Strona głównaZakupyPodgrzewacz wody - jak wybrać go mądrze?

Podgrzewacz wody – jak wybrać go mądrze?

Ogrzewanie wody w domu lub mieszkaniu łączy się z podjęciem decyzji co do wyboru odpowiedniego urządzenia. Podgrzewacz wody ciśnieniowy czy bezciśnieniowy? Bojler, podgrzewacz przepływowy czy piecyk łazienkowy? Ranking najlepszych urządzeń oraz ich charakterystykę przedstawiamy poniżej.

Podgrzewacz wody ciśnieniowy czy bezciśnieniowy?

Budując dom, każdy staje przed wyborem odpowiedniego urządzenia do ogrzewania wody. Wybierając pojemnościowy ogrzewacz wody (potocznie zwany “bojlerem”) należy się zdecydować na model ciśnieniowy lub bezciśnieniowy. Pierwszy typ podgrzewaczy wykorzystuje ciśnienie wody z wodociągu, która jest na bieżąco ogrzewana przez grzałkę. Są to modele o dużej pojemności – nawet do kilkuset litrów. Podgrzewacz bezciśnieniowy nie magazynuje wody jak ciśnieniowy, lecz pobiera ją i ogrzewa dopiero w momencie odkręcenia kranu. Są one niewielkich rozmiarów, dlatego łatwo je ukryć (np. w zabudowie szafki) i montuje się je nad lub pod kranem, umywalką itp. Alternatywą dla pojemnościowych podgrzewaczy są piecyki łazienkowe i przepływowe ogrzewacze wody. Fora internetowe użytkowników tych urządzeń wskazują, że na tym rozwiązaniu można zaoszczędzić – mniejszy pobór i ilość ogrzewanej wody to również mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Czym jest przepływowy podgrzewacz wody?

Opinii na temat podgrzewaczy wody jest sporo, ale większość użytkowników jest zgodnych co do tego, że jest to optymalne rozwiązanie do domów letniskowych lub altan, gdzie gorąca woda jest używana stosunkowo rzadko i nie opłaca się zakładać bojlera (pojemnościowego ogrzewacza wody). Spotkać je można również w blokach z tzw. wielkiej płyty. Woda w tym urządzeniu podgrzewana jest na bieżąco, to znaczy – przy odkręceniu kranu. Początkowo jest zimna i stopniowo się ogrzewa – nie jest więc ciepła czy gorąca od razu. W przypadku przepływowego podgrzewacza wody koszty użytkowania są niższe, o ile znajduje zastosowanie w miejscu, w którym korzysta się z ciepłej wody okazjonalnie – w przypadku kilkuosobowego gospodarstwa domowego lepiej zainwestować w podgrzewacz pojemnościowy. Ceny podgrzewaczy przepływowych wahają się w zależności od marki i jakości od 200 zł do 1500 zł.

Jaki podgrzewacz wody przepływowy wybrać?

Najbardziej ogólna klasyfikacja przepływowych podgrzewaczy to podział na urządzenia elektryczne i gazowe. Podgrzewacze elektryczne są droższe w eksploatacji, chociaż niewątpliwie bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze. Ich wydajność określa się poprzez ilość wody, którą są w stanie podgrzać o 30 stopni. Najmocniejsze przepływowe podgrzewacze wody (230V) mają moc 9kW i podgrzewają o 30 stopni 4,3 litra wody na minutę. W domu jednorodzinnym bardziej opłacają się podgrzewacze gazowe, mimo iż wymagają dobrej wentylacji, instalacji odprowadzającej spaliny i można je podłączyć do mniejszej ilości kranów lub innych poborów wody. Ranking gazowych podgrzewacze wody na jednym z największych serwisów e-commerce plasuje na pierwszych miejscach urządzenia marek Termet, Junkers-Bosch, Bosch, Saunier Duval i Ariston. Pod uwagę brano ceny oraz opinie klientów poszczególnych produktów. Mimo że nowoczesne urządzenia są całkowicie bezpieczne, to warto wybrać model z czujnikiem spalin.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne