W czwartek 12 stycznia na polskich zakupowiczów jak grom z jasnego nieba spadła informacja, że z naszego rynku wycofuje się Shopee. Platforma e-commerce funkcjonowała w Polsce przez nieco ponad rok (od 20 września 2021 roku). Trudno powiedzieć, co stoi za tak niespodziewaną decyzją firmy, gdyż jeszcze w grudniu dyrektor działu bisiness development Shopee Poland Michał Tykarski informował o planach rozwoju firmy w Polsce w 2023 roku. W tekście przyjrzymy się bliżej temu, kto stworzył Shopee oraz kto jest właścicielem tej platformy.
Zobacz: Jak usunąć konto na Shopee?
Shopee – właściciel, kto za stoi za sklepem?
Informacja, że przedsiębiorstwo handlowe Shopee wycofuje się nagle z Polski, z pewnością wprawiła w konsternację wielu rodzimych klientów, którzy zdążyli już zakupić poszczególne rzeczy poprzez tę platformę. Osoby takie uspokajamy – zgodnie z tym, co można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Shopee – każdy, kto uprzednio złożył zamówienie otrzyma je w standardowy sposób. Ponadto wsparcie i obsługa zamówień pozostanie dostępna dla użytkowników platformy do czasu realizacji zamówienia. Dlatego, jeżeli ktoś chciałby zrobić jeszcze zakupy poprzez Shopee ma na to czas do jutra (13 stycznia) do godziny 23:59.
Wcześniej firma zaskarbiła sobie uznanie klientów przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej i na Tajwanie. Dobre wyniki w tym regionie świata sprawiły, że w 2019 roku firma rozpoczęła działalność w Brazylii, a od 2021 roku także w Meksyku, Chile i Kolumbii. Jednak w wrześniu 2022 roku Shopee zakończyło lokalną działalność w tych trzech państwach, skupiając się wyłącznie na obsługiwaniu w modelu transgranicznym.
Decyzja czemu Shopee postanowiło opuścić nasz kraj jest na razie enigmatyczna. To o tyle dziwne, że w chwili wchodzenia do Europy, branżowa prasa określała pewne i zdecydowane postępowanie przedsiębiorstwa mianem ,,agresywnej kampanii europejskiej’’. Gdy marka wchodziła na nasz rynek, oprócz niego wystartowała także we Francji i w Hiszpanii. Jednak z tych dwóch krajów, wycofała się bardzo szybko bo odpowiednio 6 marca i 17 czerwca 2022 roku. Polska była więc ostatnim miejscem w Europie, gdzie przedsiębiorstwo jeszcze funkcjonowało.
Kto stworzył Shopee? Jest to przedsiębiorstwo powstałe w Singapurze w 2015 roku. Właściciel i zarazem założyciel platformy w jednym, to Forrest Li Xiaodong singapurski biznes-miliarder, który dorobił się na powstałym ze swojej inicjatywy konglomeracie technicznym Sea Limited (którego częścią jest także Shopee). Zgodnie z informacją, jaką w 2021 roku opublikował Bloomberg na swojej Bloomberg Billionaires Index, wartość majątku właściciela platformy e-handlowej wynosi 19,8 miliarda dolarów. Kwota ta czyniła Forresta Li Xiaodonga najbogatszą osobą w Singapurze i jedną z najbogatszych osób w Azji.
Póki co na decyzji Shopee zyskał jej główny polski konkurent, czyli Allegro. Akcje rodzimego przedsiębiorstwa poszły w górę o 5,6 procenta (najwięcej ze wszystkich spółek WIG20) i w chwili pisania tego artykułu stale rosną – są na poziomie najwyższym od kwietnia 2022 roku (kurs za akcję wynosi 30,70 złotych).
W 2021 roku Shopee było najchętniej korzystaną platformą sprzedażową na świecie. W Polsce w ciągu zeszłego roku aplikacja singapurskiego przedsiębiorstwa została pobrana 7,5 miliona razy.
W tekście można było przeczytać kto jest właścicielem platformy do e-handlu oraz kto stworzył Shopee.