Szacuje się, że w ciągu ostatnich lat do polski napłynęło ponad 3 miliony ukraińców. Przez ten okres nawiązało się bardzo dużo relacji między polakami a ukraińcami. Powstały liczne firmy rekrutacyjne, które załatwiają pracowników dla polskich zakładów oraz rozszerzył się biznes transportowy. Zacznijmy od tego, że Ukraina nie nakłada żadnych obostrzeń i ograniczeń na osoby z innego kraju, które chciałby otworzyć biznes na Ukrainie. Jeśli myślimy o otworzeniu biznesu produkcyjnego to zachęcać może nas również niska płaca minimalna. W przeliczeniu na polskie złotówki wynosi ona około 900 zł. Czy opłaca się robić biznes na Ukrainie?
Jakie są podatki na Ukrainie?
Biznes i podatki to nieodłączny element. W porównaniu do Polski, VAT na Ukrainie jest mniejszy o 3 procent i wynosi 20 %. Również podatek dochodowy jest mniejszy niż w Polsce i wynosi 18 %. Mimo, że podatki na Ukrainie mogą wydawać się niższe niż w Polsce to system podatkowy wcale nie należy do łatwych. Dodatkowo na Ukrainie istnieje bardzo duży nieład i bez dobrej księgowej orientującej się w ukraińskim prawie będzie ciężko cokolwiek zdziałać.
Biznes pełen niepewności
O Ukrainie słyszy się ciągle od tej złej strony. Jest to państwo, gdzie współczynnik korupcji jest jednym z najwyższych na świecie. W mediach słyszymy o ciągłych zamieszkach i niestabilności politycznej. Nachodzą pytania czy to może przeszkodzić w naszym biznesie? Ryzyko utworzenie biznesu na Ukrainie jest większe niż w przypadku utworzenia w Polsce, lecz luki w niektórych branżach i możliwość przebicia się bardzo szybko na sam szczyt jest tego warte.
Pomysł na biznes na Ukrainie
Biznes związany z nieruchomościami to ulubiony biznes inwestorów. Zakup mieszkania w praktycznie samym centrum Kijowa to koszt w okolicy 3000-3500 złotych za metr kwadratowy, w porównaniu do Warszawy czy Wrocławia ceny za metr w centrum oscylują w granicach 10 tysięcy złotych.
Jeśli szukasz pomysłu w co zainwestować swoje oszczędności to koniecznie sprawdź co warto sprowadzać z Ukrainy do Polski.
Kolejnym biznesem, którym można całkowicie sterować w Polsce jest branża e-coomerce. Nie od dziś wiadomo, że sklepy internetowe to przyszłość handlu. Dziś każda licząca się firma z branży handlowej posiada swój sklep internetowy. Rynek ukraiński nie należy do najmniejszych, ponieważ szacuje się, że osób z dostępem do internetu jest około 20 milionów, z roku na rok liczby te diametralnie rosną. Również strony internetowe niezwiązane z branżą e-commerce mogą mieć bardzo duże powodzenie. Należy mieć na uwadzę, że Ukraina pod tym względem w porównaniu do Polski dopiero raczkuje, więc jest nadal dużo miejsca, aby zdziałać coś w na pozór bardzo konkurencyjnych rynkach. Dobrym przykładem udanego wdrożenia się na rynek ukraiński jest grupa pracuj.pl, gdzie stworzyła ukraiński odpowiednik polskiego portalu z ofertami pracy. Warto zainteresować się również usługami informatycznymi. Przykładem takich usług mogą być agencje SEO/SEM, które mają coraz większą popularność. SEO to nic innego jak pozycjonowanie stron internetowych za pomocą różnorakich metod i technik. SEM to reklama w wyszukiwarkach, czyli popularny Adwords. Coraz więcej firm przenosi swoje działania do internetu, zwłaszcza w takich krajach jak Ukraina, która dopiero się otwiera na te tematy. Jeśli sprawy informatyczne nie są Twoim konikiem możesz spróbować klasycznych biznesów. Pieczarkarnia to biznes, który może zrobić praktycznie każdy kto posiada odpowiednie fundusze. Uprawa pieczarek nie należy do zadań najtrudniejszych, lecz wymaga dużego wkładu co może uniemożliwić wejść w ten biznes mniejszych graczom. Przetwórstwo warzyw i owoców to biznes, który odpowiednio rozegrany zawsze będzie miał popyt niezależenie od rynku i kraju. Obieranie cebuli może być tutaj dobrym przykładem. Tania siła robocza może dać nam dobre zarobki. W przypadku maszyn, które obierają naszą cebule jest większy odpad przez co wiele osób decyduje się na obieranie ręczne, co z kolei powoduje dobrą cenę na rynku.
Import z Ukrainy – co się opłaca importować z Ukrainy?
Wymiana handlowa między Polską a Ukrainą odnotowała dwucyfrowy wzrost w ostatnim czasie, import i eksport z roku na rok rośnie i warto zainteresować się importem z Ukrainy. Wyroby metalurgiczne wynoszą ponad 26 % całego importu z Ukrainy, na drugim miejscu są artykuły rolnicze i spożywcze. Co najlepiej importować z Ukrainy i sprzedawać w Polsce? Ulice dużych miast, takich jak Kijów czy Lwów słyną z pchlich targów. To właśnie tam można nabyć wiele pięknych antyków za bardzo małe kwoty, które w Polsce można sprzedać po dobrej cenie. Jeśli myślimy o poważnym biznesie możemy zainteresować się importem alkoholu. Ukraina słynie z taniego alkoholu, przysłowiową flaszkę w sklepie możemy kupić już za 9 zł, ceny hurtowe są jeszcze tańsze. Tutaj jednak będzie trzeba postarać się o koncesje na import alkoholu oraz dostarczyć wiele dokumentów.
Wybierając Ukrainę jako miejsce do otworzenia swojego biznesu należy dokładnie przeanalizować rynek oraz możliwości. Pomysł na biznes na Ukrainie to jedno, a kontakty i znajomości to drugie. Dlatego warto również wcześniej nawiązać odpowiednie znajomości, które pozwolą nam się na poruszanie po ukraińskim prawie podatkowym oraz pozwolą na dopięcie pierwszych biznesów.