Strona głównaPoradyJak używać kreta?

Jak używać kreta?

Odpływy zlewu, wanny lub prysznica zatykają się dosyć często w każdym gospodarstwie domowym – resztki jedzenia, włosy lub mniejsze zanieczyszczenia prędzej czy później spowodują trudności ze schodzeniem wody. Rury można udrożnić w szybki i wygodny sposób przy pomocy kreta do toalet, umywalek, wanien. Czy jest to faktycznie bezpieczne? Co jest korzystniejszym rozwiązaniem: soda kaustyczna czy kret?

Czy kret może uszkodzić rury?

Kret stosowany w popularnych rurach plastikowych czy chromoniklowych jest bezpieczny, o ile stosowany jest zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Niewskazane jest natomiast używanie tego specyfiku w przypadku instalacji aluminiowej, ponieważ obecność wodorotlenku sodu w połączeniu z tym metalem powoduje, że ulega on niszczeniu w kontakcie z wodą. Z tego powodu nie należy także czyścić aluminium kretem. Pamiętajmy, że kret to środek zawierający substancje żrące i powinien być używany ostrożnie, bez kontaktu ze skórą lub tym bardziej z oczami. 

czy kret może zniszczyć rury?

Jak używać kreta do udrażniania rur?

Stosowanie kreta jest łatwe i szybkie – najczęściej wystarczy kwadrans, aby odetkać syfon lub prawie całkowicie go udrożnić. Na każdej etykiecie jest podany sposób użycia, ponieważ tzw. kret, co jest upowszechnioną nazwą środka do udrażniania rur, w rzeczywistości występuje pod różnymi nazwami, markami oraz postaciami – w płynie lub granulkach. Najczęściej należy wsypać bądź wlać odpowiednią ilość i pozostawić na kilkanaście minut, spłukując dużą ilością letniej wody. Niejednokrotnie należy zalać środek gorącą wodą, jednak wówczas trzeba uważać na opary. Kret w połączeniu ze wrzątkiem wytwarza parę, którą musimy wywietrzyć, a przede wszystkim nie przebywać w niej kilku czy kilkunastu minut. Skład kreta jest niebezpieczny, gdyż zawiera silnie żrące substancje, dlatego bezwzględnie musi być stosowany zgodnie z instrukcją podaną na etykiecie.

Soda kaustyczna czy kret?

Wodorotlenek sodu zwany sodą kaustyczną to główny składnik kreta o żrącym działaniu, co rozpuszcza włosy w rurach, tłuszcze, resztki jedzenia, osady z mydła i wiele innych stałych zanieczyszczeń. Sodę kaustyczną można zakupić w czystej postaci w sklepie budowlanym bądź na aukcjach internetowych. Zaletą tego rozwiązania jest niższa cena i 100% zawartości czynnej substancji – w porównaniu do sklepowego odpowiednika jest bardziej opłacalnym zakupem. Mamy produkt, który efektywniej działa, ale jednocześnie jest bardziej żrący niż “rozcieńczony” dodatkowymi substancjami kret. Podejmując decyzję, czy kupić sodę kaustyczną, czy kreta, warto więc wziąć pod uwagę aspekt bezpieczeństwa w stosowaniu. Wodorotlenek sodu wymaga używania rękawic, a najlepiej też okularów lub maski ochronnej. Podczas kontaktu ze skórą może ją w większym stopniu podrażnić niż sklepowy kret. Należy samodzielnie podjąć decyzję, czy wybierzemy środek lepszy i tańszy, ale bardziej niebezpieczny, czy gotowy kret do rur. Cena nie powinna być decydująca, lecz to, czy w domu mamy dzieci lub zwierzęta, które potrafią dostać się do zakazanych środków chemicznych nawet ukrytych głęboko w szafkach. Pamiętajmy o tym, że wszystkie chemikalia najlepiej trzymać pod kluczem – nawet te w półkach umiejscowionych wysoko są wciąż w zasięgu dziecka, które stanie na krześle.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne