Strona głównaZakupyNajdroższa szynka świata

Najdroższa szynka świata

Są takie produkty żywnościowe, za które smakosze daliby się pokroić. Nie bez powodu więc nawet najwyższe ceny nie odstraszają osób, które interesują się różnymi potrawami pochodzącymi z różnych części świata. Osoby, które uwielbiają mięso i przyrządzane z niego najróżniejsze dania na pewno zwracają bardzo dużą uwagę na kiełbasy i wędliny. Nie bez powodu więc interesować je może najdroższa szynka świata. Trudno zresztą porównać z nią smak innych wyrobów. Liczy się konsystencja, ale oczywiście pewne drobne niuanse. Rozumiemy więc, że receptur gwarantujących takie najlepsze wyroby strzeże się niczym największego skarbu. Tylko wtedy szansę ma powstać najdroższe mięso świata.

Oczywiście tego typu wędliny, w których wyspecjalizował się rynek hiszpański to produkty długo dojrzewające. Nie jest żadną tajemnicą, że sam proces wytwarzania tych artykułów spożywczych będzie podlegać zawsze niezwykle rygorystycznym zasadom. Jeżeli zaś już jest brana pod uwagę hiszpańska szynka dojrzewająca, to na pewno wśród najszlachetniejszych gatunków wyróżnia się Jamon Iberico de Bellota.

Najdroższa szynka świata z Hiszpanii

W przypadku wytwarzania takich produktów liczy się to, jakie zwierzęta są hodowane. Jeżeli chodzi o wspomniany gatunek, to do wytwarzania takiej szynki dojrzewającej cenowo droższej, stosuje się czarne świnie iberyjskie. Są one oczywiście hodowane według specjalnej metody. To zresztą dosyć popularna metoda w wielu krajach, a więc chodzi o wolny chów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zwierzęta te są karmione żołędziami. Znawcy tematu zauważają, że takie skrupulatne podejście gwarantuje w efekcie produkty najsmaczniejsze, a do nich właśnie zalicza się najdroższa szynka świata.

Kluczowe jest tu, jak twierdzą sami hodowcy, nieustanne dbanie o spokój zwierząt. Musi też być właśnie zagwarantowana właściwa dieta. W konsekwencji te czynniki zawsze przekładają się na wysoką jakość mięsa. Warto też zauważyć, że najdroższe mięso świata nie zawsze będzie dostępne od razu. Z jakiego powodu? Otóż składa się na to kilka czynników. Chodzi mianowicie o dosyć złożony proces produkcji. Poza tym oczywiście takie szynki są rozchwytywane, a więc niejednokrotnie trzeba się namęczyć, zanim znajdziemy dostawcę. Pamiętajmy też, że sam okres dojrzewania szynki będzie sięgać nawet kilku lat.

Czy hiszpańska szynka dojrzewająca dostępna jest w Polsce?

Oczywiście również w Polsce nie brakuje smakoszy, dla których niejednokrotnie hiszpańska szynka dojrzewająca jest po prostu, jak to się mówi kulinarnym celem samym w sobie. Są osoby, które miesiącami poszukują dostępu do tego produktu. Jeżeli ktoś zainteresuje się trochę bardziej tematem, to bardzo szybko się zorientuje, że szynka dojrzewająca, cenowo wymagająca, dostępna jest dzięki tylko niektórym sklepom internetowym. Przecież ceny sięgają za 2,5 kilogramową porcję nawet 3,3 tys. zł. Z pewnością więc nie są to ceny dla wszystkich konsumentów. Niemniej jednak wiele osób nade wszystko ceni sobie smak i wartości, a więc nawet od czasu do czasu zamawia partię takiej szynki, którą rzeczywiście można się delektować. W efekcie więc nawet wysokie ceny nie są w stanie zniechęcić konsumentów i starają się, aby najdroższa szynka świata była zamówiona na przykład na Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc.

Najdroższa szynka świata – tylko 80 sztuk rocznie

Inne równie popularne najdroższe mięso świata to szynka również produkowana w Hiszpanii. Chodzi o szynkę wytwarzaną od 26 lat przez Katalończyka Eduardo Donato. Produkt powstaje w południowo zachodniej Hiszpanii w Huelvie z bardzo rzadkiej rasy świń Manchado de Jabugo. Żyje tylko 100 sztuk tych zwierząt, a więc ta hiszpańska szynka dojrzewająca uchodzi za wyjątkowo ekskluzywną. Sam Katalończyk uważa, że woli o swojej szynce mówić jako o najbardziej wartościowej, a nie tej najdroższej. Zwierzęta wędrują po dębowych lasach i jedzą tylko spadające żołędzie. W przypadku więc szynki dojrzewającej cena jest wyższa, ale warto zapłacić.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne