Strona głównaZdrowieJaka woda mineralna?

Jaka woda mineralna?

Człowiek nie może żyć bez tlenu, ale jest jeszcze jeden równie ważny element którym jest woda. Odgrywa ona ogromne znaczenie nie tylko dla samego życia, ale i jego rozwoju. Nie bez powodu największe miasta od zalania dziejów powstają przy rzekach zapewniających dopływ słodkiej wody. Obecnie na rynku dostępne jest wiele napojów i soków, przez co można obyć się praktycznie bez czystej wody. Jednak nie jest to dobre dla naszego zdrowia. Sam wybór wód mineralnych również jest ogromny. Mogłoby się wydawać, że woda to woda co za różnica. Jednak praktycznie każdy ma swoją ulubioną wodę. Jako że zbliżają się upały warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Sprawdziliśmy jakie wody są najbardziej wartościowe i jakie warto kupować.

Obecnie mianem wody mineralnej można określić każdą wodę wydobytą spod ziemi bez względu na jej wartości mineralne. Jak już wspomnieliśmy woda wodzie nierówna. Sama nazwa „mineralna” nie oznacza, że stopień mineralizacji jest taki sam.

Rodzaje wody mineralnej

Na dzień pisania postu rozróżniamy kilka rodzajów wód mineralnych, kategoryzowanych ze względu na ilość pierwiastków w nich zawartych.

• Wody bardzo niskozmineralizowane – <50 mg jonów/l
• Wody niskozmineralizowane – >500 mg jonów/l
• Wody średniozmineralizowane – od 500 do 1500 mg/l
• Wody wysokozmineralizowane – od 1500 mg/l

Jak nie trudno się domyślić najlepiej na zdrowie wpływają wody o większej ilości minerałów. W tym miejscu warto wspomnieć o wodorowęglanach, również mających istotny wpływ na zdrowie. Podstawową zaletą wodorowęglanów jest alkalizacja kwasów żołądkowych co ma pozytywne przełożenie na nadkwasotę. Innym plusem wód o dużej zawartości wodorowęglanów jest pozytywny wpływ na osoby z cukrzycą. Obniżają ilość glukozy we krwi oraz moczy, dodatkowo regulując ph krwi. Jednak należy przestrzegać spożywania wody o zawartości 1000mg/l wodorowęglanów, może mieć to negatywny wpływ na trawienie.

Główne składniki mineralne wody to jod, fluor oraz żelazo. Każdy z tych elementów spożywany w odpowiedniej ilości ma pozytywny wpływ na zdrowie. Taki jod jest niezbędny dla prawidłowego działania tarczycy i powinien znajdować się w codziennej diecie. Przy regularnym piciu wody pokrywamy kilkanaście procent dziennego zapotrzebowania na dane pierwiastki. Nie należy również przeginać w drugą stronę, gdyż nadmiar jednych pierwiastków może wpływać negatywnie na wchłanialność innych.

Woda stołowa i źródlana

Oczywiście woda mineralna to tylko jedna z wód dostępnych na rynku. Alternatywę stanowi woda stołowa będąca produktem w postaci czystej wody będącej naturalnie albo sztucznie mineralizowanej. Wodę stołową można pozyskać poprzez zmieszanie wody źródlanej z wodą mineralną albo solami naturalnymi bądź innymi składnikami mineralnymi.

Woda źródlana jest to woda podziemnie która swoim składem jest podobna do tej którą mamy w naszych kranach, popularna kranówa. Pijąc herbatę raczej nie wchodzi zrobienie jej z wody mineralnej. Do tego celu zawsze wykorzystuje się wodę źródlaną, a to za sprawą jej smaku, o ile tak można powiedzieć. Woda źródlana bowiem to prawdopodobnie podstawowy smak jakiego można zaznać w życiu, jest delikatna i raczej nikt nie powie, że nie jest smaczna, ot po prostu woda. Woda gazowana ma zdecydowanie intensywniejszy smak, bardziej metaliczny.

Woda gazowana czy niegazowana ?

Nie można stawiać znaku równości pomiędzy tymi dwoma typami, a tym bardzie pomiędzy wodą gazowaną i słodzonymi napojami gazowanymi. Zacznijmy od wody niegazowanej która jest praktycznie dla każdego. Sprawdza się idealnie przy nawadnianiu organizmu i gaszeniu pragnienia. Woda gazowana natomiast w opinii wielu osób jeszcze lepiej wpływa na pragnienie. Jest to subiektywna opinia, podobnie jak ta odnośnie smaku. Wiele osób ceni sobie smak wody gazowanej, który jest bardziej intensywny, zbliżony niemal do jakiś popularnych napojów. Dla osób zdrowych nie ma wielkiej różnic pomiędzy oboma typami wód. Woda gazowana nie jest polecana osobą z problemami gastrycznymi.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne