Leasing flotowy jest kategorią, w której głównie zajmujemy się najpopularniejszą formą finansowania samochodów firmowych. Okazuje się, że coraz więcej firm decyduje się na takowe rozwiązanie, co w znaczny sposób ułatwia pracę całego biznesu. Zanim jednak decyzja o pozyskaniu floty samochodowej nastąpi, warto się nieco na jej temat dowiedzieć. Szczególnie jeżeli chodzi o jej finansowanie.
W tym poradniku dowiesz się więcej o tym, czym jest leasing flotowy, poznasz także najlepsze formy finansowania tego przedsięwzięcia. Przeczytaj poradnik już teraz!
Na początek zapoznajmy się z definicją floty
Kilka słów wstępu, zanim przejdziemy do głównej części poradnika. Otóż flotą samochodową nazywamy grupę pojazdów, które wykorzystywane są do różnych celów w jednej firmie. Do floty można zaliczyć zarówno pojazdy osobowe, jak i również transportowe.
Jeżeli chodzi o odpowiedni dobór floty, najlepiej kierować się kwestiami indywidualnymi. Podczas tej decyzji, najważniejsze, aby wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby firmy.
Finansowanie floty
Mamy to szczęście, że flotę pojazdów można sfinansować na kilka sposobów. W tym poradniku zajmiemy się jednak jednym z najpopularniejszych, czyli leasingiem. To nie wszystko, gdyż w dalszej części znajdziecie kilka słów na temat ciekawej alternatywy.
Kilka słów na temat popularnego leasingu pojazdów
Leasing to pierwsze co przychodzi na myśl wielu osobom w danym temacie. Jest to dobry trop. Ta forma finansowania jest od dawna chętnie wybierana przez klientów. Przez ostatnie lata, pomimo dużego popytu, konkurencja robi swoje i leasing wybierało około 30% klientów.
Umowa leasingowa często zawierana jest na okres od trzech do pięciu lat. Podczas podpisywania umowy, nierzadko należy zadeklarować przybliżony roczny przebieg, który pokona dany samochód. Jak można się domyślić, konsekwencją tej czynności jest także zadeklarowanie przebiegu dla samochodu, odnośnie końca umowy. Niedopatrzenie i przekroczenie limitu będzie zazwyczaj wiązało się z dodatkowymi opłatami. Niestety w odwrotnym przypadku nie można liczyć na zniżki, gdyż jeżeli przebieg będzie niższy, niż deklarowano, nie przewiduje się z tego faktu żadnych bonifikat.
Podobna kwestia ma się odnośnie zużycia pojazdu. Jeżeli wystąpi ponadnormatywne zużycie samochodu, można być pewnym, że poniesiemy dodatkowe koszty związane z karami itp.
Jako ciekawostkę można uznać, że od 2019 roku, kiedy to zostały wprowadzone zmiany, jeżeli wartość pojazdu leasingowanego nie przekroczy 150 tysięcy złotych, to 100% kosztów związanych z umową leasingową, będzie stanowiło koszty uzyskania przychodu. Chodzi o wartość pojazdu, czyli kapitałową część raty leasingowej.
Wyróżnia się dwie definicje odnośnie leasingu dla firm. Poniżej sprawdzisz ich szczegóły.
Leasing operacyjny
Ta forma finansowania charakteryzuje się tym, że wszelkie koszty, które związane są z amortyzacją pojazdu, pozostaną po stronie leasingodawcy. Sam pojazd stanie się własnością leasingobiorcy wtedy, kiedy ten wykupi go po zakończonej umowie. Wykup oczywiście związany jest z określoną kwotą. Wszystkie koszty, które związane są z utrzymaniem samochodu, pozostają po stronie leasingobiorcy. Jeżeli chodzi o podatek VAT, doliczany jest on do comiesięcznej raty.
Leasing finansowy
Druga możliwa forma finansowania dla firm. W danym przypadku, koszty związane z amortyzacją należą do leasingobiorcy. Pojazd po zakończonej umowie, staje się własnością leasingobiorcy. Podatek VAT należy płacić z góry przy pierwszej racie.
Leasing samochodów – co jeszcze warto o nim wiedzieć
Zastanawiacie się, jakie są główne wady opisywanej formy finansowania? Należą do nich przede wszystkim dodatkowe koszty, które klient będzie ponosił podczas trwania umowy. Czasami także może zaistnieć sytuacja, że leasingodawca narzuca swoje wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego trzeba będzie korzystać.
Jeżeli chodzi o zalety tejże formy finansowania, warto wymienić to, że po zakończonej umowie pojazd, lub pojazdy można wykupić na własność. Inne rozwiązanie, to wymiana samochodów na nowe, co będzie wiązało się z nową, kolejną umową.
Wynajem długoterminowy
Jest to alternatywne rozwiązanie dla finansowania floty samochodowej w firmie. W ten sposób można podpisać umowę i pozyskać pojazd, czy pojazdy również z ograniczoną ilością kilometrów, a także z rozmaitymi dodatkowymi usługami. Ta forma finansowania samochodów gwarantuje możliwość odliczenia 100% VAT-u. Głównie odnośnie kosztów wynajmu, jak też niektórych usług. Wyżej opisane rozwiązanie możliwe jest tylko wtedy, kiedy spełnia się określone warunki. Jeżeli się ich do końca nie spełnia, można rozliczyć 75% kosztów. Rozliczenie odbywa się na zasadzie podatku dochodowego.
Wynajem, można podzielić na trzy rodzaje:
- Krótkoterminowy – zazwyczaj zawierany jest na okres krótszy niż 6 miesięcy,
- Średnioterminowy – zazwyczaj zawierany jest na okres od 6 do 12 miesięcy,
- Długoterminowy, czyli opisywany – zazwyczaj zawierany jest na okres dłuższy jak 12 miesięcy.
Oczywiście istnieją również inne możliwości sfinansowania floty, jednak dwa powyżej opisane są najpopularniejsze.
Zarządzanie flotą również jest ważne
Bez względu na to, czy zostanie wybrany leasing, czy wynajem długoterminowy, należy zawrócić uwagę na zarządzanie flotą samochodów. Otóż warto wspomnieć o full service leasing. Jest to forma finansowania, którą chętnie wybierają firmy decydujące się na, np. wynajem długoterminowy. Cechy charakterystyczne full service leasingu, są takie, że jest to w zasadzie najem długoterminowy, oraz dodatkowe usługi. Do takowych zaliczyć można:
- assistance,
- ubezpieczenie,
- karty paliwowe,
- serwis mechaniczny
i inne.
Warto wziąć pod uwagę, że dana usługa może zagwarantować wymierne korzyści finansowe dla wielu klientów.
Podsumowanie
Samochody w firmie, w omawianej formie, należy odpowiednio sfinalizować. Bez względu na to, czy zostanie wybrany np. leasing operacyjny, czy inna forma finansowania, należy do tej kwestii podchodzić indywidualnie. Warto uwzględnić korzyści płynące dla firmy, bezpieczeństwo, jak i wiele innych ważnych aspektów.
Artykuł sponsorowany