Strona głównaBudownictwoIle kosztuje asfalt? Ile kosztuje m2 asfaltu w 2022 roku?

Ile kosztuje asfalt? Ile kosztuje m2 asfaltu w 2022 roku?

Choć wiele osób spodziewało się, że rok 2022 przyniesie nieco oddechu, to jednak póki co, przynajmniej w zakresie szalejących cen nas nie rozpieszcza. Drożyzna dotyka nie tylko przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, ale wzrostu cen dotyczą także innych sektorów. Koszty surowców poszybowały w górę. Opłaty za prąd i gaz również. W związku z tym wiele prac remontowych i budowlanych także jest o wiele droższych. Asfalt to materiał, który jest wykorzystywany nie tylko do budowy dróg, ale wiele osób wybiera do jako alternatywę dla kostki brukowej. To dobry materiał, dzięki któremu można wykonać podjazd czy utwardzić dojazd do posesji. Ile kosztuje m2 asfaltu?

Ile kosztuje asfalt?

Budując dom, każdy wyobraża sobie piękny, wybrukowany podjazd oraz zadbane, przystrzyżone drzewka wokół. Jednak ceny wszystkiego poszły mocno w górę i wiele osób szuka tańszej alternatywy dla kostki brukowej. Coraz większą popularniejszą cieszy się wybieranie asfaltu. Jest on materiałem, który jest wykorzystywany nie tylko do budowy dróg czy autostrad, ale świetnie nadaje się na podjazd czy utwardzenie drogi. Ile kosztuje asfalt? Ceny w 2022 roku zaczynają się od ok. 60 zł za metr. To wyższa cena niż w ubiegłym roku, jednak wielu specjalistów już teraz mówi, że z pewnością pójdzie ona jeszcze w górę. Jednak porównując te ceny choćby z kostką brukową, to wygląda to o wiele korzystniej. Wybierając kostkę trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 80 zł/metr kwadratowy. Jeśli ktoś chce mieć piękną mozaikę z kostki lub wybierze kilku kolorowe kostki, to ta cena będzie jeszcze większa. Jednak sama cena za metr to nie wszystko, do wylania asfaltu potrzebne jest także odpowiednie przygotowanie podłoża, i tu dochodzi kolejny wydatek. Taki przygotowanie pod wylanie asfaltu kosztuje ok. 50 zł/metr.

Można też zamówić asfalt na zimno – cena za tonę to 800 – 1400 zł.

Ile kosztuje m2 asfaltu 2022?

W ubiegłym roku cena za metr wynosiła ok. 30 zł. Teraz ciężko znaleźć oferty poniżej 60 zł, a wygląda na to, że te ceny będą jeszcze wyższe. Podrożały zarówno surowce, jak i paliwo, ceny prądu. To wszystko złożyło się na konieczność podniesienia cen. Jednak wiele osób decyduje się na asfalt nie tylko z uwagi na jego niższe koszty w porównaniu z kostką. Przede wszystkim jego wylanie nie zajmuje wiele czasu. Jeśli są odpowiednie warunki atmosferyczne, zrobienie takiego podjazdu nie zajmie więcej niż jeden dzień. Kolejna sprawa to gładka struktura. Przy takim podjeździe jest też mniej pracy. O ile między kostką i płytami wyrastają chwasty, na takiej płaskiej, wylanej powierzchni ich nie będzie. Taki podjazd ma też swoje minusy. Podjazd z asfaltu szybko się nagrzewa. Jednak z pewnością jest on łatwy w utrzymaniu czystości. Taką powierzchnię można szybko zamieść czy umyć karcherem.

Koszt budowy 100 m drogi asfaltowej. Ile wtedy wychodzi za m2?

Wiele osób we własnym zakresie musi wykonać dojazd do domu. Zwłaszcza kiedy działka jest spora, a dom jest umieszczony z dala od drogi. Można oczywiście jedynie utwardzić powierzchnię, ale nie będzie to tak estetyczne jak choćby asfaltowanie Cena za m2 to ok. 60 zł. Warto znaleźć taką firmę, której specjalnością jest położenie asfaltu Cennik jest zależy od tego w jakim mieście będzie wykonywana usługa, a także od tego ile kosztują poszczególne elementy, z których jest zrobiony asfalt. W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, koszt budowy 100 m drogi asfaltowej składa się z kosztu podłoża (ok. 50 zł/m) oraz samego asfaltu (ok. 60 zł/metr). W niektórych warunkach konieczne jest zastosowanie większej ilości warstw i koszt położenia asfaltu może wtedy wynosić 80 zł. Jednak jeśli chodzi o domowe podjazdy czy nawet drogą do domu, raczej nie ma konieczności sięgania po więcej warstw.

cena asfaltu 600 m2
Jeden z użytkowników Wykop.pl dostał rok temu wycenę na 30 tysięcy za 600m2. Czyli cena 60 zł/metr jest jak najbardziej możliwa.

Położenie asfaltu cennik – tona asfaltu, cena położenia 1 m2

Oczywiście można podejmować się prób samodzielnego położenia asfaltu. Wtedy jednak trzeba przede wszystkim wypożyczyć wszystkie sprzęty, a także mieć wiedzę jak to dobrze zrobić. Tu nie ma miejsca na błędy i poprawki. Raczej jeśli ktoś na co dzień nie ma do czynienia z tego typu pracami, warto powierzyć to fachowcom. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje asfalt drogowy, tona asfaltu lub ile kosztuje położenie 1m2 asfaltu. Cena to ok. 60 zł za metr kwadratowy. Można kupić masę do wykonania na zimno, która jest pakowana w workach. Z asfaltu często też przygotowuje się tarasy czy wylewkę pod wiaty ogrodowe. Dzięki temu są łatwe w utrzymaniu czystości. Z takimi mniejszymi pracami, typu wylewka pod palenisko, ławki czy altankę każdy powinien sobie poradzić. Należy odpowiednio przygotować powierzchnię, zadbać o to, aby teren był różny i wylać przygotowany wcześniej asfalt.

Aktualnie ceny asfaltu to ok. 60 zł za metr. Ta cena jest prawie dwukrotnie wyższa i niestety wygląda na to, że ceny mogę jeszcze iść w górę. Jeśli planujesz prace związane z wykonaniem podjazdu warto rozważyć zarówno plusy jak i minusy takiego rozwiązania. Sam asfalt jest materiałem trwały, który z pewnością wytrzyma wiele lat. Jeśli jednak myślisz o tym, jako chwilowym zastępstwie od np. kostki, to nie warto wydawać pieniędzy. Zdecydowanie lepiej poczekać, niż potem wynajmować firmę, która zajmie się nie tylko położeniem kostki, ale także pozbyciem się tej warstwy, która już wcześniej będzie. Asfalt ma zarówno fanów, jak i przeciwników. Wszystko zależy od gustu, a z tym się ponoć nie dyskutuje.

Sprawdź też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne