Strona głównaZakupyShopee - co to jest, czas dostawy, opinie

Shopee – co to jest, czas dostawy, opinie

Shopee to kolejna platforma w stylu Aliexpress – jest ich już na rynku całkiem sporo. Sklep zapewne kojarzysz z ich słynnej, ale nieudanej reklamy, która grała na nerwach wielu osobom  – jeśli zacząłeś/ęłaś właśnie nucić Sho pi pi pi pi pi, to wybacz, chciałam podziałać na wyobraźnie i pomóc Ci skojarzyć fakty.

Kiedyś ludzie bali się zamawiać rzeczy z drugiego końca świata, ale globalizacja naprawdę ułatwia tego typu operacje i jest to już bardzo popularna praktyka. Na Shopee znajdziesz dosłownie wszystko – są tam ubrania, baseny, wiatraki, kosmetyki, sprzęty survivalowe, a nawet jedzenie. W ostatnim czasie widzę dużo reklam Shopee, dlatego postanowiłam rozwinąć tematy takie jak: Co to jest Shopee dokładnie, czyli jak działa Shopee? Ile idzie paczka z Shopee? Czy Shopee jest legit? Jak czas dostawy jest opiniowany? Shopee a podróbki – czy to częsta praktyka? Zapraszam do lektury.

Shopee – co to jest?

Shopee – co to jest? Jest to platforma sprzedażowa, która działa tylko i wyłącznie online. Nie znajdziesz więc stacjonarnego sklepu Shopee. Główna siedziba firmy znajduje się w Singapurze. Na oficjalnej stronie Shopee widnieje informacja, że jest to aplikacja zakupowa numer jeden w Azji Południowo-Wschodniej i na Tajwanie. Teraz Shopee wkracza do Europy, co widać po liczbie reklam, które wypełniają miejskie przestrzenie. 

opinia o shopee na wykopie
Użytkownik CHERZZ na Wykopie tłumaczy, że to trochę takie Ali

Jak działa Shopee?

Jak działa Shopee? Podobnie jak Aliexpress – platforma ma w ofercie rzeczy od sprzedawców z całego świata. Shopee ma aplikację, z której korzysta mnóstwo osób, jednak przez stronę internetową również można tam robić zakupy. Przy każdej aukcji w aplikacji Shopee są opinie o danym przedmiocie oraz podana jest liczba osób, która zamówiła już rzecz. Wielu użytkowników Shopee w opiniach na wykopie podkreśla, że jest to bardzo przydatne, bo pozwala wybrać jak najlepszego producenta danej rzeczy. Ludzie często dołączają do recenzji zdjęcia zamówionego przedmiotu, co może znacząco pomóc w podjęciu decyzji o zakupie – zwłaszcza jeśli chodzi o ubrania. W przypadku takich platform zdarza się, że zamawiamy np. sukienkę, która na zdjęciu wygląda ekstra, a w rzeczywistości nawet w 5% nie przypomina tego, co na obrazku. Czas wysyłki opiniowany jest różnie, ma to związek z tym, że różne rzeczy są wysyłane z innych zakątków świata. Wielu producentów działających na Shopee jest z Polski – jest to przeważnie wyróżnione czerwonym znaczkiem Polski Sprzedawca.

Ile idzie paczka z Shopee? Opinie o czasie dostawy

Zagłębiając się w temat Ile idzie paczka z Shopee? zauważyłam, że sporo ludzi nie narzeka na czas dostawy. Opinie sugerują, że konsumenci są przygotowani na to, że jeśli zamawiają coś od zagranicznego producenta, to liczą się z tym, że dostawa zajmie dłużej niż 2 czy 3 dni. Jeśli chodzi o producentów z Polski, to po przejrzeniu kilkunastu recenzji różnych rzeczy mogę powiedzieć, że czas dostawy opiniowany jest w większości pozytywnie. Jednak zdarzają się sytuacje, w których klienci Shopee długo musieli czekać na zamówione przedmioty.

polskie sklepy na shopee
Jak widać, na Shopee są również polskie sklepu. Źródło: WYKOP

Shopee – skąd wysyłka?

Shopee – skąd wysyłka? Tak jak już wspominałam – to zależy. Temat Shopee – skąd wysyłka? jest poruszany na wielu forach. Jednak nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Czytaj dokładnie wszystkie informacje, które są zawarte na stronie aukcji, która Cię interesuje – miejsce wysyłki powinno być tam podane. To czy Shopee jest legit, zależy więc od producenta – niektóre rzeczy z aplikacji Shopee opiniowane są super, a inne źle. To samo dotyczy wysyłki: czasem ten proces jest w opiniach chwalony, a czasem konsumenci w ogóle nie dostają tego, co zamówili.

Shopee – opinie z forum

Jeśli chodzi o opinie z forum o Shopee, to jest różnie. Część konsumentów uważa, że proces dostawy i jakość rzeczy są w porządku, a druga część, że zamówione przedmioty są tragiczne. Znalazłam kilka osób, które nigdy nie otrzymały swojej przesyłki. Jest to zależne od dostawcy – jeśli trafisz na kogoś, kto podchodzi do klientów poważnie, to super. Jednak zakupy na takich platformach zawsze niosą za sobą ryzyko – tylko i wyłącznie od Ciebie zależy czy postanowisz tam coś zamówić, czy nie. Wielu osobom udało się już za 1 razem upolować coś od sprzedawcy, który jest w porządku. 

Aplikacja Shopee – opinie 

Aplikacja Shopee opiniowana jest różnie – na pewno kontakt z klientem nie jest oceniany w niej wysoko. Jednak samo działanie aplikacji wypada raczej pozytywnie, nie znalazłam wielu zarzutów związanych z technicznym funkcjonowaniem samej apki. 

Shopee za 1 zł – opinie

Shopee za 1 zł – jest to jedna z promocji, którą organizuje platforma. Po wejściu w zakładkę Shopee za 1 zł widzę, że głównie dostaniesz w tej promocji tanie rzeczy, typu: linka, gąbką, cukier waniliowy czy wkłady do długopisu. Shopee i inne platformy tego typu mają taką politykę działania – zarzucają klientów hasłami: promocja, obniżki, wyprzedaż. Jest to oczywiście skuteczne chwyty marketingowe – ludzie widząc takie komunikaty, chętniej zamawiają większą liczbę rzeczy.

pozytywna opinia o shopee
Pozytywna opinia o Shopee od użytkownika Kosma24 na portalu WYKOP

Shopee – opinie z wykop

O Shopee opinii na wykopie jest sporo, ale duża część z nich dotyczy reklamy, o której pisałam we wstępie – ludzie na tej platformie skupiają się głównie na niej. Wiele osób wyśmiewa się z niej, a że wykop służy głównie do ciśnięcia beki, to nie dziwi mnie to, że głównie tylko takie opinie o Shopee tam znalazłam. 

Shopee – opinie czas dostawy

Co jeszcze znalazłam o czasie dostawy w Shopee? Na oficjalnej stronie platformy jest informacja, że sprzedający nie dostaje środków na konto od razu po zrobieniu przelewu, tylko dopiero wtedy, jak dojdzie do nas paczka. Ma to zapobiegać oszustwom. Jeśli chodzi o konkrety, to jeden z YouTuberów robiąc test rzeczy z Shopee, podzielił się informacją, że przesyłki po 7 dniach pojawiły się w paczkomacie, co jest całkiem krótkim czasem dostawy. Jednak są głosy, że zamówione rzeczy do części konsumentów szły nawet 2 miesiące albo nigdy do nich nie dotarły. Myślę, że jest to w głównej mierze zależne od danego producenta – jedni są uczciwi, a inni nie. 

Na niezależnych forach znalazłam informację, że według jednej z konsumentek, Shopee w ogóle nie bierze odpowiedzialności za sprzedawców, których przedmioty ma na swojej platformie. Niektórzy klienci Shopee mieli problem ze skontaktowaniem się z kimś, kto odpowiedziałby im na pytania związane z ich przesyłką – całkiem sporo osób narzeka na komunikację z Shopee. 

Jedzenie z Shopee opinie 

Teraz temat najciekawszy, czyli jedzenie z Shopee. To mało popularny zwyczaj, aby jedzenie zamawiać ze stronek, których siedziba mieści się tysiące kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Kupowanie od polskich producentów jest bardziej zrozumiałe, jednak nie wiem, czy ja zamówiłabym na Shopee jakiekolwiek jedzenie.

Nie ma żadnych o jedzeniu z Shopee opinii w sieci, przynajmniej nie na niezależnych forach. Jeśli chodzi o jedzenie z Shopee i opinie z tej platformy, to wiadomo – każda aukcja oceniana jest inaczej, jednak większość jest recenzowana pozytywnie. Jednak wszyscy wiemy, na czym polega szeptany marketing – jest on szczególnie popularny na stronach producentów, dlatego lepiej jest szukać opinii na forach niezwiązanych z daną marką. 

Dlaczego na Shopee jest tak tanio?

Dlaczego na Shopee jest tak tanio? Oczywiście marka podjęła temat i wyjaśniła to na swojej platformie. Jak podaje firma, niskie ceny są wynikiem troski o pozytywne odczucia klientów. Podobno jest to również wynikiem angażowania się w relacje z dostawcami. 

Jednak pamiętaj, że Shopee to w dużej mierze fast-fashion – platformę charakteryzuje szybkość produkcji i podążanie za trendami. Ubrania fast-fashion są tanie, bo są pozyskiwane przeważnie w mało zrównoważony sposób, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jasne, na pewno na tego typu platformach da się znaleźć perełkę, czyli rzecz, która jest wyjątkowa, bo nie dosyć, że kosztowała grosze, to jest o wiele lepszej jakości niż podobny produkt od marek premium. Są to mimo wszystko wyjątki i za tanią ceną stoi naprawdę wiele czynników – na przykład wynagrodzenia pracowników. Jak wiemy, fabryki działające na wschodzie słyną z mało humanitarnego traktowania swoich ludzi, jednak jeśli chodzi o Shopee, to nie znalazłam żadnych dowodów na to, że sklep kupuje rzeczy od producentów, którzy źle traktują swoich podwładnych. 

Odpowiedź na pytanie Dlaczego na Shopee jest tak tanio? jest więc złożona i ciężko mi na nią odpowiedzieć – według mnie jest to kwestia średniej jakości materiałów i niskiego kosztu produkcji. Jednak Shopee uważa, że przyczyna leży w dobrych relacjach z dostawcami – nie przeczę temu, jednak nigdzie nie znalazłam dowodów na to, że rzeczywiście tak jest.

Shopee a podróbki

To, że na tego typu platformach sprzedawane są podróbki, jest niezaprzeczalne. Jeśli widzisz, że coś jest o wiele tańsze niż w innych sklepach, to możesz mieć pewność, że kupujesz właśnie podróbkę. Bardzo głośno w temacie Shopee a podróbki, było o AirPodsach, czyli o bezprzewodowych słuchawkach, które oferuje firma Apple. Na Shopee można było dostać ich podróbki za jedyne 125 zł – za oryginalne AirPodsy zapłacisz od ok. 600 do nawet 1400 zł. 

Sprzedaż podróbek podlega karze, jednak przepisy zawsze da się obejść – korzysta z tego wielu producentów. Noszenie podróbek może być niebezpieczne dla zdrowia – tego typu rzeczy często nie spełniają norm jakościowych. Na przykład w temacie ciuchów: jeśli chodzi o odzież, to może ona mieć naprawdę śladowe ilości ołowiu – kupując rzeczy na takich platformach może się okazać, że norma ilości ołowiu w ubraniu jest przekroczona nawet 20 razy, co jest bardzo niebezpieczne. Bądź również szczególnie ostrożny/a zamawiając z takich sklepów kosmetyki. 

Reasumując: czy Shopee jest bezpieczne?

Czy Shopee jest bezpieczne? To zależy – nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Czasem zakupy są tam bezpieczne, a czasem nie. Wszystko zależy od producenta. Wiele osób szukających odpowiedzi na pytanie Czy Shopee jest bezpieczne? przegląda X stron na forach. Pamiętaj, że mimo wszystko nikt nie jest w stanie zagwarantować Ci, że na pewno nie zostaniesz oszukany/a, dlatego sprawdzaj opinie o dostawcach i najlepiej nie zamawiaj na start wielu przedmiotów od jednego dostawcy – lepiej jest kupić coś za małą kwotę i wypróbować najpierw aplikację i danego producenta. Daj znać w komentarzu, czy zdecydowałeś/aś się na zakupy w Shopee 🙂

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne