Strona głównaGryCrokinole - co to za gra i jakie ma zasady?

Crokinole – co to za gra i jakie ma zasady?

Crokinole to zręcznościowa gra planszowa, która narodziła się w Kanadzie i liczy już 150 lat. Zasady tej gry są bardzo proste przez co odnajduje ona swoje miejsce pośród coraz większej ilości osób. Wielu fanatyków twierdzi, że gra crokinole dedykowana jest dla wszystkich, gdyż zawiera elementy edukacji i rywalizacji bez elementów hazardowych czy używanych we współczesnych grach przemocy. A więc co to za gra i jakie są jej zasady? Część z nas zapewne pierwszy raz spotyka się z tym określeniem lub gdzieś słyszała lecz nie miała okazji zagrać. Na początku warto wspomnieć, że crokinole cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi, paczki przyjaciół, którzy w zdrowej atmosferze pragną oderwać się od rzeczywistości i spróbować swoich sił podczas gry. Wielu sympatyków planszówek docenia crokinole za niezmienne tradycje pomimo dużego zainteresowania za oceanem czy też coraz częściej w Europie. Gra przeznaczona dla dwóch do czterech graczy. Każdy z uczestników otrzymuje po równo określoną ilość dysków, przedstawiane są ogólne zasady i zabawę można rozpoczynać!

Crokinole – zasady

Zasady gry crokinole należą do jednych z najłatwiejszych wśród planszówek. Obszar planszy zostaje podzielony na trzy części. Na środku planszy znajduje się otwór na krążki. W najmniejszej ze stref umieszczane są kołki, których celem jest podniesienie trudności gry. Zadaniem każdego z gracza jest umieszczenie dysków w jak najlepiej punktowanym obszarze planszy. Każdy z graczy otrzymuje dyski, które poruszają naprzemiennie. W pierwszej kolejności umieszczamy go na obrzeżach planszy, a następnie oddajemy ruchy w kierunku środka. Jeżeli uda się umieścić go w otworze na środku gracz otrzymuje punkty, które są zliczane na koniec gry. W przypadku gdy krążek nie zostanie umieszczony w dziurze kolejny uczestnik musi trafić w krążek przeciwnika. Po każdym nieudanym ruchu, gdy dyski znajdują się w strefie środkowej należy je usunąć i odłożyć w wyznaczone miejsce. Zdarzają się też sytuacje, gdzie strzał staje się nieważny a dysk należy usunąć z planszy i nie będzie on już używany do tej rundy. Dysk można wyeliminować w sytuacji, gdy wypadł poza plansze lub zatrzymał się na zewnętrznym obszarze tuż poza linią gry.

Po zakończonym turnieju warto skupić się na podliczeniu punktów. Dyski, które umieszczone zostały w środku planszy punktowane są najwyżej za 20 punktów. Pięć punktów mniej otrzymają gracze, których dyski znalazły się w strefie blisko dołka, jednak nie poza otaczającymi je kołkami. Najmniej punktowane są oddane ruchy poza kołkami – wtedy gracz może liczyć tylko na 10 punktów. Zasady crokinole nie wpłyną korzystnie również dla tych, których dysk wylądował na pograniczu stref – taki rzut będzie zaliczony na poczet mniej punktowanego obszaru. Rywalizację wygra ten który zdobędzie najwięcej punktów.

Crokinole – cena

Ceny crokinole mogą różnić się w zależności od wielkości i jakości produktów z których jest wykonana. Z całą pewnością można stwierdzić, że pasjonaci gier planszowych zainwestują dużo więcej środków tak, aby gra posłużyła im przez wiele lat. Ceny nowych kompletów zaczynają się do 400 zł i mogą sięgać nawet 2000 zł. Te drugie posiadają najwyższej klasy materiały. Na wyższą cenę składają się ręcznie wykonane dyski czy zabezpieczenie tarczy specjalnymi preparatami.

Crokinole – wymiary

National Crokinole Association przyjęło, że pełnowymiarowa średnica tarczy powinna wynosić 78 cm, natomiast powierzchnia gry nieco mniej, bo 66 cm. Dla amatorów gier planszowych pole gry może zostać stworzone pod indywidualne zamówienie użytkownika. Przyjmuje się, że turniejowe wymiary planszy zostały tak dobrane, aby rywalizacja przebiegała w jak najlepszej atmosferze oraz wyrównanych szansach dla wszystkich. Warto wspomnieć, że jedną z wielu zasad podczas gry w crokinole jest brak możliwości przemieszczania się. Oznacza to, że nie można wstawać i przenosić się w inne miejsce w celu oddania lepszego strzału. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne