Strona głównaTurystykaBankructwo Sri Lanki a wakacje - czy są jeszcze możliwe?

Bankructwo Sri Lanki a wakacje – czy są jeszcze możliwe?

Sri Lanka to państwo leżące na wyspie Cejlon w południowej Azji. Ze względu na swoje liczne walory przyrodnicze takie jak pola uprawy herbaty i cynamonu, a także niesamowitą historię i kulturę od lat stanowi cel podróżników z całego świata. Ostatnie wydarzenia stawiają pod znakiem zapytania wyjazdy na Sri Lankę na wakacje. Protesty, które mają tam ostatnio miejsce w związku z ogłoszeniem przez rząd bankructwa kraju, mocno osłabiają bezpieczeństwo na jej ulicach. Czy wybierając cel podróży na wakacje 2022, można rozważać jeszcze Sri Lankę? Czy mimo kryzysu, z którym zmaga się kraj, bezpieczeństwo na wyspie jeszcze istnieje?

Sri Lanka – jaka waluta?

Zastanawiając się nad wakacjami na Sri Lance i jaka waluta tam obowiązuje, warto sprawdzić te informacje w internecie. Pieniądze, którymi zapłacić można na wyspie Cejlon, to rupia lankijska -j kurs waluty uległ zapaści w momencie ogłoszenia przez rząd bankructwa kraju. Osoby, które pomimo kryzysu nie obawiają się o swój wyjazd w tamte strony, powinny sprawdzić przed wyprawą, jaki rupia lankijska ma kurs. Pozwoli to w zaplanowaniu budżetu potrzebnego na wyjazd. Dla podróżników wybierających się na Sri Lankę rekomendowane jest zabranie dolarów lub euro, które będą mogli wymienić na rupię lankijską po kursie obowiązującym w dniu wymiany. 

Sri Lanka – kryzys

Ten piękny kraj już od dłuższego czasu borykał się z kryzysem. Zmiany klimatyczne powodujące osuszanie upraw roślin eksportowanych poza granice kraju powodowały duże problemy gospodarcze wyspy. Turystyka to obok rolnictwa jeden z głównych źródeł utrzymania się państwa. Pandemia i idący za nią brak turystów na Sri Lance mocno przyczyniły się do pogłębienia kryzysu ekonomicznego. W natłoku licznych problemów, z którymi borykali się od dłuższego czasu mieszkańcy wyspy, wspomnieć należy również o wpływie sytuacji geopolitycznej na Ukrainie. Obywatele Rosji i Ukrainy stanowili do tej pory jednych z największych odbiorców herbaty z Cejlonu, co zostało mocno zakłócone przez wybuch wojny u naszych sąsiadów. 

Sri Lanka – wakacje 2022

Szukając miejsca na wakacje 2022, Sri Lanka cieszyła się do tej pory sporym zainteresowaniem Polaków. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że można było dostać się tam lotem bezpośrednim z Warszawy. Wielu zainteresowanych wyjazdem na Sri Lankę obawia się jednak o swoje bezpieczeństwo. W związku z ogłoszeniem przez rząd bankructwa kraju na ulicach odbywają się liczne protesty niezadowolonych mieszkańców. Rządzący ogłosili, że aby je zatrzymać, będą strzelać do protestujących. Kwestia bezpieczeństwa turystów jest więc mocno naruszona. Wśród tych, którzy zastanawiali się nad wyjazdem na wakacje na  Sri Lankę, protesty w całym kraju i sytuacja gospodarcza mocno pokrzyżowały te plany.

Sri Lanka – dług

Rządzący Sri Lanką oparli jej rozwój poprzez liczne kredyty, które zostały przez nich zaciągnięte. Dług stał się na tyle duży, że nie są w stanie go spłacać, co jednocześnie powoduje stale pogłębiającą się inflację, która w tym momencie znajduje się na poziomie 20 procent. Dług Sri Lanki to 50 miliardów dolarów. Lankijczycy zmagają się z brakiem żywności i prądu a benzyna stanowi towar deficytowy. Mieszkańcy, chcąc zapłacić za dokonane zakupy rupią lankijską po kursie, który zaliczył spadek, mają mocno ograniczone możliwości. 

Jest kilka informacji, o których pamiętać należy, decydując się na wakacje na Sri Lance. Jaką walutę wziąć, jak powinno się ubierać, oraz jak się zachowywać na miejscu. Dużo osób zastanawia się nad Sri Lanką na wakacje a protestami, które mają tam miejsce i ich wpływem na bezpieczeństwo turystyki. Pozostaje mieć nadzieję, że kryzys zostanie niebawem zażegnany a mieszkańcy wyspy, znów będą mogli zasypiać, nie martwiąc się o to, co przyniesie kolejny dzień.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne