Strona głównaSportRozpocznij nowy rok aktywnie: czego będziesz potrzebować do biegania?

Rozpocznij nowy rok aktywnie: czego będziesz potrzebować do biegania?

Wraz z nadejściem nowego roku przychodzi naturalny czas na podjęcie nowych postanowień czy przedsięwzięć. Ktoś chce odnieść sukces w pracy, ktoś inny ma wielkie plany rodzinne, a jeszcze ktoś chce na przykład zacząć zdrowiej żyć. Zatrzymamy się na chwilę przy trzeciej wymienionej grupie. Najczęstszym przejawem bardziej aktywnego trybu życia jaki nam przychodzi do głowy jest bieganie, nie wymaga ono specjalnych umiejętności i można to robić gdziekolwiek. Nic więc dziwnego, że po Nowym Roku regularnie wzrasta liczba biegaczy na ulicach czy w parkach. Jednak tylko najbardziej zdeterminowani i najlepiej przygotowani przetrwają dłużej niż pare dni. Jeśli i Ty chcesz aktywnie rozpocząć nowy rok, zasięgnij porady, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do biegania.

Podstawowy sprzęt do biegania

Wysokiej jakości obuwie powinno być obowiązkowym wyposażeniem każdego biegacza, nawet biegacza rekreacyjnego i okazjonalnego. Nie chcesz paradoksalnie niszczyć stawów i kręgosłupa w pogoni za bardziej aktywnym i zdrowym trybem życia. A oprócz odpowiedniego obuwia nie zapomnij o odzieży sportowej lub funkcjonalnej. Jednak przydatnych rzeczy do biegania jest o wiele więcej.

Wysokiej jakości buty do biegania

Zaczynamy więc od tego, o czym wspomnieliśmy nieco powyżej – wysokiej jakości butów do biegania. Do biegania potrzebne będą buty sportowe, które powinny możliwie najskuteczniej amortyzować wstrząsy, gdy w nich nadepniesz na nierówną nawierzchnię. Niektórzy producenci obuwia stosują w swoich modelach efektowne podeszwy żelowe. Ponadto buty do biegania powinny być lekkie i wygodne.

Czy kolor też ma znaczenie? Kolorystyka butów do biegania z pewnością nie wpłynie na Twoje wyniki ani wytrzymałość. Jeśli jednak planujesz biegać również wieczorem, buty z krzykliwymi, neonowymi lub odblaskowymi elementami na pewno nie zaszkodzą. Będzie to miało wpływ przede wszystkim na Twoje bezpieczeństwo.

Co z wodoodpornością? Jeżeli nawet zła pogoda nie przeszkodzi Ci w bieganiu, warto zaopatrzyć się w wodoodporne obuwie. Jeśli ich nie masz, ratunkiem może okazać się impregnacja butów.

Odzież sportowa

Kategoria, którą można łatwo rozwinąć w osobny artykuł, bo to temat rzeka. Wysokiej jakości odzież sportowa „od stóp do głów” nie tylko ochroni Cię podczas biegu, ale może również przyczynić się do osiągnięcia przez Ciebie lepszych wyników. Generalnie należy ubierać się odpowiednio do pogody. Podstawą powinna być bielizna termoaktywna, która dobrze odprowadzi pot i zapewni suchość ciała. Eliminuje to potencjalne ryzyko przeziębienia. W tym względzie zdecydowanie polecamy szczególnie funkcjonalne t-shirty czy podkoszulki a dla kobiet również biustonosze sportowe.

Ponadto nie lekceważ takich drobnych szczegółów jak skarpetki. Nigdy nie biegaj w niskich skarpetkach tzw. stopkách. Zawsze wybieraj „wyższe” typy, które zapewnią Twoim kostkom lepsze wsparcie podczas biegania. Zwróć także uwagę na konstrukcję i rodzaj materiału. Nie jest dobrze kiedy stopa ślizga się w butach, bo powoduje to otarcia i przez jakiś czas nie będziesz chciał wracać do biegania lub zniechęci Cię to już na zawsze. Na astratex.pl z pewnością znajdziesz odpowiednie dla siebie.

Warto również wspomnieć o odpowiednich spodenkach do biegania. O ile dla mężczyzn polecamy lekkie modele o luźniejszym kroju, który nie będzie krępował w kroku, o tyle legginsy będą idealne dla pań. Na rynku można znaleźć zarówno wygodne, bawełniane modele z szeroką talią, które nigdzie nie uciskają, jak i sportowe legginsy wykonane z funkcjonalnych materiałów, które jeszcze bardziej nadają się do biegania. Charakteryzują się lekkością, oddychalnością i doskonałym odprowadzaniem wilgoci z ciała. Wielki wybór sportowych legginsów znajdziesz na Astratex.pl.

Akcesoria, które docenisz

Najważniejsze już omówiliśmy, ale na koniec wspomnimy o kilku drobiazgach i akcesoriach, które z pewnością docenisz podczas biegania. Przede wszystkim skupimy się na bezpieczeństwie, o którym wspominaliśmy także w przypadku butów do biegania. Niezależnie od tego, jakie posiadasz obuwie, podczas biegania nałóż na górną część ciała elementy odblaskowe – na przykład odblaskową opaskę a najlepiej kamizelkę.

W dzisiejszym świecie chcemy mieć wszystko pod kontrolą, monitorujemy każdy nasz krok więc i w przypadku biegania warto posiadać zegarek sportowy, który będzie zapisywał nasze osiągnięcia. Dzięki temu możemy kontrolować nasze postępy w bieganiu. Jeśli jednak nie posiadasz takiego zegarka z całą pewnością wystarczy telefon, który najlepiej upewnić do specjalnego etui na ramię tak abyś nie musiał trzymać go w dłoni. Telefon przyda nam się również do słuchania muzyki podczas biegu. Należy pamiętać by głośność nie była ustawiona na maximum, musimy słyszeć co się dzieje wokół nas, aby uniknąć przykrego wypadku.

Artykuł partnera.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne