Strona głównaWłasna firmaIle zarabia notariusz?

Ile zarabia notariusz?

Notariusz to zawód należący do zawodów zaufania publicznego. Zawód notariusza jest bardzo wymagający, trzeba ciągle podążać za zmieniającymi się przepisami. Notariusz jest prawnikiem, którego w Polsce powołuje minister sprawiedliwości. Notariusz wykonuje dokumenty, które mają charakter dokumentu urzędowego. Do jego obowiązków należy przede wszystkim sporządzanie takich dokumentów jak:

  • akt notarialny, który dotyczy przede wszystkim własności nieruchomości
  • akty poświadczenia dziedziczenia
  • wypisów, wyciągów i odpisów dokumentów
  • poświadczenia, a także ich doręczanie

Notariusz nie może wykonywać powyższych czynności w swoim interesie ani małżonka i najbliższych krewnych, z którymi jest spowinowacony w prostej linii (bez względu na stopień pokrewieństwa) a nawet dalszych krewnych linii bocznej (do trzeciego stopnia włącznie) oraz na rzecz jakichkolwiek innych osób, z którymi notariusz pozostaje w jakiejś relacji.

Zarobki notariusza

Mając już zarys tego, kim jest notariusz i czym się zajmuje przyjrzyjmy się jak wyglądają zarobki notariusza. Osoby chcące wykonywać w przyszłości ten zawód na pewno zastanawiają się ile zarabia notariusz. W  Polsce zarobki notariusza średnio, według statystyk, wynoszą niecałe 4 500 zł netto miesięcznie. Nie jest to jednak rzeczywista liczba ile zarabia notariusz. Trzeba bowiem pamiętać, aby wziąć pod uwagę fakt, że to ile zarabia notariusz warunkowane jest przez wiele różnych przesłanek. Do takich czynników, które wpływają na zarobki notariusza należy:

  • długość doświadczenia
  • ukończona Uczelnia Wyższa
  • miejsce odbycia aplikacji
  • umiejętności
  • miejsce wykonywania zawodu 

Ten ostatni czynnik, czyli miejsce, gdzie notariusz pracuje, w bardzo dużym stopniu wpływa na to ile zarabia notariusz. Chodzi tutaj oczywiście o wielkość miasta, ale także województwo. Najwyższych zarobków można oczywiście spodziewać się w województwie mazowieckim, później kolejno, dolnośląskim i wielkopolskim. Nie jest to oczywiście równoznaczne z tym, że nie można znaleźć dobrej oferty pracy jako notariusz w innych województwach. Jest ich po prostu mniej. 

Zazwyczaj zarobki notariusza wahają się od kilku, zazwyczaj kilkunastu tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. W porównaniu z podaną wcześniej kwotą 4 500 zł to bardzo wielka różnica. Istnieje również taka posada jak zastępca notariusza. Jest nim osoba, która zdała egzamin notarialny i złożyła ślubowanie. Zarobki następcy notariusza są oczywiście niższe, ze względu na mniejszą odpowiedzialność wykonywanych obowiązków, których także jest mniej.

Notariusz – ile zarabia?

Wysokość zarobków notariusza jest zazwyczaj tak wysoka, ponieważ droga nauki tego zawodu jest bardzo długa, a przede wszystkim niesłychanie wymagająca. Poza 5-cioma latami studiów trzeba odbyć aplikację, która obecnie wynosi 3,5 roku. Pracując jako notariusz nie można spocząć na laurach, zapomnieć o rozwijaniu swojej wiedzy. Bycie notariuszem wiąże się z nieustannym rozwijaniem swoich umiejętności, a przede wszystkim wiedzy. Jeżeli ktoś przestaje śledzić zmiany zachodzące w prawie, wprowadzane nowe ustawy czy rozporządzenia, nie będzie mógł działać w pełni skutecznie, a to odbije się na tym ile zarabia. Na początku może mieć coraz mniej pracy, niezadowolone osoby na pewno dadzą znać gdzieś, że nie byli zadowoleni z usługi takiego notariusza, a to następnie może wpłynąć na zarobki notariusza, że będzie zarabiał po prostu mniej, o ile w ogóle nie zostanie zwolniony.

Tak więc widzimy, że to ile zarabia notariusz wcale nie jest przypadkowe. Wysokość jaką osiągają zarobki notariusza jest adekwatna do wymagań jakie ten zawód od niego wymaga i do powagi zadań jakie wykonuje.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne