Strona głównaSportRodzaje obuwia sportowego

Rodzaje obuwia sportowego

Wiele sportów pozwala na używanie codziennego obuwia do ich uprawiania. Bo przecież z jednej strony nie ma żadnego problemu żeby biegać w typowych butach do poruszania się po mieście z drugiej natomiast nie będzie to optymalne rozwiązanie dla stóp, kręgosłupa i stawów. W doborze odpowiedniego obuwia sportowego wygoda oczywiście jest ważna, jednak najistotniejsze jest zdrowie. Wspomniane bieganie uchodzi za sport najtańszy ze wszystkich i faktycznie tak jest, jednak warto zainwestować w dobre buty. Podobnie nie ma co oszczędzać na butach na siłownie czy do gry w piłkę nożną. Sprawdziliśmy jakie dostępne są na rynku rodzaje obuwia sportowego oraz jakie zalety daje korzystanie z nich.

Buty do biegania

Buty do biegania to zdecydowanie najbardziej chodliwy temat z branży obuwia sportowego. Producenci obuwia często wciskają marketingowy bełkot o zastosowaniu technologii ze Star Treka. W zamian chcą, za buty duże pieniądze, nie należy wierzyć w te niesamowitości które oferują. Obecnie buty do biegania składane są z wielu części mających za zadanie chronić stopę i stawy. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale bieganie jest również sportem obciążającym dla kręgosłupa. Dlatego ważne, aby wybrać obuwie wytrzymałe z płaską podeszwą i w miarę lekkie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na swoją stopę i zrobić test określający czy mamy Pronacje, Supinacje czy Nadpronacje. Dodatkowo stopę można podzielić ze względu na ślad jaki zostawia. Wyróżnia się niskie, wysokie i normalne podbicie.

Jak widać temat obuwia sportowego jest rozległy i nie będąc w temacie może być ciężko to wszystko ogarnąć.

Masz psa? Chcesz zacząć biegać? Sprawdź jak zacząć biegać z psem.

Buty na siłownię

Niegdyś siłownia była kojarzona z „karkami” biorącymi asteroidy w ilościach kosmicznych. Dziś bycie fit jest na topie i siłownie pękają w szwach. Na co dzień z bilbordów uśmiechają się do nas piękni ludzie. Siłownia nie bez powodu również kojarzy się z treningiem w którym wykorzystuje się wolne ciężary oraz korzysta z maszyn. Więc co to za różnica jakie wybierze się obuwie? Pewne ćwiczenia wymagają zachowania dużej stabilności i dobre obuwie powinno taką zapewniać. W przypadku gdy jesteś dopakowanym dzikiem i nie podchodzisz do sztangi poniżej 100kg na pewno przydadzą ci się tzw. liftery. Są to buty sztywne z podwyższoną piętą, które można mocniej związać, zapewniają maksymalną stabilność.

Buty na rower

W jeździe na rowerze najważniejszy jest rower, niemniej i obuwie odgrywa znaczenie. Jest to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych w naszym kraju. Tutaj warto podzielić rowerzystów ze względu na stan ich zaawansowania. Osobom traktującym wypady rowerowe jako odpoczynek albo dojazd do pracy w zupełności wystarczą tenisówki, czy inne buty sportowe z płaską powierzchnią. Ważne aby było wytrzymałe i dobrze trzymało się pedałów.

Osoby bardziej wkręcone w temat zapewne zainteresują się butami rowerowymi z podeszwą dostosowaną do SPD. Ten system stosuje się głównie w pedałach rowerów szosowych. Dodatkowo buty rowerowe w większości mają bardziej sztywną podeszwę. Takie rozwiązanie zapewnia lepsze przeniesienie siły oraz jest bezpieczniejsze w przypadku konieczności podparcia się nogą w celu zapobiegnięcia, albo amortyzacji upadku.

Rozróżnić można jeszcze buty MTB służące dojazdy w cięższym terenie. Idealnie sprawdzą się w lasach i innych miejscach bardziej wymagających od dróg asfaltowych.

Buty trekkingowe

Pobiegaliśmy, byliśmy na siłowni i przejechaliśmy się rowerem więc czas na wyprawę górską. Chodzenie po górach w pierwszy lepszych Nike nie jest najlepszym pomysłem. Warto zainwestować w dobre buty trekkingowe.

W bucie trekkingowym najważniejsza jest podeszwa. Powinna tłumić wstrząsy podczas wędrówki chroniąc kręgosłup. Ciężkie trasy wymagają lepiej usztywnionych podeszw, zapewniających stabilny punkt podparcia dla stopy.

Jak widać but butowi nie równy. Na poziomie zupełnego laika w większości wypadków wystarczą nam tradycyjne adidasy. Jednak jeżeli chcemy się zgłębić w jakąś aktywność fizyczną warto bardziej rozeznać temat rodzajów obuwia, tak aby za wygodą szła również ochrona zdrowia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne