Strona głównaFinanseJak wygląda zwrot podatku w Norwegii?

Jak wygląda zwrot podatku w Norwegii?

Skandynawia to popularny cel Polaków emigrujących w celach zarobkowych. Najwięcej naszych rodaków wyjeżdża do Norwegii, gdzie Polacy stanowią dominującą mniejszość narodową – według danych statistisk sentralbyrå na początku 2022 roku kraj fiordów zamieszkiwało 105 500 imigrantów z Polski. Praca w Norwegii to nie tylko wyższe zarobki, lecz również konieczność płacenia podatków i rozliczania się z tamtejszym urzędem skarbowym (Skatteetaten). Na czym to wszystko polega i jak uzyskać zwrot podatku?

Dwie drogi do zwrotu podatku

Jeśli chodzi o zwrot podatku, Norwegia to kraj, w którym podatnicy mogą zdecydować się na dwie opcje: 

  1. Rozliczenie automatyczne, które nie wymaga składania zeznania podatkowego. Jeśli jednak w takim rozliczeniu pojawią się błędy lub niekompletne informacje, Skatteetaten może nałożyć dodatkowy podatek, który wynosi 30% należnego podatku.
  2. Złożenie zeznania, które umożliwia uzyskanie większego zwrotu podatku niż pierwsza opcja. W takim zeznaniu można między innymi umieścić odsetki od kredytu hipotecznego wziętego w Polsce – nie ma takiej możliwości w rozliczeniu automatycznym.

Złożenie zeznania daje podatnikom więcej możliwości, umożliwia uzyskanie wyższego zwrotu podatku, a przy tym pozwala uniknąć błędów, które często pojawiają się w rozliczeniach automatycznych.

Ulgi dla podatników w Norwegii

Jeśli decydujesz się na samodzielne, a nie automatyczne rozliczenie, możesz korzystać z wielu ulg. Zaliczamy do nich między innymi:

  • status pendler – ulga dla pracowników zagranicznych, którzy podróżują między Norwegią a własnym krajem,
  • odliczenie za odsetki kredytu hipotecznego – dotyczy zarówno kredytów zaciągniętych w Polsce, jak i w Norwegii,
  • odpis rodzicielski – obejmuje m.in. koszty opiekunki, przedszkola, świetlicy i zajęć dodatkowych,
  • inne ulgi podatkowe – w tym odpis za bramki i promy, dojazdy do pracy w Norwegii, związki zawodowe czy składki na dodatkowy filar.

Warto zauważyć, że w Norwegii korektę podatkową można złożyć do 5 lat wstecz – na przykład w celu dokonania odliczeń. Korekty zazwyczaj spotykają się z pozytywną decyzją Skatteetaten. 

Na czym polega rozliczanie podatku w Norwegii?

Norweski urząd skarbowy przesyła podatnikom rozliczenia roczne na przełomie marca i kwietnia. Takie rozliczenie można znaleźć na prywatnym profilu założonym na platformie Altinn. Za pośrednictwem tej strony internetowej da się również załatwić wiele innych spraw urzędowych. Po otrzymaniu dokumentu możesz sprawdzić jego poprawność i dokonać odpisu od podatku, czyli skorzystać z ulg. Na złożenie rozliczenia podatnicy mają czas do 30 kwietnia

Zwrot podatku w Norwegii – o czym trzeba pamiętać?

Aby otrzymać zwrot podatku, należy przygotować odpowiednie dokumenty:

  • Selvangivelse – zeznanie podatkowe wysyłane podatnikowi przez norweski urząd skarbowy,
  • Årsoppgave fra NAV – wykaz zasiłków udzielonych przez norweski urząd pracy w danym roku rozliczeniowym,
  • Årsoppgave fra banken – dokument wystawiany przez bank informujący o stanie konta podatnika na dzień 31 grudnia,
  • Lønns- og trekkoppgave – dokument wystawiany przez pracodawcę zawierający informacje na temat zarobków i podatków.

Norweski urząd skarbowy nakłada na podatników sporo obowiązków – trzeba sprawdzić poprawność wszystkich danych zamieszczonych w zeznaniu podatkowym (łącznie z kwotami) i samodzielnie wpisać przysługujące ulgi. Aby uniknąć pomyłek i mieć pewność, że otrzymasz jak najwyższy zwrot podatku, warto zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego. Najlepiej skorzystać z pomocy polskiego biura działającego w Norwegii, zwłaszcza jeśli martwisz się barierą językową. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne