Strona głównaPoradyCo to jest Risograf i do czego służy?

Co to jest Risograf i do czego służy?

Znaczna cyfryzacja sprawiła, że w wielu firmach ogranicza się drukowanie i kopiowanie dokumentów papierowych na rzecz dokumentów w wersji cyfrowej. Mimo to wciąż w wielu firmach powielanie dokumentów jest ważną częścią ich archiwizacji i prawidłowego obiegu dokumentów. Powielanie dokumentów jest też bardzo przydatne w życiu prywatnym. Najbardziej znane urządzenia, które pozwalają to zrobić, są kserokopiarki, ale coraz większą popularnością cieszą się risografy, czyli cyfrowe powielacze. Czym jest risograf i co go odróżnia od kserokopiarki? Risograf – cena i zalety wykorzystania?

Zobacz: Falcerka co to jest i do czego służy?

Risograf – co to jest?

Risograf to cyfrowy powielacz, który pełni dokładnie taką samą funkcję jak kserokopiarka i służy do powielania dokumentów. To, co odróżnia te dwa urządzenia, to sposób działania. Cyfrowy powielacz najpierw skanuje dokument, tworzy matrycę i dopiero drukuje jego kopie, przez co trochę przypomina sitodruk. Skąd nazwa risograf? Od firmy, która wynalazła urządzenie, czyli Riso Kagaku Corporation. Od wypuszczenia pierwszego urządzenia, powielacze cyfrowe zyskują coraz większą popularność ze względu na łatwą obsługę i korzyści, jakie przynoszą.

Zalety stosowania risografu

Dla użytkowników najważniejszą zaletą jest tani koszt kopii. Dodatkowo im więcej powielonych dokumentów, tym niższy koszt jednej kopii, a to oznacza dużą oszczędność. Risografy odznaczają się również niskim poborem mocy, więc mimo sporej ceny początkowej na dłuższą metę jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Risografy można wykorzystać do powielania ogromnej ilości dokumentów, ale sprawdzi się też do uzyskiwania ciekawych efektów, bo farba nakładana jest na siebie, dzięki czemu jej struktura przypomina trochę ręczną robotę. Dlatego rosigrafy są szczególnie chętnie wybierane przez małe, niszowe wydawnictwa, które chcą zaskoczyć odbiorców wysoką jakością i pięknymi wydaniami. Dodatkowo urządzenie zapewnia bardzo szybkie drukowanie (nawet 150 stron na minutę), łatwą obsługę z intuicyjnym interfejsem i możliwość wykorzystywania ekologicznych farb. W zależności od modelu można drukować bardzo duże formaty i wykorzystywać różne, dodatkowe funkcje do użytku profesjonalnego.

Źródło: cbs.gda.pl

Zobacz: Scrapbooking co to jest i jak zacząć?

Ile kosztuje risograf?

Ceny risografów są bardzo zróżnicowane i zależą od modeli oraz oferowanych funkcji. Im bardziej profesjonalne urządzenie, tym cena risografu jest wyższa. Trzeba też przyznać, że risograf cenę ma dość wysoką, co wynika z jego:

  • wysokiej jakości;
  • dużych możliwości;
  • różnorodnych funkcji;
  • niskich kosztów eksploatacji.

Najtańsze modele to koszt, co najmniej 5 000 zł, ale za urządzenia do profesjonalnego użytku trzeba zapłacić około 20 000 – 30 000 zł. Oczywiście istnieją sposoby na to, aby cena risografu była niższa, a dużo zależy od tego, gdzie kupimy urządzenie i czy będzie ono nowe, czy używane. Oczywiście cena maszyny nie powinna być głównym wyznacznikiem i przed zakupem warto sprawdzić dodatkowe funkcje, okres gwarancji i wielkość maksymalnego formatu, jaki można wydrukować.

Gdzie kupić risograf?

Risograf najlepiej kupować bezpośrednio od oficjalnego dystrybutora, co gwarantuje najlepszą jakość. Jednak warto sprawdzić również inne sklepy internetowe, gdyż czasem można trafić na korzystne oferty i promocyjne ceny risografów. Dobrym pomysłem może być również kupienie sprzętu używanego, którego cena będzie dużo niższa, jednak w takim przypadku najlepiej kupować od sprawdzonych dostawców. Osoby, które poszukują budżetowych rozwiązań, powinny zwrócić uwagę na możliwość wynajmu lub dzierżawy risografu. To możliwość skorzystania z wszystkich funkcji i zalet urządzenia bez ponoszenia wysokich kosztów zakupu. Wybierając zakup urządzenia używanego, warto sprawdzić, kiedy zostało ono wyprodukowane i jak długo było eksploatowane, a oczywiście im sprzęt nowszy, tym mniejsze ryzyko konieczności napraw. Chociaż trzeba przyznać, że risografy cieszą się dużą wytrzymałością podzespołów i długą żywotnością, to jednak, jak każdy sprzęt wymagają one serwisowania, co jakiś czas.

Zobacz: Sala konferencyjna – Warszawa – na godziny. Gdzie szukać ofert?

Sprawdź jeszcze

Popularne