Strona głównaModaButy ortopedyczne dla dzieci – kiedy i jak je wybrać?

Buty ortopedyczne dla dzieci – kiedy i jak je wybrać?

Nasze dzieci na wielu etapach rozwoju mogą mieć różne problemy zdrowotne. Wiele z nich związanych jest z postawą, zaburzeniami w wyniku nieprawidłowego wzrastania, chodzenia itp. Tym razem pragniemy opisać problemy ortopedyczne, które mogą zostać rozwiązane za pomocą dobrze dobranych butów ortopedycznych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj poniższy opis.            

Czym są buty ortopedyczne dla dzieci?

Buty ortopedyczne dla dzieci mają za zadanie wspierać prawidłowe ułożenie mięśni oraz stawów dziecka podczas stawiania pierwszych kroków, ale nie tylko. Dobrze dobrane mogą znacznie polepszyć stawianie stopy. To obuwie lecznicze, ale także profilaktyczne. Stosowane jest w przypadku takich chorób i schorzeń jak koślawość kolan, szpotawość, ale również płaskostopie, koślawości pięty, braku stabilizacji. Oczywiście, możemy postawić na wkładki, jednak nie są one tak skuteczne i inwazyjne jak buty ortopedyczne dla dzieci. Charakteryzują się one niezwykłą stabilizacją i sztywnością. Czy są one zatem wygodne dla dziecka? Obecnie tak – nie należy już kojarzyć butów ortopedycznych z ciężkimi, masywnymi trzewikami. Technologia obuwnicza stale się rozwija, dlatego nasze pociechy mogą mieć zdrową postawę i stópki za sprawą lekkich, nieco wygodniejszych butów. Do wyboru na rynku mamy zarówno zakryte, zabudowane buty ortopedyczne, jak i te z odkrytymi palcami (sandałki na lato, klapki na basen). 

Jakie buty ortopedyczne dla dzieci wybrać?

Aby sprawdzić, czy nasze dziecko wymaga obuwia zdrowotnego, profilaktycznego lub ortopedycznego, powinniśmy udać się na wizytę u specjalisty. Taka konsultacja powinna odbyć się między 9. a 12. miesiącem życia naszego dziecka. Ortopeda po dokładnym badaniu fizykalnym powinien przekazać nam wiedzę, na jakie buty ortopedyczne na dzieci zwrócić uwagę. Jest to zależne od wielu kwestii, przede wszystkim od zaburzenia. Inne buty profilaktyczne wybierzemy, gdy nasze dziecko zaczyna nieodpowiednio stawiać stopę, inna zaś, gdy postawiona będzie poważniejsza diagnoza, np. koślawość kolan. Kilka miesięcy później wymagana jest kolejna wizyta u lekarza ortopedy, w celu sprawdzenia, czy dane obuwie spełnia swoje zadanie. 

Kolejny etap, gdy powinniśmy zwrócić uwagę na postawę naszej pociechy i odpowiednie stawianie stopy, to etap szybkiego wzrastania. Datuje się go na okres około przedszkolny, czyli między 6. a 8. rokiem życia. Wtedy to nasze dziecko szybciej zaczyna rosnąć i łatwo o ewentualne wady postawy. W obecnych czasach nasze pociechy mają także problemy z prawidłową postawą ciała przez siedzący tryb życia, zatem lekarz ortopeda powinien być naszym sprzymierzeńcem w walce o ich zdrowie.  

Gdzie kupić buty ortopedyczne dla dzieci?

Bardzo często rodzice zastanawiają się, gdzie kupić buty ortopedyczne dla dzieci. Otóż warto odwiedzać renomowane sklepy z pozytywnymi opiniami, taki jak nasz. Powinien on posiadać wiele rodzajów, duży wybór, opis oraz obuwie znanych i cenionych na rynku marek. Nie zawsze muszą to być wielkie firmy, ale ich obuwie powinno być jakościowe, bezpieczne, a przede wszystkim zdrowe. Druga nurtująca ich kwestia to buty ortopedyczne dla dzieci cena. Fakt, są one nieco droższe od zwykłego obuwia, jednak ceny nie są zaporowe. Zdrowie jest bezcenne, jednak w tym przypadku kosztuje ono od ok. 120 złotych za parę. Ceny mogą kończyć się nawet na 500 złotych. Warto pamiętać, że dobra postawa, to nie tylko odpowiednio stawiany krok, ale również zdrowy kręgosłup. Należy o niego zadbać zawczasu i zainwestować w jakościowe obuwie ortopedyczne, by nasze dziecko mogło dobrze się rozwijać, uprawiać sport, zdrowo rosnąć. Oczywiście przyczynić się do tego może również ruch. 

Jak widać, można przez Internet dobrać odpowiednie buty ortopedyczne dla dzieci. Należy jednak i tak swój wybór skonsultować z lekarzem ortopedą, który również przed zakupem, powinien wskazać nam, jakiego rodzaju obuwie wybrać. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne