Strona głównaTurystykaNajpopularniejsza trasa do Chorwacji

Najpopularniejsza trasa do Chorwacji

Co roku setki tysięcy Polaków wybierają się w podróż samochodem, na zasłużony, wakacyjny wypoczynek do Chorwacji. Najpopularniejszą z tras tam prowadząca, to ta przez Czechy, Austrię i Słowenię. Ten wariant trasy charakteryzuje się najkrótszym czasem dojazdu, najlepszymi drogami oraz największym bezpieczeństwem.

W poniższym artykule opiszemy plusy i minusy przejazdu przez Czechy, Austrię i Słowenię oraz przekażemy najważniejsze informacje o tym wariancie trasy. Mamy nadzieję, że takie zestawienie informacji pomoże podjąć decyzję którędy jechać i jak się przygotować.

Trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię

Ten wariant trasy jest zdecydowanie najpopularniejszy, ponieważ pomimo, że winiety są na tej trasie stosunkowo drogie (głównie ze względu na koszt winiet w Słowenii), to jednak dobre drogi, czas przejazdu i bezpieczeństwo sprawiają, że warto poważnie rozważyć właśnie tę opcję.

Jazda przez Słowację i Węgry, dla większości podróżujących jest atrakcyjna wyłącznie na papierze. “Tańsze winiety, tylko godzinę dłużej, a drogi lokalne mi nie przeszkadzają” to najczęstsze argumenty zwolenników tej trasy. Niestety nie jest już tak kolorowo, kiedy po 8 / 10 godzinach trasy wjeżdżamy na Węgrzech w obszary zalesione, znajdujące się w dolinach, gdzie często rano / w nocy, utrzymuje się mgła, a my zmęczeni poruszamy się nie oświetlonymi drogami bez namalowanych pasów na jezdni. W takich sytuacjach zaczynamy tęsknić za trasą, która prowadzi głównie, dobrze utrzymywanymi autostradami. W takim momencie tracą również na znaczeniu zaoszczędzone 140 zł na winietach, bo po prostu chcemy już być na miejscu. Warto pamiętać, że jadąc kilka godzin w dużym skupieniu, jesteśmy bardziej zmęczeni, a do przejechania najczęściej zostaje jeszcze kilkaset kilometrów monotonnej (choć ładnej) drogi w Chorwacji.

Trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię, jest dobrze zorganizowana, wiedzie głównie dobrze utrzymanymi autostradami oraz po drodze jest wiele miejsc gdzie można się zatrzymać i chwile odpocząć. Łączny czas przejazdu jest krótszy o ok 1 – 2 godziny. Dla osób, które za główny cel stawiają sobie bezpieczne i szybkie dotarcie do Chorwacji, jest to jedyny słuszny wybór. Polecamy tę trasę głównie rodzinom z małymi dziećmi ze względu na poruszanie się “cywilizowanymi” drogami. W razie kłopotów, awarii czy innego zdarzenia, można bezpiecznie załatwić sprawę, bez ryzyka stania na poboczu, gdzieś w lesie na nieoświetlonej drodze, tak jak mogłoby się to wydarzyć na Węgrzech.

Zalety:

⦁ Bezpieczna – trasa jest bezpieczna, prowadzi głównie autostradami i drogami szybkiego ruchu, posiada liczne punkty postoju.
⦁ Szybka – czas dotarcia do Chorwacji to ok 1 – 2 godziny szybciej niż w przypadku trasy przez Słowację i Węgry.
⦁ Mniejsze ryzyko mandatu – poruszanie się po autostradach z prędkością 120 – 130 km/h wystarcza, aby sprawnie i szybko przejechać całą trasę. Mniejszy stopień skomplikowania kategorii winiet oraz mniej lokalnych dróg sprawia, że ryzyko otrzymania mandatu jest mniejsze.

Wady:

⦁ Droższa – Winiety na tej trasie są około 2 razy droższe niż na trasie SK – HU, głównie ze względu na koszt winiet w Słowenii. Istnieje możliwość ominięcia tras płatnych w Słowenii, ale objeżdżanie trasy należy zacząć już w Austrii. W ten sposób nie zapłacimy za winiety, ale istotnie wydłużymy czas przejazdu.

Winiety na trasie Czechy, Austria Słowenia

Winiety na tej trasie są dostępne w formie elektronicznej. Dotyczy to również Słowenii, która od 2022 r. wprowadziła elektroniczny system poboru opłat. Winiety można zakupić online, najlepiej jeszcze przed wyjazdem. Dostępne rodzaje winiet:

Winiety Czechy

⦁ na 10 dni,
⦁ na 30 dni,
⦁ na 365 dni.

Winiety Austria

⦁ na 10 dni,
⦁ na 2 miesiące,
⦁ na 1 rok.

Winiety Słowenia

⦁ na 7 dni,
⦁ na 30 dni,
⦁ na 365 dni.

W Austrii winiety obowiązują na drogach ekspresowych oraz autostradach. Istnieją jednak odcinki wymagające dodatkowego opłacenia, takie jak:

S16 – Arlberg
A13 – Brenner
A10 – Tauern/Katschberg
A11 – Karawanken
A9 – Bosruck
A9 – Gleinalm

Na szczęście na trasie prowadzącej z Polski do Chorwacji nie ma odcinków dodatkowo płatnych i całą trasę przejedziemy na standardowych winietach do Austrii. Aby zakupić winiety wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać “winiety austria”, “winiety czechy”, lub nawet “winiety chorwacja” i z pewnością łatwo znajdziemy internetowe serwisy sprzedające winiety.

Trasa przez Słowację i Węgry

Warto również przedstawić kilka informacji na temat drugiej najpopularniejszej trasy, czyli prowadzącej przez Słowację i Węgry. Wariant ten jest najczęściej wybierany przez mieszkańców Polski wschodniej i dla tych regionów jest to wybór zdecydowanie korzystny, głównie ze względu na czas i odległość jaką trzeba by pokonać w Polsce, aby dostać się co jej centralnej części. Często wiązałoby się to z jazdą kilkaset kilometrów przez kilka godzin, płacenie za autostrady (np. odcinek A4). W takim wypadku, kierowanie się od razu na południe przez Słowację i Węgry to naturalne i dobre rozwiązanie.

Dla zdecydowanej większości kraju (Warszawa, Pomorze, Polska centralna, Śląsk i Małopolskie) jazda przez Słowację i Węgry to wybór, który naszym zdaniem ma więcej wad niż zalet.

Zalety:

⦁ Cena winiet – trasa przez SK i HU jest około 2 razy tańsza, niż ma to miejsce w przypadku trasy CZ – AT – SI.
⦁ Budapeszt – piękna stolica kraju jest na trasie przejazdu i można ją odwiedzić nawet tylko przejazdem.

Wady:

⦁ Dłuższa – trasa zajmuje około 1 – 2 godziny więcej w porównaniu do CZ – AT – SI
⦁ Mniej bezpieczna – ze względu na konieczność jazdy lokalnymi drogami narażamy się na większe niebezpieczeństwo kolizji, wypadku, zderzenia ze zwierzętami. Problem ten dotyczy głównie osób jadących w nocy.
⦁ Większe ryzyko mandatu – związane z 3 czynnikami:
⦁ W Słowacji wymaga się rozbudowanego wyposażenia samochodu, które najczęściej nie jest spełnione przez polskie pojazdy.
⦁ Na Węgrzech mandaty najczęściej dotyczą błędnego dopasowania winiet do kategorii pojazdu (D1/D2)
⦁ Konieczność jazdy lokalnymi drogami z prędkością 50 km/h przez sporą część trasy, powoduje, że kierowcy otrzymują mandaty ze Słowacji za przekroczenie prędkości, nawet o 5 – 10 km/h.

Winiety na trasie Słowacja, Węgry

W Słowacji oraz na Węgrzech można zamówić winiety elektroniczne, oba kraje umożliwiają zakup jeszcze przed wyjazdem. Zachęcamy do ostrożnego zakupu winiet węgierskich, ponieważ mandaty za błędne dopasowanie winiet węgierskich do kategorii pojazdu, to bardzo powszechny problem. Jeżeli masz wątpliwości czy Twój samochód to kategoria D1, czy D2, to lepiej zakup kategorię D2, ponieważ różnica pomiędzy cenami jest niewielka, a mandat za błędne dopasowanie oscyluje w granicach 450 – 1200 zł. Dostępne rodzaje winiet na tej trasie:

Winiety Słowacja:

⦁ na 10 dni,
⦁ na 30 dni,
⦁ na 365 dni.

Winiety Węgry:

⦁ na 10 dni,
⦁ na 30 dni,
⦁ na 365 dni.

Życzymy udanej podróży!

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne