Strona głównaPoradyJak prawnie odciąć się od rodziny?

Jak prawnie odciąć się od rodziny?

Istnieje pewne przysłowie, w myśl którego z rodziną można dobrze wyjść jedynie na zdjęciu. Tak naprawdę w wielu przypadkach sprawdza się ono dosłownie, pojawia się wówczas pytanie, jak prawnie odciąć się od rodziny? Po poradę warto wybrać się do prawnika ze specjalizacją w sprawach rodzinnych. Znajomość aktualnych przepisów w takim przypadku jest niezwykle istotne. Zgodnie z literą prawa nie jest możliwe wyrzeczenie się rodziny, można natomiast skorzystać z opcji przysposobienia pełnego. Przy czym dotyczy to tylko osób małoletnich. Zastanawiając się, jak odciąć się od rodziny, możliwe jest ubieganie się o zmianę nazwiska, które nie będzie już kojarzone z ludźmi zapewniającymi złe wspomnienia. Bardzo istotne jest tutaj podanie ważnych powodów, tylko wtedy wniosek zostanie uznany.

Kiedy i jak prawnie odciąć się od rodziny?

Niestety, nie ma dobrych wiadomości dla osób, które zastanawiają się jak prawnie odciąć się od rodziny. Decydując się jednak na złożenie wniosku o zmianę nazwiska, trzeba odpowiednio się do tego przygotować. Istnieją cztery przesłanki uzasadniające takie postępowanie. Jedną jest posiadanie nazwiska ośmieszającego lub zaburzającego poszanowanie godności człowieka. Nazwisko można zmienić również w przypadku, gdy ma ono niepolskie brzmienie lub występuje w formie imienia. Bierze się również pod uwagę zasady współżycia społecznego, do których zalicza się na przykład alkoholizm, oszustwa.

Odcięcie się od rodziny

Na chęć odcięcia się od rodziny może mieć wpływ wiele czynników, spośród których najczęściej spotyka się problem alkoholowy, przemoc, sutenerstwo. Znacznie większe możliwości mają dorosłe osoby, dzieci niestety często muszą czekać do osiągnięcia pełnoletności. Odcięcie się od rodziny jest wtedy znacznie utrudnione, chyba, że któryś z członków rodziny zdecyduje się na udzielenie pomocy. Najczęściej odcięcie się od rodziny wiąże się z wyprowadzką do innego miasta, a nawet kraju i rozpoczęcie nowego życia z daleka od toksycznych rodziców, dziadków, rodzeństwa. Niestety, nie istnieją przepisy prawne regulujące z tej strony możliwości odcięcia się od rodziny, w taki sposób aby nie mogli się zbliżać.

Jak odciąć się od rodziców?

Dzieci wychowujące się w patologicznych rodzinach od najmłodszych lat zastanawiają się jak odciąć się od rodziców. Dużo szczęścia mają te, którym niesiona jest pomoc, zarówno od rodziny, sąsiadów, jak i opieki społecznej. W najgorszym wypadku zaniedbane dzieci trafiają do domów dziecka, rodzin zastępczych, gdzie rozpoczynają nowe życie, przede wszystkim spokojne. Jak odciąć się od rodziców? Po uzyskaniu pełnoletności i dogodnych warunkach można znaleźć pracę i wyprowadzić się. Traumy, która powstała przez kilka lat trudno się pozbyć, ale trzeba starać się zaleczyć rany wyrządzone w psychice.

Jak wyrzec się ojca?

Odpowiedź na pytanie jak wyrzec się ojca nie jest satysfakcjonująca dla osób chcących zakończyć relację z toksycznym rodzicem. Zgodnie z prawem, rodzic może wyrzec się dziecka, ale odwrotna sytuacja nie ma prawa bytu. Jedyną luką jest sytuacja, gdy rodzic utracił władzę rodzicielską. Niestety, dość często dochodzi do sytuacji, gdy ojciec lub matka żądają od swoich dzieci alimentów, środków na bieżące potrzeby. To właśnie w takiej sytuacji pada pytania jak wyrzec się ojca? Prawo właściwie nie daje takiej możliwości, co jest krzywdzące dla wielu dorosłych już ludzi, którzy w dzieciństwie przeszli prawdziwe piekło. Warto jednak mieć nadzieję, że w przyszłości różne regulacje w tym zakresie zostaną wprowadzone.

Pamiętaj jednak, że czasami głupi wiersz na przeprosiny może zdziałać cuda. Zastanów się czy tej sytuacji nie da się uratować.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne