Kiedy zdarzy się nam, że nasza drukarka nie będzie wykonywać swojej pracy. Jest to dla wielu ludzi jedna z najbardziej irytujących sytuacji, szczególnie, gdy jest się pracownikiem biurowym. Wtedy mówimy zwykle w myślach „znowu drukarka nie drukuje, już nie mam siły”. Ale czy naprawdę trzeba się załamywać?
Gdy drukarka nie drukuje, lub robi to w bardzo słabej jakości, powodem nie musi być poważna awaria techniczna. W poniższym artykule przyjrzymy się temu: dlaczego drukarka nie drukuje?
Łatwe naprawy, które zrobisz sam
Sytuacja z życia: Pragniesz wydrukować jakąś rzecz. Naciskasz przycisk „drukuj” i nagle… brak odzewu. Co wtedy zrobić? Czy konieczne jest wówczas wezwanie specjalisty? Niekoniecznie.
Czasem powód awarii drukarki może być banalny. Jeśli zdarza Ci się taka sytuacja – sprawdź na początku kilka rzeczy:
- Czy drukarka jest włączona lub urządzenie jest podłączone do kontaktu, lub czy połączenia przewodowe/bezprzewodowe są na swoim miejscu?
- Czy w drukarce znajduje się papier albo, czy nie zaciął się na wałkach?
- Czy nie skończył się tusz w drukarce?
Gdyby jednak tylko takie problemy spotykały drukarki… Są niestety inne awarie, których nie da się naprawić przez wymianę tuszu lub wsadzenie papieru. Co na przykład, gdy drukarka nie reaguje na polecenie drukowania?
Główny problem może znajdować się w oprogramowaniu np. sterownikach. Sterowniki drukarki muszą być dostosowane do najnowszej wersji systemu operacyjnego. Sterownik urządzenia jest oprogramowaniem, które ułatwia komunikację między systemem operacyjnym a urządzeniem. Jeśli sterownik drukarki jest nieaktualny albo zwyczajnie nie został zainstalowany, drukarka może nie odpowiadać.
Błędy drukowania mogą być spowodowane też licznymi błędami komputera. Gdy drukarka nie odpowiada warto się przyjrzeć ogólnemu stanu systemu. Do niego zalicza się: obecność złośliwego oprogramowania, ustawienia oraz sterowniki portów USB, jakość bezprzewodowego połączenia z drukarką, czy też wiele innych.
Aby rozwiązać powyższe problemy, można skorzystać ze specjalnych programów do naprawy i optymalizacji systemów, które pomogą naprawić problemy z drukarką, ale też poprawić wydajność systemu. Co więcej – drukarka może nie działać z powodu braku aktualizacji systemu operacyjnego. Szczególnie gdy instaluje się nowy sprzęt, który może być niekompatybilny ze starą wersją Windowsa.
Gdy drukarka nie drukuje, przyczyny mogą być naprawdę różne. Dla przykładu: Gdy dopiero co wymieniłeś toner i zamierzasz wydrukować stronę, Twoja drukarka informuje o braku tuszu.
Jest to często spotykany problem, a u jego podstaw może leżeć kilka kwestii. Po pierwsze: w przypadku, gdy kupujesz nieoryginalny tusz (zamiennik), drukarka może nie wczytywać go i „myśleć”, że toner jest pusty. Wtedy wystarczy zresetować drukarkę.
Problem z drukarkami HP – dlaczego nie drukuje wszystkiego? Przyczyny i rozwiązanie
Drukarki firmy HP są znane na całym świecie ze swojej niezawodności, ale nawet im zdarza się czasem awaria, która może uprzykrzyć życie. Co jeśli drukarka HP nie drukuje wszystkiego?
Aby korzystanie z drukarek HP nie było problematyczne zwykle trzeba zadbać o kilka rzeczy.
- Najlepiej, gdy urządzenie będzie podłączone bezpośrednio do kontaktu, a nie do przedłużacza. Przyczyna jest bardzo prosta. Drukarka laserowa nigdy nie powinna być podłączona do zasilacza, ponieważ może on zostać uszkodzony przez skoki mocy wymagane przez drukarkę do utrzymania ciepła utrwalacza (fusera).
- Zadbaj o sterowniki. Drukarki HP to nowoczesne, ale przez to wymagające urządzenia. Aby wykorzystać w pełni ich moc, należy mieć zawsze aktualne sterowniki.
- Prawidłowo zainstaluj toner w drukarce. Tę rzecz nie trzeba zapewne tłumaczyć. Źle zaaplikowany toner może wyrządzić wiele szkód i, pomimo że obecne technologie w drukarkach posiadają systemy detekcji błędów, to niewłaściwe umiejscowienie tuszu może skutkować poważnym uszkodzeniem urządzenia. To zaś często będzie wiązać się z kosztowną naprawą.