz czasu devopsa;
- usługi poboczne, takie jak skonfigurowanie analityki marketingowej czy wystawienie feedu pod reklamy Google’a,
- koszty związane z pozycjonowaniem.
Na kosztach przedwdrożeniowych – takich jak wykonanie analizy czy opracowanie strategii – czy wdrożeniowych (wymienionych wyżej) się nie kończy. Utrzymanie Magento to także koszt, który musisz wpisać do budżetu. Hosting, doraźne naprawy, łatki bezpieczeństwa czy przyszłe integracje.
Podsumowanie
Magento to potężna technologia, jednak nie dla każdego biznesu e-Commerce. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze tej platformy, zrób solidny research i napisz pogłębiony brief. Uczciwy konsultant z software house’u pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.
Artykuł sponsorowany