Beskid Sądecki to pasmo górskie, które cieszy się szczególnym zainteresowaniem miłośników długich spacerów. Na jego terenie znajdziemy całe mnóstwo szlaków turystycznych, które oprowadzą nas po najbardziej malowniczych zakątkach regionu. Na gości czekają tu także malowniczo położone miasteczka, pełne atrakcji dla dużych i małych turystów, w tym także miejscowości o charakterze uzdrowiskowym, w których panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat. Sprawdźmy, dlaczego warto odwiedzić Beskid Sądecki i w które jego części skierować kroki w pierwszej kolejności!
Gdzie leży i co oferuje swoim gościom Beskid Sądecki?
Beskid Sądecki to pasmo górskie zaliczane do Karpat Zachodnich. Znajduje się pomiędzy rzekami Dunajec, Kamienica, Mochnaczka i Muszynka. Od Beskidu Niskiego oddziela go Przełęcz Tylicka. Beskid Sądecki dzieli się na trzy mniejsze pasma górskie – Jaworzyny, Radziejowej i Leluchowskie. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc w polskich górach, które jest otwarte na przyjęcie turystów przez cały rok. Większość atrakcji jest dostępnych zarówno w lecie, jak i w zimie, a sądeckie miejscowości dysponują rozbudowaną, całoroczną bazą noclegową, która jest w stanie zaspokoić potrzeby każdego, nawet najbardziej wymagającego turysty.
Jedną z popularnych miejscowości w Beskidzie Sądeckim, która idealnie sprawdzi się w roli bazy wypadowej do zwiedzania całego regionu, jest Krynica-Zdrój. To pięknie zlokalizowane miasteczko, które pełni także funkcję uzdrowiska. W Krynicy-Zdroju coś dla siebie znajdą zarówno kuracjusze, jak i typowi turyści, którzy chcą wypocząć w pięknym, pełnym atrakcji miejscu. Krynica-Zdrój posiada rozbudowaną i zróżnicowaną bazę noclegową – składają się na nią m. in. pokoje do wynajęcia w miejscowych willach, pensjonatach, motelach i hotelach, a także cieszące się sporym zainteresowaniem miłośników wypoczynku na łonie natury obiekty noclegowe z kategorii domki Krynica-Zdrój.
Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Sądeckim
Beskid Sądecki słynie z malowniczych szlaków turystycznych o różnej długości i poziomie trudności. Jednym z najbardziej znanych jest Główny Szlak Beskidu Sądeckiego. Ma on postać pętli, która zaczyna się i kończy w Piwnicznej-Zdroju. Cały szlak liczy sobie ok. 200 km – nie ma jednak konieczności jego pokonywania w całości, gdyż całą trasę można podzielić na krótsze odcinki. To szlak-wyzwanie, który z pewnością zainteresuje najbardziej wytrwałych miłośników górskich wędrówek.
Dla turystów, którzy preferują krótsze wycieczki, świetnie sprawdzą się natomiast szlaki wokół Krynicy-Zdroju. Korzystając z jednej z wytyczonych tu ścieżek, dostaniemy się na górującą nad miastem Górę Parkową (742 m n.p.m.), gdzie skorzystamy z uroków oraz atrakcji Parku Zdrojowego. Świetnym urozmaiceniem pobytu w uzdrowisku będzie także Ścieżka w koronach drzew, która zaprowadzi nas na wieżę widokową zlokalizowaną na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena.
Trzecią propozycją pieszej wycieczki po Beskidzie Sądeckim jest szlak na Niemcową. Znajduje się tu chatka Niemcowa, w której gościnnych progach można zatrzymać się na dłużej. Najkrótsza trasa na Niemcową biegnie z Kosarzysk. Z polany pod chatką roztacza się piękny widok na Tatry. Wycieczkę można przedłużyć i z Niemcowej wyruszyć na Radziejową, gdzie stoi kolejna wieża widokowa w Beskidzie Sądeckim.
Atrakcje turystyczne Beskidu Sądeckiego
Beskid Sądecki to nie tylko szlaki turystyki pieszej, lecz także cała mnogość atrakcji przeznaczonych dla całej rodziny. Większość z nich skupia się w miasteczkach, w tym w Krynicy-Zdroju, która jest zdecydowanie najpopularniejszą miejscowością turystyczną w regionie. W Krynicy-Zdroju na turystów czekają m. in. uruchomione w 2022 r. Ogrody Żywiołów, park linowy Mamut, a także słynne Rajskie Ślizgawki – wszystkie te atrakcje są ulokowane na Górze Parkowej.
W Muszynie-Zdroju na gości czekają natomiast Ogrody Zmysłów. To sensoryczna atrakcja, która świetnie sprawdzi się dla dzieci, a także dla osób niepełnosprawnych, do których potrzeb jest w pełni przystosowana. Kolejnym sądeckim miasteczkiem, które warto odwiedzić i skorzystać z oferowanych przez nie atrakcji, jest Nowy Sącz – największe miasto w regionie, pełne miejsc wartych zobaczenia oraz rozrywek dla turystów w każdym wieku. W Nowym Sączu można odwiedzić m. in. Sądecki Park Etnograficzny, zobaczyć zabytkowy ratusz z XIX w. oraz wyskoczyć nad Jezioro Rożnowskie, które oferuje sporo atrakcji dla miłośników sportów wodnych.
Artykuł partnera