Strona głównaZdrowieCzęste budzenie się o 2, 3, 4 w nocy? Jakie są tego...

Częste budzenie się o 2, 3, 4 w nocy? Jakie są tego przyczyny?

Ciągłe budzenie się w nocy może być zalążkiem do rozwijającej się bezsenności. Jednak nie zawsze zły i przerywany sen musi oznaczać najgorsze. Czy rzeczywiście budzenie się w nocy przyczyny musimy doszukiwać się w problemach ze zdrowiem? Być może trzeba ją znaleźć w zupełnie innym miejscu i wyeliminować, aby zadbać o zdrowy sen? Sprawdź, dlaczego możesz cierpieć na tę nieprzyjemną przypadłość!

Pamiętaj, że częste budzenie się może być powodem zażywanych leków tj. np. Trittico. Dlatego koniecznie sprawdź ulotki na swoich lekach.

Budzenie się o 2 w nocy, a choroby

Zdrowy i nieprzerwany sen jest niezbędny organizmowi, niezależnie od wieku. Przyjęło się, że pełna regeneracja ciała i umysłu to około 7-8 godzin odpoczynku, bez przerwy. Budzenie się o 2 w nocy nie prowadzi do niczego dobrego. Jeżeli nie zapewnimy sobie ciągłości, może to negatywnie odbić się na zdrowiu. Zacznie się od zwykłego przemęczenia i rozkojarzenia, ale taki stan może tylko i wyłącznie się pogłębiać nawet do chorób psychicznych i bezsenności. To destrukcyjnie działa na człowieka. Zanim dopuścimy się tak poważnych zaniedbań, sprawdź postaramy się odpowiedzieć na twoje pytanie dlaczego budzę się w nocy i nie mogę zasnąć? Sporadyczne przebudzanie się w nocy nie jest niczym niepokojącym. Schody zaczynają się, gdy regularne budzenie się w nocy o 2 czy w innych godzinach staje się wręcz normą. Jeżeli dodatkowo pojawia się problem z ponownym zasypianiem, należy przeanalizować swoją codzienną rutynę przed położeniem się spać i wyłapanie negatywnych bodźców, które sprawiają, że mózg nie potrafi wejść w fazę odpoczynku. Niczym procesor, działa nawet podczas snu, zmuszając cały organizm do częstego wybudzania się w nocy.

Budzenie się w nocy o 3 – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli towarzyszy ci częste wybudzanie w nocy, powinno się zacząć od przeanalizowania swoich ostatnich dni. Często przyczyna jest niezwykle prosta, a wiąże się z błędnie przygotowanym spoczynkiem. Dużo osób, które doświadczały budzenie o 3 w nocy, po analizie zauważyły, że problem leżał w błędnie dobranym materacu do spania. Zbyt twardy, czy miękki oddziałuje na ciało, które nie może w pełni się odprężyć – a tym samym przerywa sen, aby wymusić zmianę pozycji. Na pytanie czemu budzę się o 3 w nocy, odpowiedź jest zaskakująco prosta! Jeżeli wiesz, że materac masz dobrze dobrany, sprawdź jak przygotowany jest pokój przed snem. Osoby, które skarżyły się na budzenie się o 3 w nocy po dłuższych rozmowach przyznały, że sypialnia nie jest wietrzona, a tym samym może brakować świeżego powietrza i odpowiedniego natlenienia. To jednak nie wszystko! Jeżeli i ty powiesz – budzę się o 3 w nocy, możliwe, że w pokoju jest albo za ciepło, albo za zimno! Pożądaną temperaturą jest optymalne 19 stopni, ale i dobry poziom wilgotności. Zbyt suche powietrze wywoła reakcję – kaszel, a w rezultacie budzenie się w nocy o 3. Niby nic, a jednak ma duży wpływ na higienę snu.

Czemu budzę się o 4 w nocy?

Właściwy rytm i rutyna to klucz do odpowiedniego snu. Zaburzając je, sami odpowiadamy sobie na pytanie dlaczego budzę się o 4 w nocy! Poza odpowiednio przygotowanym pokojem i łóżkiem zadbaj o regularność – kładź się spać o tej samej porze, wstawaj po 7 godzinach, bo dłuższy sen nie wpłynie pozytywnie na poziom energii. Wręcz przeciwnie! Będzie niczym częste wybudzanie w nocy. Poczujesz, jakbyś był bardziej zmęczony niż dzień wcześniej. Budzenie się w nocy o 4 czy o innych późnych godzinach może mieć swoją przyczynę także w tak zwanych zaburzeniach snu. Mamy tutaj na myśli bezsenność, bezdech senny czy zaburzenia rytmu. Wszystkie te problemy należy czym prędzej wyleczyć. Przykładowo, bezsenność odpowiada na problem dlaczego budzę się w nocy i nie mogę zasnąć. Osoby, które na nią cierpią mówią, że udaje im się „normalnie” zasnąć, jednak po chwili budzą się i ponowne oddanie się odpoczynkowi jest wręcz niemożliwe. Głowa nie może się wyłączyć, a takie osoby wciąż są na jawie. Ciągłe budzenie się w nocy to dolegliwość, która jest znana przy bezdechu sennym. Natomiast zaburzenia rytmu dobowego skutkują ciągłym budzeniem się w nocy.

Czemu budzę się o 3 w nocy?

Czy budzenie się w nocy o 3 może mieć inne przyczyny niż wspomniane zaburzenia snu? Tak! Osoby, które uskarżają się na nieregularne budzenie o 3 w nocy na przykład uskarżają się na pojawiający się ból – związany z przetrenowaniem czy urazem. Co prawda taką przyczynę można szybko wyleczyć, a częste wybudzanie w nocy odejdzie w niepamięć. Problemy żołądkowe również mogą być odpowiedzią na pytanie dlaczego budzę się o 3 w nocy?

Budzenie się o 3 w nocy a choroby psychiczne – sprawdź to!

Jak widać z powyższego – przyczyny można łatwo wyleczyć. Schody się robią, gdy budzenie się w nocy o 2 czy innej godzinie ma swoje źródło w chorobach psychicznych. Przykładem tutaj jest depresja. Nie tylko alienuje nas z codziennego życia, ale i odpowiada za budzenie się w nocy przyczyny. To jednak nie wszystkie przypadłości, które mogą nas dotknąć. Jak się okazuje budzenie się o 3 w nocy łączy się ze stresem czy zaburzeniami lękowymi. Tylko próba wyleczenia tych chorób może uspokoić umysł i przywrócić zdrowy, bezpieczny sen.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne