Strona głównaZakupyIle kosztuje znaczek na list?

Ile kosztuje znaczek na list?

Choć klasyczna poczta i tradycyjne już wysyłanie listów powoli ustępuje miejsca usługom prywatnych firm bądź poczcie elektronicznej, to wciąż jest ona niezastąpiona wśród zwyczajów wysyłania kartek świątecznych i urodzinowych. Należy więc wiedzieć ile kosztuje znaczek na list w 2020 roku. Oczywiście istnieją różne rodzaje listów, ale wymogiem wysłania każdego z nich jest “udekorowanie” go znaczkiem pocztowym. Warto orientować się ile kosztują znaczki pocztowe skoro są one niezbędne do wysłania jakiegokolwiek listu. 

Ile kosztuje znaczek pocztowy?

Znaczki pocztowe kosztują niewiele w porównaniu do innych możliwości przesyłek. W zależności od rodzaju listu, cena, ile kosztuje znaczek pocztowy, będzie się różnić. Wyróżniamy podstawowe 4 rodzaje listów:

  • kartka pocztowa
  • list zwykły
  • list polecony
  • list wartościowy

Dodatkowo oferowana jest usługa przesyłki dla osób niewidzących i niedowidzących. Najczęściej wybierany jest list zwykły, zapewne ze względu na atrakcyjny koszt listu zwykłego. Najmniej, podobnie jak znaczek na kartkę pocztową, kosztuje znaczek na zwykły list. Cena za znaczek na list zwykły waha się od 3,30 zł do 7,30 zł. 

Ile kosztuje znaczek na list warunkowane jest rozmiarem listu, a wyróżniamy trzy:

  • S
  • M
  • L

Minimalne wymiary każdego to 90 x 140 mm. Górna granica nie jest dokładnie określona. Trzeba tylko przestrzegać następujących wymagań. Większy z wymiarów ma nie być dłuższy niż 600 mm, a suma obu nie może przekroczyć 900 mm. Waga listu też wpłynie na koszt znaczka. 

Ile kosztują znaczki pocztowe? – dodatkowe uwarunkowania

To, ile kosztuje znaczek na list nie zależy oczywiście tylko od jego rozmiaru. Liczy się także jak szybko list ma trafić do odbiorcy. Wysokość ceny, ile kosztuje znaczek pocztowy, uzależniona jest więc od jego typu. Rozróżniane są dwa:

  • ekonomiczny
  • priorytetowy

To jaki typ listu wybierzemy, będzie miało wpływ na jego długość doręczenia. Listy priorytetowe, jak sama nazwa wskazuje będą doręczone szybciej, priorytetowo. Niestety z tego względu więcej kosztuje znaczek pocztowy na list priorytetowy. 

Ile kosztuje znaczek na list do Niemiec? 

Często wysyłamy listy za granicę, a coraz częściej wysyłane są do naszych zachodnich sąsiadów. A zatem ile kosztuje znaczek na list od Niemiec? O wiele więcej kosztują znaczki pocztowe na listy za granicę, ponieważ do ceny za znaczek za granicę doliczane są dodatkowe koszty, takie jak dłuższy przewóz przesyłki. Równo 5,00 zł kosztuje znaczek na list do Niemiec zwykły, ekonomiczny, którego waga nie przekracza 50 g. Tylko złotówkę więcej, czyli 6,00 zł kosztuje znaczek na list zwykły, priorytetowy. 

Koszt listu zwykłego

Dawniej używano tego rodzaju przesyłek listów, ponieważ nie istniały żadne alternatywy. Obecnie, jak i kiedyś, niewiele kosztuje znaczek na zwykły list, jak i inne rodzaje. Różnica tkwi w sposobie doręczania. Dzisiaj rozwój technologiczny usprawnił cały proces. Również pojawienie się na rynku konkurencji spowodowało, że kładziony jest większy nacisk na wysoką jakość oferowanych usług. Jednocześnie cena, ile kosztuje znaczek na list, nie wzrosła o wiele. Podobnie jak cena za znaczek za granicę. Choć tutaj na cenę mają oczywiście wpływ także inne koszty, nie związane bezpośrednio z samą pocztą. 

Istnieje dużo zalet korzystania z tej formy przesyłek listów. Najczęściej wysyłamy list zwykły. Jak już było wspominane, niewiele kosztuje znaczek na zwykły list, dzięki czemu oszczędzamy więcej pieniędzy, lub w tej samej cenie co u konkurencji wyślemy po prostu więcej listów.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne