Strona głównaPoradyECPU - co to, jak dołączyć, opinie

ECPU – co to, jak dołączyć, opinie

ECPU to skrót od Elusive Child Protection Unit. Jak mówi Wikipedia, jest to grupa polskich ochotników, którzy działają jako jeden z oddziałów brytyjskiej organizacji zajmującej się tropieniem, zatrzymywaniem oraz oddawaniem pedofili w ręce policji.Grupa ma duże poparcie zarówno społeczeństwa jak i policji. Bardzo często pojawia się pytanie jak się dostać czy jak dołączyć do grupy.

Zobacz: Fastburnix – opinie, oszuści, forum, prawdziwe opinie, skutki uboczne, gdzie kupić

ECPU – dlaczego pojawiły się wątpliwości?

Pomimo ogromnego poparcia społeczeństwa i policji dla działań, jakie podejmuje grupa, pewne wydarzenia sprawiły, że pojawiły się pytania na temat ich pracy oraz legalności działań. Mianowicie jeden z pojmanych mężczyzn, który został oddany w ręce policji, kolejnego dnia po wyjściu z  aresztu usiadł na torach. Zginął od uderzenia pociągu. W związku z tym było prowadzone śledztwo w celu ustalenia szczegółów zdarzenia. Część osób zaczęła zastanawiać się, czy grupa działa legalnie.

ECPU – co to? Sprawdzamy Wikipedie

ECPU to grupa osób, których działania mają na celu ustalenie tożsamości, złapanie oraz przekazanie w ręce policji osób podejrzanych o podefolię. Działają pod pseudonimami oraz nie ujawniają swoich tożsamości.

W sieci wypuszczają tak zwanego wabika. Oznacza to, że zakładają profile przypominające do złudzenia dzieci, na przykład 11-letni chłopiec, Kamil. Następnie czekają i sprawdzają, czy zostaną zaczepieni przez pedofila. 

Prowadzą rozmowy z podejrzanymi mężczyznami w taki sposób, żeby myśleli, że rozmawiają z dziećmi. W momencie, kiedy pojawi się z ich strony inicjatywa ścigana postępowaniem karnym, umawiają się na spotkanie, na którym ujawniają jego tożsamość, zamiary oraz oddają go w ręce policji. W ten sposób przyczynili się już do zatrzymania kilkudziesięciu pedofili. Na stronie Wikipedia można znaleźć szczegółowy opis wszystkich przeprowadzonych akcji.

ECPU – jak dołączyć, jak się dostać?

Praca w ECPU (skrót od  Elusive Child Protection Unit) działa na zasadach wolontariatu. Osoby, które chcą brać udział w akcjach zgłaszają się do osób odpowiedzialnych za organizację poszczególnych wydarzeń. Co ważne, należy mieć odpowiednie przygotowanie, żeby dołączyć do tej grupy.

Najlepiej w tej pracy sprawdzają się byli policjanci oraz pracownicy służb bezpieczeństwa. Te osoby potrafią doskonale radzić sobie ze stresem oraz niebezpiecznymi sytuacjami oraz rozmowami, jakie są prowadzone z pedofilami.

Źródło: facebook.com/ECPUPolska/

ECPU – opinie

Na temat ECPU można znaleźć wiele opinii w internecie. Ich działania z jednej strony są popierane przez społeczeństwo i policję, ale z drugiej – część ludzi ich krytykuje i nazywa łowcami nagród.

Zobacz: Mennica Kapitałowa – opinie, forum, rzeczywiście niskie ceny czy oszuści?

Pozytywnie opinie na temat ECPU

Zdecydowana większość osób pozytywnie wypowiada się na temat Elusive Child Protection Unit. Dzięki nim udało się znaleźć i zatrzymać wielu pedofili, którzy zagrażali bezpieczeństwu dzieci. Lwia część z nich pozostawała poza radarami policji.

Dzięki ich działaniom oraz nagłaśnianiu spraw w internecie, zwiększa się również świadomość rodziców na temat bezpieczeństwa ich dzieci w sieci. Zwracają większą uwagę na strony, które najmłodsi przeglądają i wiedzą, w jaki sposób z nimi rozmawiać, żeby były bezpieczne. Dzięki temu przyczyniają się również bezpośrednio do wzrostu bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Dodatkowo pedofile, którzy działali w internecie, zostają schwytani na gorącym uczynku. Tylko w czasie weekendu majowego zatrzymano kilkanaście osób, które chciały umówić się z dziećmi, składając im niemoralne propozycje.

Zarówno większość społeczeństwa jak i policja pozytywnie wypowiadają się na temat działalności ECPU.

Negatywne opinie na temat ECPU

Jednak pomiędzy wieloma pozytywnymi opiniami na temat ECPU, ten skrót wywołuje również negatywne emocje. Pojawiają się głosy mówiące o samosądach oraz ujawnianiu wizerunku osób podejrzewanych o pedofilię.

Część osób uważa, że informacje na temat tego jak się dostać do EPCU powinny być lepiej strzeżone i dostępne wyłącznie dla osób, które przejdą odpowiednie szkolenie. Z drugiej strony między innymi wikipedia jasno mówi, że jest to organizacja, która nie działa z ramienia prawa. Wykorzystują oni prawo każdego obywatela do zatrzymania na gorącym uczynku osoby, która dopuszcza się przestępstwa ściganego z urzędu.

Czy ECPU jest legalne?

Jak już wspominaliśmy, ECPU (skrót od Elusive Child Protection Unit) nie działa z ramienia policji. Co to w takim razie jest? Można nazwać ich organizacją non-profit, która wspiera działania polskiej policji. Zatrzymują pedofilii i czekają na policję. Nie stosują żadnych metod, które mogłyby być uznane za niezgodne z prawem. Bardzo dobrze wiedzą, co mogą zrobić, żeby nie być posądzonym o nadużycia.

Osoby zajmujące się prawem jasno mówią, że grupa korzysta z praw przysługujących wszystkim obywatelom. Dzięki temu są skuteczni i pomagają walczyć z pedofilią w Polsce.

Zobacz: Fundacja Centaurus – opinie, oszuści?, czy warto?

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne