Strona głównaRTV/AGDTelewizory Samsung QLED - jakie klasy energetyczne wyróżniamy?

Telewizory Samsung QLED – jakie klasy energetyczne wyróżniamy?

Szukając telewizora, dobrze zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną, zwłaszcza, jeśli urządzenie nie służy tylko do oglądania ulubionych programów. W wielu domach to sprzęt, który jest praktycznie cały czas włączony w tle – nie tylko po to, by spędzić czas przy filmie lub serialu, ale na przykład po to, by posłuchać muzyki, sprawdzić prezentację do pracy czy odbyć nocną sesję gier video. Wtedy wzięcie pod uwagę klasy telewizora przekłada się na konkretne liczby na rachunkach za prąd. Jakie są klasy energetyczne telewizorów Samsung QLED? Wyjaśniamy!

Telewizory Samsung QLED – co to takiego?

Zanim przejdziemy do analizy telewizorów QLED, warto wyjaśnić, czym jest właściwie ta technologia. Jej nazwa wywodzi się od quantum dot light-emitting diode, nawiązując tym samym do technologii kropek kwantowych. To nic innego jak umieszczone na specjalnej folii nanocząsteczki, które pozwalają filtrować białe światło i przekładają się na powstanie wiązki o specyficznym spektrum emisyjnym. Pozwala to uzyskiwać czyste, nasycone kolory podstawowe RGB. Dzięki temu w telewizorach QLED możemy cieszyć się zachwycającymi, soczystymi kolorami. Trzeba również wziąć pod uwagę, że telewizory tego typu odznaczają się wysoką jasnością panelu.

To wszystko sprawia, że wybór tego rodzaju sprzętu będzie bardzo dobrym wyborem, jeśli kierujemy się jakością obrazu. Dużą zaletą technologii QLED jest również fakt, że w porównaniu z technologią OLED, jest po prostu tańsza.

Klasy energetyczne – co to takiego?

Gdy znamy najważniejsze informacje na temat technologii QLED, pora przejść do klas energetycznych. Te zostały zaktualizowane jakiś czas temu, by ułatwić konsumentom rozróżnienia pomiędzy efektywnością energetyczną sprzętów. Nie mamy już urządzeń oznaczonych klasą z kolejnymi plusami, które mogły powodować dezorientację i zaciemniać różnice między poszczególnymi modelami, różniącymi się na przykład jednym plusem. Teraz możemy wybierać spośród sprzętów oznaczonych A-G, gdzie A jest najwyższą klasą. Urządzenia, które niedawno jeszcze otrzymywały oznaczenia A++, zwykle spadną kilka klas w dół – najwyższy poziom efektywności energetycznej w aktualnej skali jest bowiem bardzo trudno osiągalny.

Jak to plasuje się w przypadku telewizorów? Większość z nich będzie oznaczona literami F lub G. Wśród telewizorów Samsung QLED znajdziemy wyjątki oznaczone klasą energetyczną D – jednak to pojedyncze modele.

Warto przyjrzeć etykiecie energetycznej, na której znajdziemy wiele kluczowych wskazówek odnośnie zużycia prądu przeliczanych na 1000 godzin pracy urządzenia – także w trybie HDR. Pozwoli to realistycznie spojrzeć na potencjalną wysokość rachunków za prąd.

Czy telewizory QLED zużywają dużo prądu? Jeśli porównamy je ze starszymi technologiami – to w żadnym wypadku! To urządzenia, które pozwalają cieszyć się świetnej jakości obrazem bogatym w drobne szczegóły i zużywać mniej prądu niż sprzęty oparte na dawnych technologiach – jak na przykład telewizory plazmowe.

Jeśli zależy nam na energooszczędnym telewizorze, dobrze przyjrzeć się wielkości ekranu. Większa przekątna wpływa na większy pobór prądu. Jednak dokonując szczegółowych kalkulacji, można spróbować przeliczyć różnicę w poborze prądu mniejszego i większego telewizora, by zdecydować, czy jest ona znacząca. Pod koniec 2022 roku 1 kWh to koszt 0,65 zł, w zależności od dostawcy i taryfy.

Jaki telewizor wybrać? Klasa energetyczna może być jednym z czynników decydujących o konkretnym modelu, jednak jest znacznie więcej istotniejszych elementów. Sam wybór telewizora QLED to decyzja, która wpłynie na komfort korzystania ze sprzętu i cieszenia się ulubioną rozrywką. Nic dziwnego, że telewizory Samsung QLED w sklepie MediaMarkt cieszą się dużą popularnością!

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne