Strona głównaMotoryzacjaJaki zasilacz do radia samochodowego?

Jaki zasilacz do radia samochodowego?

Z radia samochodowego nie musimy korzystać jedynie podczas jazdy. Równie dobrze możemy kupić odpowiedni zasilacz do radia samochodowego w domu i cieszyć się muzyką z naszego ulubionego sprzętu także po zakończeniu podróży. Na szczęście nie trzeba być zawodowym elektrykiem, żeby poradzić sobie z podłączeniem radia samochodowego w mieszkaniu. Wystarczy trochę wiedzy i odpowiedni zasilacz.

Radio samochodowe przystosowane jest do działania pod napięciem 12 V, z jakim mamy do czynienia w każdym samochodzie osobowym. W domowych gniazdkach napięcie wynosi 230V. Aby więc swojego radia nie spalić zbyt wysokim napięciem, niezbędne jest wybranie właściwego zasilacza do radia samochodowego.

Zasilacz do radia samochodowego 12V

Każde urządzenie, jakie chcemy podłączyć w samochodzie, musi być przystosowane do działania pod napięciem 12V. Właśnie takie napięcie generowane jest przez samochodowy akumulator, niezależnie od jego wielkości czy pojemności. Siłą rzeczy więc też każde radio samochodowe przystosowane jest do działania właśnie w sposób. Nieużywany sprzęt grający, na przykład ze sprzedanego czy zezłomowanego auta, można wykorzystać w bardzo kreatywny sposób, samodzielnie zabudowując go w domu przy użyciu odpowiednio skonstruowanego własnoręcznie zasilacza do radia samochodowego 12V lub kupionego zestawu. Dla niektórych majsterkowiczów stworzenie zasilacza do radia samochodowego 12V i przystosowanie go do pracy w domowych warunkach, pod napięciem 230V to prawdziwa gratka.

Radio samochodowe w domu – jaki zasilacz będzie potrzebny?

Do skonstruowania zasilacza do radia samochodowego potrzebny będzie oczywiście schemat elektryczny. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, możemy pokusić się o samodzielne stworzenie schematu zasilacza do radia samochodowego w domu o własnych siłach, lub znaleźć podobny schemat w Internecie. Jeśli dobrze poszukać, można wyszukać podobne schematy, z których można czerpać inspiracje do stworzenia własnego projektu.

Sprawdź sam, jaki zasilacz do radia samochodowego w domu będzie najlepszy

Jeśli chodzi o najlepszy wybór tego, jaki zasilacz do radia samochodowego sprawdzi się w domowych warunkach, opcje są dwie. Można samodzielnie stworzyć zasilacz, opierając swój schemat na zasadach działania fizyki lub skorzystać z gotowych podpowiedzi i schematów znajdujących się w Internecie. Co więcej, dzięki odpowiedniemu przerobieniu radia samochodowego, możliwe będzie jego wpięcie pod typowy zasilacz komputerowy. Wszystko zależy od tego, która opcja jest bardziej odpowiednia dla użytkownika. Jeśli nie masz pewności, czy Twój zasilacz do radia samochodowego jest poprawnie skonstruowany, możesz podejrzeć czytelne i jasne instrukcje w serwisach oferujących darmowe filmiki. W podłączeniu i stworzeniu własnego zasilacza do radia samochodowego w domu ważny jest nie tylko sam model radia, ale również moc, jaka ma być przekazywana na głośniki.

Parametry techniczne zasilacza do radia samochodowego w domu

Według niektórych źródeł, jakie można znaleźć w Internecie, zasilacz do radia samochodowego można podłączyć do wtyczki ISO. Najprościej można to zrobić, ucinając końcówkę. Instrukcja zawarta w poszczególnych wpisach mówi o podpinaniu przewodu czerwonego z żółtym – odpowiedzialna za radio, a przewodu czarnego z masą. Szara wtyczka z ISO będzie odpowiadała za podpięcie głośników. Zwykle zaleca się podpinanie dwóch głośników, chociaż istnieje możliwość podpięcia ich w liczbie czterech. Układ i samo podpięcie będzie się jednak wtedy różnić wyglądem. Przyjmuje się, że średnio radio samochodowe, do którego będą podłączone cztery głośniki po 4 Ohmy każde, mogą pobierać aż 100W energii – przy bardzo głośnym ich puszczaniu. Zwykłe korzystanie z radia samochodowego z dwoma głośnikami to pobór energii elektrycznej rzędu 10 do 20 W. Jak widać, zasilacz do radia samochodowego w domu można przygotować bez trudu samodzielnie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne