Strona głównaModlitwyModlitwa za zmarłą mamę

Modlitwa za zmarłą mamę

Katolicy wierzą, że śmierć nie jest końcem. Kiedy ciało przestaje funkcjonować, ludzka dusza trafia do piekła lub do nieba, w którym spotka Boga. Jednak pogodzenie się z utratą bliskiej nam osoby nie jest łatwe, nawet jeśli wierzymy, że nie jest to koniec. Jak modlić się za zmarłą mamę, kiedy nasze serce przepełnia żal i smutek? Jakie modlitwy za zmarłą mamę przed pogrzebem warto jest odmówić? W artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. 

Modlitwa za zmarłą mamę – najcudowniejsza modlitwa

Zastanawiając się, jak się modlić za zmarłą mamę, nie musisz wcale szukać utartych, znanych formułek. Najbardziej wartościowa modlitwa za zmarłą mamę będzie składała się z Twoich własnych słów. Rozmowa z Bogiem nie musi przebiegać według ustalonego scenariusza – modlitwą jest przecież również, podzielenie się swoimi obawami, smutkiem czy poczuciem niezrozumienia. Jeśli jesteś w rozsypce i sam/sama nie wiesz, co masz ze sobą zrobić, a modlitwa jest czymś, co zawsze Ci pomagało, to nie przejmuj się jej formą, ważna jest treść, to czym chcesz podzielić się Bogiem. 

Modlitwa za zmarłą mamę przed pogrzebem 

Pogrzeby są ciężkie – zorganizowanie stypy, załatwienie formalności nie sprzyjają pożegnaniu bliskiej osoby. Natłok obowiązków sprawia, że możesz nie mieć chwili, żeby usiąść i pomyśleć. Niektórym takie tempo pomaga w przeżyciu trudnych emocji, jednak zatracanie się w innych czynnościach, nie uleczy bólu po stracie mamy. Jeśli nie miałeś/miałaś czasu ani głowy do wymyślania modlitwy za zmarłą mamę przed pogrzebem, to poniżej znajdziesz kilka propozycji:

 • Litania za zmarłych
 • Modlitwa św. Gertrudy za zmarłych
 • Modlitwa za zmarłą
 • Modlitwa za zmarłego w rodzinie

Teksty powyższych modlitw i litanii za zmarłą mamę znajdziesz na stronie Parafii pw. Św. Królowej Jadwigi we Wrześni.  

Koronka za zmarłą mamę

Koronka za zmarłych to inaczej cykliczne powtarzanie modlitw, które przeplata się tajemnicami – radosnymi, światła, bolesnymi i chwalebnymi. Przeważnie przed pogrzebem rozważa się tajemnice bolesne, które składają się z:

 • Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
 • Biczowanie Pana Jezusa
 • Cierniem ukoronowanie
 • Droga Krzyżowa Pana Jezusa
 • Śmierć Jezusa na krzyżu

Często wybiera się także tajemnice chwalebne, w których skład wchodzą rozważania o:

 • Zmartwychwstanie Pana Jezusa
 • Wniebowstąpienie Pana Jezusa
 • Zesłanie Ducha Świętego
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi

Koronkę za zmarłą mamę możesz odmawiać codziennie, np. w zaciszu swojego domu. W kościele najczęściej odmawia się ją dzień przed pogrzebem. 

Litania za zmarłą mamę

Litania w kościele chrześcijańskim jest modlitwą o charakterze błagalnym. Można ją śpiewać lub mówić. Nie ma osobnej litanii za zmarłą mamę, jest za to litania za zmarłych – jej tekst znajdziesz w katechizmie. Litania za zmarłą mamę zawiera prośby o miłosierdzie, dzięki któremu dusza trafia do nieba, czyli do Boga.

Ból po stracie mamy – jak sobie radzić?

Śmierć bliskiej osoby jest na pewno jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką przyszło lub przyjdzie nam się zmierzyć. Nawet jeśli relacje z Twoją mamą nie należały do najłatwiejszych, to jest to (dla większości) wstrząsające wydarzenie. Nie każdy miał dobry kontakt z rodzicami – jeśli nie czujesz smutku po stracie mamy, to nie myśl o sobie w złych kategoriach. Oczywiście, rodzice odgrywają w naszym życiu ogromną rolę, ale nie oznacza to, że musimy być względem nich bezkrytyczni. Często zostali oni wychowanie w taki sposób, że swoje traumy z dzieciństwa przenieśli na nas, swoje dzieci. Młodsze pokolenia są tego o wiele bardziej świadome, przez co łatwiej jest im wybaczyć rodzicom. Obecnie dużo ludzi chodzi na terapię, aby przepracować trudną relację z mamą – terapia jest świetnym narzędziem, które w realny sposób ułatwia życie. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze śmiercią mamy lub jeśli nie czujesz w związku z nią żadnych emocji i chciałbyś/chciałabyś to z kimś przegadać, to poszukaj w Internecie najbliższej przychodni zdrowia psychicznego i umów się na wizytę. 

Jeśli jesteś osobą wierzącą, to modlitwa może Ci pomóc w poradzeniu sobie z utratą mamy. Z Bogiem można podzielić się swoimi wszystkimi przemyśleniami – obawami, smutkiem czy żalem. Po tak traumatycznych przeżyciach ciężko jest zebrać myśli, dlatego nie przejmuj się formą modlitwy – rób to po swojemu, tak jak czujesz. Modlitwa może, ale nie musi mieć ustalonego tekstu. Koronki i litanie przeważnie prowadzi ksiądz, ale czasem również ktoś z rodziny – jeśli nie czujesz się na siłach, żeby prowadzić te modlitwy, to poproś o pomoc kogoś bliskiego. Nikt z nas nie będzie żyć wiecznie, niby wszyscy to wiemy, ale prawie żaden człowiek nie jest na to przygotowany. Śmierć mamy jest bardzo obciążająca psychicznie – w tym trudnym czasie staraj się o siebie dbać, jak najbardziej umiesz. Skupienie się na sobie nie jest oznaką egoizmu, a samoświadomości. Modlitwa może pomóc Ci w wyciszeniu i uspokojeniu myśli – jeśli rozmowa z Bogiem działa na Ciebie w taki sposób, to rób to jak najczęściej.

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne