Strona głównaBudownictwoIdealne listwy wykończeniowe do każdego pomieszczenia

Idealne listwy wykończeniowe do każdego pomieszczenia

Stylowe wnętrze to takie, które dopracowane jest w każdym calu. Na ogólne wrażenie mają wpływ wszelakie detale, dlatego przy ostatnich poprawkach oraz podczas urządzania domu lub mieszkania trzeba rozważnie dobierać wszelkiego rodzaju materiały. Warto również dowiedzieć się, czym są listwy wykończeniowe i dlaczego nie należy z nich rezygnować.

Wykańczanie wnętrz – o czym pamiętać?

Podczas wykańczania wnętrz należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość wybieranych materiałów, ale także ich odpowiednie zabezpieczenie. Skoro drewna nie pozostawiamy w stanie surowym – zazwyczaj decydujemy się na lakier lub lakierobejcę – tak samo inne elementy powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Na ścianach lub podłogach instalujemy odbojniki, aby otwierane drzwi nie uszkodziły gipsówki. Ale co z glazurą i innego rodzaju posadzkami? Równie istotną kwestią jest montaż listew wykończeniowych.

Listwy wykończeniowe – dlaczego niektórzy z nich rezygnują?

Okazuje się jednak, że nie każdy pamięta o zainstalowaniu listew wykończeniowych, a niekiedy zrezygnowanie z tego elementu jest świadomą decyzją. Głównym tego powodem jest próba zaoszczędzenia pieniędzy – to dodatkowe, często nieprzewidziane koszta, które wiele osób stara się znacząco ograniczyć. Jest to natomiast myślenie błędne, ponieważ brak montażu takiej listwy wykończeniowej może oznaczać, że inne materiały będą znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne podczas codziennego użytkowania – a tego każdy wolałby jednak uniknąć.

Jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy podłogi czy ściany, w miejscu łączenia mogą pojawić się widoczne skazy i defekty bardzo trudne do usunięcia. Listwy mają za zadanie tworzyć szczelną barierę, dzięki czemu unikamy gromadzeniu się wilgoci oraz kurzu. Może się więc okazać, że z czasem wydamy jeszcze więcej pieniędzy na odnowienie ściany, a tym samym plan dotyczący oszczędzania nie będzie miał racji bytu. Lepszą alternatywą jest więc montaż listew zaraz po skończeniu remontu.

Rodzaje listew wykończeniowych

Listwy wykończeniowe dostępne są w różnych wariantach. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu mają być wykorzystane, ponieważ ich właściwości powinny odpowiadać panującym warunkom. Nie poleca się natomiast stosowania listew z tworzywa sztucznego, które są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jaki materiał jest zatem najbardziej odpowiedni? Stal i aluminium to dwie propozycje, które doskonale sprawdzają się w większości wnętrz.

Metal jest niezwykle trwały i solidny, dlatego doskonale chroni podłogi oraz ściany. Dostępne wykończenia dają możliwość perfekcyjnego doboru listwy do stylu wnętrza. Na stronie https://listwy.online/ można znaleźć szeroki wybór elementów o różnym wykończeniu. Stal występuje w wariancie polerowanym oraz szczotkowanym, natomiast aluminium może być polerowane lub anodowane.

Same listwy wykończeniowe potrzebują najczęściej odpowiedniego uzupełnienia w postaci wersji narożnych, teowników, a także okapników. Wszystko zależne jest od powierzchni, jaką zamierzamy zabezpieczyć.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne