Strona głównaModaJednoczęściowy czy dwuczęściowy – jaki strój kąpielowy wybrać?

Jednoczęściowy czy dwuczęściowy – jaki strój kąpielowy wybrać?

Bez względu na to, czy wybierasz się na plażę czy pragniesz popływać w miejskim basenie, wybór stroju kąpielowego to pewnego rodzaju wyzwanie. W głowie bowiem nierzadko piętrzą się pytania: czy lepszy będzie model jednoczęściowy czy dwuczęściowy? Który z nich zapewni lepszą swobodę ruchu i komfort? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Strój kąpielowy – czuj się w nim komfortowo

Strój kąpielowy (https://www.gaia.com.pl/stroj-kapielowy/) powstał z myślą o tym, aby zapewnić jak najwyższą swobodę podczas wypoczynku nad wodą. Pierwotnie, zanim pojawiło się kuse bikini, przypominały one klasyczne suknie. W XVIII wieku kobiety nosiły bowiem szaty wykonane z lnianego płótna, nazywając je strojami do pływania. W XIX wieku z kolei wybierano stroje z szerokimi spódnicami, które uniemożliwiały unoszenie się na wodzie. Prawdziwą rewolucję przyniosły lata 20. XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze stroje kąpielowe, odsłaniające ramiona i kolana. Była to kontrowersyjna i rewolucyjna propozycja w świecie fashion.

W 1946 roku francuski projektant Louis Réard zaprezentował „bikini”, który było kuse i mocno wycięte. To wtedy nastała prawdziwa rewolucja, która sprawiła, że w latach 50. i 60. pojawiły się monokini, tankini i tanga. 

Tak oto współczesny rynek obfituje w mnogość różnorodnych krojów, kolorów, wycięć, materiałów i form. W ich wyborze najważniejszy powinien być komfort — bez względu na wiek i noszony rozmiar.

Jednoczęściowy kostium kąpielowy

Jednoczęściowy strój kąpielowy to doskonały wybór dla tych kobiet, które szukają czegoś prostego, ponadczasowego i wygodnego. O ile pierwotnie krój ten był uważany za bardzo zachowawczy, o tyle zmieniło się to po serialu “Słoneczny Patrol”, gdzie piękne aktorki prezentowały swoje kształty w słynnych już, kuso wyciętych, czerwonych strojach bez fiszbin.  

Wiele kobiet decyduje się na jednoczęściowe stroje, ponieważ tą są w stanie zamaskować pewne mankamenty figury. Głównie jest to możliwe dzięki podwójnym warstwom materiału lub marszczeniom, które optycznie wygładzają problematyczne obszary. 

Warto także pamiętać, że tego rodzaju stroje są zwyczajnie bardzo wygodne — zwłaszcza podczas uprawiania sportów wodnych. Nie musisz więc obawiać się zsunięcia części stroju, gdy skaczesz do wody czy uczysz się nurkowania. Jeśli zatem planujesz spędzać większość wolnego czasu w basenie, w morzu lub w jeziorze — opcja jednoczęściowa wydaje się być wyjątkowo trafna.

Zalety opcji jednoczęściowej:

  • wiele różnorodnych krojów — zarówno bardziej zabudowanych, jak i sportowych czy wyciętych, 
  • podwójne warstwy materiału, fiszbiny, regulowane ramiączka i marszczenia, które modelują sylwetkę,
  • komfort podczas uprawiania sportów wodnych, 
  • wielofunkcyjność — zabierzesz je zarówno na basen, jak i na plażę. 

Dwuczęściowy strój kąpielowy

Dwuczęściowy strój kąpielowy, potocznie określany jako bikini, składa się z dwóch elementów – części górnej (którą może tworzyć stanik lub zabudowana, przylegająca bluzka) oraz majtek (stringów, brazylianów, fig lub majtek z wysokim stanem). Przez wiele lat propozycja ta uchodziła za kontrowersyjną, zbyt kusą i gorszącą. To w słynnym, złotym bikini wystąpiła Halle Berry w kolejnej części Bonda.

Dwuczęściowe kostiumy kąpielowe wybierane są zwykle przez kobiety, które chcą swobodnie opalać się w trakcie urlopu (pamiętaj, aby używać kremów i balsamów z wysokim filtrem SPF!). W zależności od dobranych elementów — pozwala pokazać sporo kobiecego ciała. 

Przez wiele ostatnich lat pokutowała opinia, że bikini może wyglądać dobrze jedynie na paniach w rozmiarze S. To oczywiście mit – producenci oferują obecnie pełną rozmiarówkę dla dwuczęściowych strojów kąpielowych, w których każda kobieta, bez względu na kształt sylwetki, będzie prezentować się naprawdę pięknie! 

Zalety bikini: 

  • opalisz równomiernie większość ciała,
  • możesz dowolnie łączyć góry i doły, tworząc wiele stylizacji, 
  • schną znacznie szybciej niż stroje jednoczęściowe,
  • dostępne są różne modele — zarówno miękkie, jak i z fiszbinami.

Zarówno jedno-, jak i dwuczęściowe stroje kąpielowe możesz dowolnie zestawiać z różnymi dodatkami, takimi jak pareo, narzutki, sukienki plażowe, kapelusze czy klapki! Znajdź już teraz swój model idealny — odwiedź sklep www.gaia.com.pl.

Artykuł partnera.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne