Strona głównaZakupyJaka jest najlepsza siekiera?

Jaka jest najlepsza siekiera?

Siekiera, mimo że jest bardzo prostym narzędziem, wciąż znajduje zastosowanie w pracach remontowo – budowlanych, w pracach przy domu, w ogrodzie oraz na wakacjach pod namiotem bądź w domku letniskowym. Jak wybrać dobrą siekierę, która posłuży na długie lata i czym się kierować podczas wyboru tego narzędzia?

Jaką siekierę kupić?

Siekiera jest nieskomplikowanym urządzeniem w budowie – składa się z głowicy i trzonka. Takie podstawowe rozróżnienie jest wystarczające, chociaż te dwie części posiadają mniejsze komponenty. Dobra siekiera ma głowicę ze stali nierdzewnej oraz trzonek z drewna jesionowego, hikory lub orzesznika amerykańskiego. Dzięki zastosowaniu specjalnego drewna siekiera jest wytrzymała i odporna na wstrząsy. Współczesne siekiery coraz częściej mają trzonek z włókna sztucznego, co zapewnia bardziej stabilne operowanie narzędziem i trwałość. Zastanawiając się, jaką siekierę kupić, warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje, które znacznie ułatwiają pracę, np. powłokę antypoślizgową na uchwycie siekiery bądź profilowany uchwyt. Siekiera się tępi, dlatego lepiej zainwestować w droższy model z dobrej jakości ostrzem, którego nie będzie trzeba ostrzyć co parę godzin pracy. Głowica zbudowana z twardej stali łatwo się ostrzy, jednak równie łatwo się tępi.

Sprawdź też: rodzaje siekier.

Dobra siekiera do rąbania drewna

W domu najczęściej używamy siekier właśnie do przygotowywania drewna na opał. Są to narzędzia specjalistyczne i stosunkowo drogie, bo przeznaczone do wymagającej pracy. Dobra siekiera do rąbania drewna ma długi trzonek i krótką głowicę o specjalnym kształcie. Siekiery rozłupujące posiadają ciężką głowicę przypominającą klin oraz o dużym kącie ostrzenia. Kształt całego narzędzia (bardzo długi trzonek, mała, wyprofilowana głowica) wpływa na to, że rąbanie lub rozłupywanie drewna przebiega łatwo i sprawnie. Do używania tego typu siekiery potrzebna jest jednak siła, ponieważ modele te ważą kilka kilogramów. Podczas zakupu należy brać pod uwagę ciężar, gdyż zbyt duży nie ułatwi nam pracy, a wręcz przeciwnie. Należy wówczas wybrać model lżejszy, który nie przyczyni się do kontuzji ręki. Mając drewno opałowe, które regularnie trzeba rąbać, nie warto oszczędzać, lecz wybrać najlepszą siekierę. Na świecie jedną z najpopularniejszych marek jest skandynawski Fiskars. Firma stawia głównie na trzonek z kompozytów tworzywa sztucznego, połączony na stałe z obuchem. Dosyć wysoką cenę wynagradza przyjemna, lekka praca oraz brak odcisków czy zakwasów na drugi dzień.

Dobra siekiera na camping

Wyjeżdżając na biwak, warto mieć ze sobą siekierę, która pomoże przy obróbce drewna na ognisko i nie tylko. Nocując pod namiotem czy udając się do domku letniskowego, raczej nie mamy zbyt wiele miejsca na duże narzędzia. Mała, kompaktowa siekiera to idealny wybór na tę właśnie okazję. Dobra siekiera na camping powinna być niewielkiego rozmiaru, poręczna i lekka – modele dedykowane specjalnie na ten użytek przeważnie ważą ok. pół kilograma. Bez problemu przetniemy nią cienkie lub średniej grubości gałęzie. Tutaj również można dobrać siekierę Fiskarsa, ale na jednej marce wybór się nie kończy – Dedra, Hecht czy tańsze Neo Tools, Topex. Warto udać się do sklepu budowlanego i potrzymać w ręce narzędzia różnych marek. Pierwszą siekierę na biwak można wybrać tańszą i gorszą jakościowo – jeżeli faktycznie będziemy jej często używać, to na kolejne wycieczki warto zainwestować w dobry i droższy model.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

1 KOMENTARZ

Popularne