Strona głównaRTV/AGDJakie są najnowsze modele suszarek automatycznych?

Jakie są najnowsze modele suszarek automatycznych?

Suszarka automatyczna to cenne wsparcie w każdym domu – dzięki niej na zawsze będziemy mogli pozbyć się uciążliwych sznurków na pranie i suszyć naszą odzież bardziej efektywnie. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie takiego sprzętu, dobrze będzie przeanalizować różne modele i sprawdzić, jakie funkcje w suszarce będą dla nas najbardziej przydatne. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom i modelom suszarek automatycznych – zapraszamy do czytania! 

Jakie są rodzaje suszarek automatycznych? 

Wybierając suszarkę automatyczną, na samym początku powinniśmy się zastanowić, jaki jej rodzaj będzie najlepszy w naszym przypadku. Te urządzenia mogą różnić się od siebie pod wieloma względami, jednak najważniejszy podział suszarek wynika z tego, w jaki sposób radzą sobie one z pozbyciem się gorącej pary po skończonej sesji suszenia. 

Zgodnie z tym kryterium suszarki automatyczne można podzielić na: 

  • suszarki wywiewowe; 
  • suszarki kondensacyjne; 
  • suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. 

Suszarka dobrze funkcjonująca to przede wszystkim model, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. Przyjrzyjmy się więc pokrótce każdemu z tych typów i zastanówmy się wspólnie, jakie są ich największe wady i zalety. 

Suszarki wywiewowe 

Suszarki wywiewowe to najbardziej podstawowy rodzaj suszarek na pranie. W ich przypadku gorące powietrze po zakończonym suszeniu jest po prostu odprowadzane ze środka urządzenia na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu suszarki wywiewowe są najprostsze konstrukcyjnie, co przekłada się na ich niższą cenę względem innych typów. Niestety każde rozwiązanie ma swoje wady i w tym przypadku będziemy musieli się liczyć z koniecznością podłączenia naszej suszarki do systemu wentylacyjnego. 

Suszarki kondensacyjne 

Kolejny rodzaj suszarek automatycznych dostępnych na rynku to suszarki kondensacyjne. W przeciwieństwie do suszarek wywiewowych nie potrzebują one specjalnego układu do odprowadzania gorącej pary na zewnątrz, gdyż po skończonej sesji powietrze zmienia stan skupienia na płynny i osadza się w specjalnie przygotowanym do tego celu zbiorniczku. Dzięki temu taki rodzaj suszarki może wybrać nawet osoba, która nie posiada możliwości podłączenia suszarki do systemu wentylacyjnego. Należy jednak pamiętać, że wymusza to na nas nieco więcej pracy, gdyż po suszeniu będziemy musieli ręcznie pozbywać się wody zebranej w urządzeniu. 

Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła 

Ostatni typ suszarek na pranie, jaki można spotkać w sklepach, to suszarki kondensacyjne z dodatkową pompą ciepła. Ich działanie jest bardzo podobne do klasycznych suszarek kondensacyjnych opisywanych wyżej, jednak w działaniu wspomaga je specjalne urządzenie zwane pompą ciepła. Mówiąc najbardziej ogólnie, pompa ciepła działa na zasadzie podobnej do odwróconej lodówki – zamiast pozbywać się ze swojego wnętrza ciepłego powietrza i wymieniać je na chłodne, pompa ciepła oddaje otoczeniu zimne powietrze i zamiast niego pobiera ciepłe. Jest to na tyle efektywne rozwiązanie, że pompy ciepła można znaleźć nie tylko w suszarkach na pranie, ale również w domach, gdzie zapewniają ekologiczny sposób ogrzewania. Suszarka z pompą ciepła będzie przeważnie droższa niż inne modele, jednak odwdzięczy się nam za to niższymi cenami eksploatacji, wynikającymi z oszczędności prądu potrzebnego do ogrzania powietrza. 

Inne ważne cechy suszarek automatycznych 

Chociaż rodzaj suszarki automatycznej jest jednym z najważniejszych czynników, który powinien warunkować nasz wybór, pamiętajmy, że nie jest to jedyne rozróżnienie pomiędzy różnymi modelami występującymi na rynku. Jakie jeszcze mogą być suszarki na pranie? 

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sposób ładowania urządzenia oraz jego rozmiary. Suszarki, podobnie do pralek, mogą mieć możliwość załadunku od frontu lub od góry – w tym przypadku wybór powinien być oczywiście uwarunkowany tym, jaką ilością miejsca i rozkładem mebli oraz armatury dysponujemy w łazience lub innym pomieszczeniu, gdzie planujemy postawić nasz sprzęt. 

Jeśli nasze mieszkanie jest niewielkie, możemy postawić na urządzenie wielofunkcyjne, czyli pralko-suszarkę. To dobre rozwiązanie dla małych przestrzeni, gdyż możemy korzystać z dwóch funkcjonalności w ramach jednego urządzenia, zbliżonego rozmiarami do klasycznej pralki. To także dobra opcja dla osób, które chcą oszczędzić sobie nieco wysiłku – po skończonym praniu będzie można od razu rozpocząć suszenie, bez konieczności przekładania odzieży z jednej komory do drugiej. 

Najnowsze modele suszarek automatycznych – jakie ciekawe funkcje oferuje Electrolux? 

Przy wyborze suszarki automatycznej warto pamiętać, że technologia nieustannie się rozwija, dzięki czemu nawet w tak teoretycznie prostym urządzeniu będziemy mogli znaleźć ciekawe rozwiązania, które nieco ułatwią nam życie. Pod tym kątem bardzo dobrze wypada marka Electrolux, która oferuje swoim użytkownikom szereg użytecznych funkcji – przyjrzyjmy się ich najnowszym modelom. 

Przykładem prawdziwie nowoczesnej suszarki może być Electrolux z pompą ciepła CycloneCare 3D Sense 900 (EW9H189BP). Znajdziemy w niej bardzo dużo nowoczesnych funkcji, jak chociażby technologię 3D Sense, która pozwala suszarce wykrywać rodzaj i kształt tkaniny dzięki jej zeskanowaniu specjalnymi czujnikami. Dzięki temu niezależnie od tego, czy będziemy chcieli wyprać dużą, puchową kurtkę, czy jedwabną koszulę, będziemy mogli być pewni, że tkanina się nie odkształci ani nie utraci swoich innych właściwości. Poza tą technologią model CycloneCare 900 oferuje także możliwość zdalnego sterowania za pomocą smartfona czy bezpieczne suszenie w niższej temperaturze dzięki zastosowaniu pompy ciepła. 

Innym przykładem funkcjonalnej suszarki jest suszarka z pompą ciepła DelicateCare 800 (EW8H259SPT). Ten model słynie ze swojej delikatności przy obchodzeniu się z naszymi ubraniami, co udało się osiągnąć dzięki systemowi DelicateCare. Jego zastosowanie pozwala dostosować ruchy bębna oraz temperaturę do wilgotności danego załadunku, co zagwarantuje nam, że żaden fragment odzieży nie skurczy się podczas suszenia. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne