Pszczoły. Maleńkie owady, których wiele ludzi się boi. Czy ten strach jest słuszny? Czy warto zabijać te małe zwierzątka? Wiele osób sądzi, że osy i pszczoły to to samo. Jest to bardzo mylne spostrzeżenie, ponieważ pszczoły są pożyteczne, a osy nie. A zatem dlaczego należy chronić pszczoły? Główną pracą pszczół jest zapylanie kwiatów, które polega na przenoszeniu pyłku kwiatowego z jednego kwiatka na drugi. Dzięki temu, zbierają pokarm, który później w ulu, przetwarzają na miód.
Jak chronić pszczoły?
Podstawowym i przy tym najłatwiejszym sposobem, aby pomóc pszczołom przetrwać, jest sadzenie we własnym ogrodzie kwiatów, oraz roślin miododajnych. Dla bardziej odważnych, opcją jest założenie własnych uli. Jest to sposób, by nie tylko ochronić pszczoły, ale również dać im dobre warunki. Nie sposób zauważyć, że w naszych ulach, będą nam one produkować bardzo zdrowy i pyszny miód. Trzeba jednak wtedy zgłębić tajniki wiedzy dotyczącej obcowania z tymi zwierzątkami.
Jak odróżnić pszczołę od osy?
Wiele osób twierdzi, że to są zwykłe insekty i należy je zabijać. Jak już wiemy, nie jest to prawda, lecz jak je odróżnić? Jakie są różnice?
- Wizualne: pszczoły są małe, mają raczej kolory pomarańczowo-brązowo-czarne, wyglądają jakby miały włoski, natomiast osy są smukłe, żółto-czarne, oraz zazwyczaj odrobinkę większe niż pszczoły.
- Osy są z natury skore do bycia agresywnym i nawet kilkukrotnego żądlenia, ponieważ w porównaniu do pszczół, nie zostawiają one w obiekcie żądła, dzięki czemu mogą robić to wiele razy. W gorszej sytuacji są na pewno pszczoły, ponieważ zazwyczaj są one łagodnymi stworzeniami, lecz gdy już będą musiały kogoś/coś użądlić, niestety umierają, ponieważ nie mogą wyjąć żądła z ofiary, a gdy na siłę to zrobią, wyszarpują w ten sposód cały aparat żądłowy, przez co kończy się ich życie.
- Sposób budowania gniazd, też się różni, ponieważ pszczoły budują swoje plastry pionowo, z nektaru i miodu, natomiast osy mają inny system na budowanie swoich gniazd. Polega to na sklejaniu własną śliną maleńkich kawałków kory drzew, po czym układaniu ich na zasadzie poziomych rzędów i mają kolor tektury, przez co łatwo je odróżnić od miodowo-złotych gniazd pszczół.
- Pszczoły żyją w rojach – stadach, koloniach, które otaczają królową, natomiast osy nie są przywiązane do siebie wzajemnie, przez co można spotkać je samotne.
- Surowce produkowanie przez pszczoły wykorzystywane są m.in. w przemyśle gospodarczym, spożywczym oraz farmaceutycznym. Jad pszczeli, wykorzystywany jest w maściach na reumatyzm, a wosk zazwyczaj podczas tworzenia świeczek.
- Pszczoły są wegetarianami wśród zwierząt, ponieważ żywią się tylko nektarem i drobnymi roślinami, natomiast osy są wszystkożerne, wręcz bywają drapieżne, usiłując pożywić się nawet większymi od siebie owadami.
Pamiętajmy, że to osy są złe, a pszczoły powinno się chronić.
Dlaczego zawsze należy chronić pszczoły?
Ludziom wydaje się, że pszczoły zapylają tylko kwiaty na łąkach. Jest to niestety nieprawda, ponieważ pszczoły zapylają również drzewa, oraz kwiaty wielu innych roślin, z których później wyrosną owoce i warzywa. Gdyby nie witaminy, które czerpiemy z takiego pożywienia, mogłoby się dla nas źle skończyć nasze beztroskie życie, ponieważ cierpielibyśmy na awitaminozę, przez co nasze organizmy, nie mogłyby prawidłowo funkcjonować.
Nie dotyczy to tylko i wyłącznie ludzi. Oczywistym jest fakt, że również zwierzęta roślinożerne zjadają owoce, oraz pąki roślin. Gdyby wymarły zwierzęta, ludzie nie mieliby żadnego pokarmu – ani roślin ani zwierząt.