Strona głównaBudownictwoCzym myć płytki gresowe?

Czym myć płytki gresowe?

Różne płytki, to nie tylko inne właściwości i wygląd – to również odmienne sposoby dbania o nie. Żeby było ciekawiej: nawet płytki tego samego rodzaju, ale o innej fakturze, trzeba myć inaczej. Czym czyścić płytki gresowe, żeby jak najdłużej nam służyły? Sprawdzamy!

Czym myć płytki gresowe matowe?

Czym myć matowe płytki gresowe? Mat jest wszędzie – pokochaliśmy go w naszych wnętrzach. Daje on elegancki charakter naszym mieszkaniom, dlatego tak często decydujemy się na matowe farby do ścian lub matowe płytki gresowe. Jak dać o naszą podłogę, jeśli mamy na niej ten właśnie rodzaj płytek? 

  • Najważniejszą zasadą jest mycie jej gorącą wodą. Przez to, że szybko ona paruje, na płytkach nie ma zacieków. 
  • Kolejną z pozoru banalną radą, jest niechodzenie po umytej podłodze. Na niektórych rodzajach płytek tego nie widać, jednak na gresowych matowych podłogach – owszem. 
  • Co w sytuacji, gdy wyżej wymienione rady już stosowałeś i na nic się one w Twoim przypadku zdały? Spróbuj zmienić rodzaj płynu i mop – możliwe, że to one odpowiadają za brak zadowalającego efektu z czyszczenia płytek. W Internecie jest pełno płynów dedykowanych matowym powierzchnią.
  • Czym czyścić płytki gresowe, jeśli żaden z powyższych sposobów się u Ciebie nie sprawdza? Spróbuj umyć je mopem parowym. Jest to większy wydatek, ale jeśli nic innego nie zdaje egzaminu, to potraktuj go jako inwestycję we własny spokój. Jeśli stan Twoich podłóg irytuje Cię na tyle, że za każdym razem krzywisz się widząc efekt końcowy mycia, to warto spróbować. 

Już wiesz, czym myć matowe płytki gresowe. Możesz również poszukać specjalistycznych środków do czyszczenia gresu. Warto wspomnieć, że gres jest bardzo wytrzymałym materiałem – nie zmienia swojego wyglądu i właściwości pod wpływem deszczu, mrozu lub wysokich temperatur. W sklepie kamiennewnetrza.pl jest wiele rodzajów płytek gresowych i środków specjalistycznych, takich jak fugi, kleje czy impregnaty – każdy z nich jest świetnie opisany.

Czym myć płytki gresowe po fugowaniu?

Chyba wszyscy nienawidzimy myć fug. Mycie podłogi po zabiegu fugowania również nie należy do najprzyjemniejszych – zwłaszcza, jeśli fugi zaschły w miejscach, w których nie powinno ich być. Czym myć płytki gresowe po fugowaniu? Rozbijemy to na dwa przypadki – zacznijmy od tego trudniejszego 🙂

  • Jeśli po fugowaniu musisz usuwać zaprawę spoinową z płytek, to niestety, ale czeka Cię wydatek w postaci specjalistycznych środków, które ją usuną (np. Tenzi Greskam, San Profi, HG). Część osób pozbywa się jej mechanicznie (zdrapując lub podważając zaprawę), jednak jest to dość ryzykowny sposób, ponieważ może trwale uszkodzić płytki. 
  • Czym czyścić płytki gresowe, które nie są ubrudzone zaprawą? W tym przypadku będzie dużo prościej. Musisz po prostu wyczyścić je normalnymi środkami do mycia podłóg i ciepłą wodą. Możesz zaopatrzyć się w specjalne płyny do gresu, ale nie jest to konieczne. 

Daj znać w komentarzu, czym myłeś płytki gresowe po fugowaniu – który środek do usuwania zaprawy spoinowej, sprawdził się u Ciebie najlepiej?

Czym wyczyścić płytki gresowe domowe sposoby?

Domowe sposoby są niedoceniane, a często są strzałem w dziesiątkę. W dodatku kosztują o wiele mniej niż specjalistyczne środki. Czym wyczyścić płytki gresowe? Domowym sposobem polecanym na forach, jest woda z octem w proporcjach 1 szklanka octu na 4 litry wody. Ocet porządnie domywa płytki i nie zostawia na nich smug.

Czym wyczyścić płytki gresowe na tarasie?

Czym wyczyścić płytki gresowe na tarasie? W takich miejscach podłoga brudzi się dużo szybciej, a że nie myjemy jej tam tak często, jak w domu, to brudu jest o wiele więcej. To, czym wyczyścić płytki gresowe na tarasie, zależy od tego, czym są one ubrudzone. Jeśli nie jest to farba ani klej, a po prostu piasek, kurz, błoto czy trwa, to proces ich czyszczenia jest dość standardowy – ciepła woda i płyn. 

Jak i czym wyczyścić płytki gresowe na tarasie, które dawno nie widziały mopa z wodą? Najpierw je poodkurzaj lub pozamiataj. Następnie umyj je ciepłą wodą ze zwykłym płynem do mycia płytek. Wymień wodę i zrób to drugi raz. Te trzy etapy czyszczenia płytek gresowych na tarasie powinny wystarczyć w przypadku zwykłych zabrudzeń. Możliwe, że standardowy płyn nie da rady i płytki nie będą wyglądały po myciu tak, jakbyś chciał. Wtedy polecamy użyć specjalistycznego środka do mycia płytek gresowych na tarasie (np. Dedra).

Już wiesz, czym czyścić płytki gresowe po fugowaniu, na tarasie i te matowe. Koniecznie daj znać w komentarzu, które środki do czyszczenia gresu sprawdzają się u Ciebie. Żaden z wyżej wymienionych  preparatów, nie jest tu reklamowany – bazowaliśmy jedynie na opiniach i liczbie poleceń 🙂

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne