Strona głównaDomAkebia pięciolistkowa - cena, czy jest trująca, sadzonki, odmiany

Akebia pięciolistkowa – cena, czy jest trująca, sadzonki, odmiany

Coraz większa liczba osób, jako swoje hobby, wybiera aktywności związane z ogrodnictwem. W ostatnim czasie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie rodzinnymi ogrodami działkowymi, które cieszą się stale rosnącą popularnością. Wielu ludzi, w związku z tym, decyduje się na ich zakup. Fora poświęcone ogrodnictwu i zajęciom z nim związanych, przeżywają ostatnimi czasy istny renesans. Ich użytkownicy zastanawiają się tam także, jakie rośliny zakupić i jak je potem pielęgnować. Bardzo często w odpowiedziach na tę kwestię, pojawia się roślina o nazwie akebia pięciolistkowa. Sadzonki, cena, jej rozmnażanie i odmiany tej rośliny, a także czy jest trująca, to zaledwie kilka z zagadnień, które zostały omówione w tym artykule, do którego lektury zapraszamy!

Akebia pięciolistkowa cena, ile kosztują sadzonki? 

Na początek, przedstawimy na temat tej rośliny kilka faktów. Akebia pięciolistkowa pochodzi z Azji, a konkretniej z terenów Chin, Japonii oraz Korei. Osiąga wysokość około 5 – 10 m. Roślina ta charakteryzuje się pięknymi i robiącymi wrażenie palczastymi liśćmi, które znajdują się na długich ogonkach. Oprócz tego ma też gwiazdkowate kwiaty, o słodkiej nucie zapachowej. Zazwyczaj wykorzystuje się ją do nasadzeń pergoli, ścian, ogrodzeń, a także altan. Roślina ta potrafi bez problemu, owijać się wokół podpór. Czasem też występuje jako roślina okrywowa. 

Co jednak wiadomo na temat zagadnienia, który brzmi akebia pięciolistkowa i cena, którą trzeba dać za tę roślinę? Z informacji, które można w tej kwestii znaleźć, wynika, że jest to koszt około 20 zł. Jeśli natomiast zastanawiacie się, jaka jest najlepsza pora na jej zasadzenie, to znamy odpowiedź. Zima to czas, w którym można sadzić naszą akebię pięciolistkową. Najlepiej wykonywać tę czynność, między październikiem a lutym. 

akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa uprawa 

Co na temat akebii pięciolistkowej oraz zagadnienia, jakim jest uprawa tej rośliny, mówi internet? Przede wszystkim, aby uprawa przebiegała pomyślnie, trzeba zapewnić jej odpowiednie stanowisko, które będzie nasłonecznione. Zastanawiając się, jak sadzić, można również rozważyć miejsce, które znajduje się w lekkim półcieniu. Jeśli natomiast nie wiecie, czy jest to roślina mrozoodporna, zima to czas, który na pewno jej nie sprzyja i może wtedy przemarznąć. Jest jednak szansa, że na wiosnę odrośnie jeszcze raz. 

Akebia pięciolistkowa i uprawa tej rośliny, nie należy do zbyt skomplikowanych. Należy tylko zapewnić jej odpowiednią glebę, która będzie przepuszczalna oraz lekko wilgotna. Jeśli natomiast chodzi o jej rozmnażanie, można tego dokonać poprzez odkłady, sadzonki lub nasiona. Uprawa akebii pięciolistkowej powinna być również podparta regularnym jej odchwaszczaniem. Warto również, co kilka lat zadbać o przycięcie zbyt długich pnączy. Jest to piękna roślina. Na całkiem niemałą popularność egzotycznego kwiatu, jakim jest akebia pięciolistkowa, cena, która jest atrakcyjna, ma na pewno spory wpływ.

Co jeszcze można powiedzieć, na temat zagadnienia, jakim jest, jak sadzić akebię pięciolistkową? W momencie jej zasadzania powinno się umiejscowić ją pod lekkim skosem w kierunku do podpory. Ważne jest także, aby kupując roślinę, którą jest akebia pięciolistkowa, sadzonki wsadzić do odpowiednio przygotowanego podłoża, które będzie oczyszczone z wszystkich ewentualnych zanieczyszczeń. Akebia pięciolistkowa kwitnie najpiękniej w okresie pomiędzy kwietniem a majem. Jej kwiaty charakteryzują się małym rozmiarem i są ukryte pośród liści. 

Akebia pięciolistkowa czy jest trująca

Akebia pięciolistkowa czy jest trująca? 

Wielu amatorów ogrodnictwa, szuka odpowiedzi na pytanie dotyczące rośliny akebia pięciolistkowa i czy jest trująca. Co mogą zatem znaleźć?  Z informacji dostępnych na ten temat wynika, że na szczęście nie jest. Można więc zatem bez żadnych obaw, posadzić ją w ogrodzie nie martwiąc się o konsekwencje ewentualnego jej zjedzenia przez małe dzieci lub na przykład psa. Decydując się dodanie do swojego ogrodu kwiatu, jakim jest akebia pięciolistkowa, sadzonki możemy posadzić bez strachu o późniejsze groźne konsekwencje tego wyboru. Należy pamiętać, że zima to nie jest sprzyjający czas dla akebii pięciolistkowej. Można zatem w momencie jej sadzenia, wybrać jej miejsce, które będzie ciepłe i zaciszne. 

Akebia pięciolistkowa owoce – czy są trujące? 

Czy akebia pięciolistkowa wypuszcza owoce? Tak! Nazywają się czekoladowym pnączem. Pojawiają się one około października. Czy można zjadać je bez jakichkolwiek obaw? Jak najbardziej. W smaku przypominają melon. W naszym kraju te owoce nie są jednak zbytnio znane. 

Akebia pięciolistkowa odmiany – czy są trujące odmiany?

Jakie są odmiany akebii pięciolistkowej? Zastanawia się wiele osób, rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. Znamy odpowiedź na to pytanie. Oto one:

  • akebia trójlistkowa (akebia trifoliata)
  • akebia pięciolistkowa (akebia quinata)

Jak sadzić ten egzotyczny gatunek? Zalecane jest, aby przed tą czynnością pojemnik z nią umieścić w wodzie, na czas trwania około 10 a 30 minut. Można również w wybranym przez nas stanowisku, dołożyć odrobinę obornika lub ziemi kompostowej. Co jeszcze warto na pewno wiedzieć? Umiejscowienie tej rośliny, powinno znajdować się w odległości 30 cm od ścian lub innych roślin. Kolejnym często poruszanym przez ogrodników zagadnieniem, jest także rozmnażanie. Nieco informacji zostało wymienionych już wcześniej, jednak to o czym nie powiedzieliśmy to fakt, że akebia pięciolistkowa potrafi robić to także samodzielnie. 

Postępujący trend, jakim jest uprawianie roślin i ogrodów znajduje swoje odzwierciedlenie w rosnącej świadomości społeczeństwa, na temat istniejących gatunków roślin. Niektórzy decydują się na uprawę roślin egzotycznego pochodzenia, takich jak akebia pięciolistkowa. Okazuje się, że tego typu kwiaty, całkiem nie najgorzej radzą sobie w nieco innych od swoich pierwotnych, warunkach klimatycznych. I całe szczęście. Ich piękne i kolorowe kwiaty mają zbawienny wpływ na otoczenie, w którym się znajdujemy. Zdecydowanie jest to moda, która jest warta naśladowania.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne