Strona głównaModaOkulary przeciwsłoneczne – Jaki model wybrać, by wyglądać najkorzystniej?

Okulary przeciwsłoneczne – Jaki model wybrać, by wyglądać najkorzystniej?

Wiele osób ma problem z doborem okularów przeciwsłonecznych. Często zdarza się, że dany model wygląda świetnie na zdjęciu, czy na ekspozycji, ale po przymiarce okazuje się, że okulary zupełnie nie pasują do potencjalnego użytkownika. Jaki zatem model wybrać, by dobrze w nim wyglądać? Wszystkie niezbędne porady znajdziesz poniżej.

Dobierz okulary przeciwsłoneczne do swojego kształtu twarzy?

Dlaczego jedni wyglądają świetnie niemal we wszystkich modelach, a innym jest bardzo ciężko znaleźć odpowiednią parę? Dużą rolę w tym wszystkim odgrywają proporcje i kształt twarzy. Osoby o najbardziej zrównoważonych rysach mają w tej kwestii ułatwione zadanie. Jednak w większości przypadków przydadzą się okulary, które zrównoważą zaburzone proporcje i nadadzą twarzy harmonii, dzięki czemu będzie wyglądać atrakcyjniej.  Pierwszym  krokiem do tego jest określenie swojego kształtu twarzy.

Jak określić swój kształt twarzy?

Jest na to kilka sposobów.  Można obrysować kształt swojej twarzy w lusterku, a uzyskaną figurę geometryczną porównać do najczęściej spotykanych kształtów twarzy. W Internecie są dostępne także kalkulatory, które po wpisaniu wymiarów twarzy, obliczają, do jakiej kategorii można ją przypisać. Są to jednak dość problematyczne metody, a ich skuteczność jest wątpliwa. Dlatego najlepiej jest przypisać swoją twarz do danego kształtu na podstawie jej charakterystycznych cech.

Twarz okrągła

Charakterystyka: Długość i szerokość twarzy okrągłej są dość zbliżone. Osoby o tym kształcie twarzy mają zaokrąglony podbródek i łagodną linię czoła. Policzki są pełne, a kości jarzmowe niezbyt wyraźnie zaznaczone.

Polecane kształty okularów: W przypadku twarzy okrągłej potrzebne są oprawki, które wyszczuplą twarz i sprawią, że będzie ona wyglądać na drobniejszą. Aby osiągnąć ten efekt, warto postawić na oprawki kwadratowe lub prostokątne. Osoby o twarzy okrągłej powinny unikać modeli o małych szkłach, ponieważ optycznie powiększą twarz.

Twarz kwadratowa

Charakterystyka: Podobnie jak w przypadku twarzy okrągłej, twarz kwadratowa ma podobną długość i szerokość. Tutaj jednak rysy są znacznie bardziej wyraziste. Linia czoła jest prosta i szeroka, podobnie jak wyraźnie zaznaczona żuchwa.

Polecane kształty okularów: Aby twarz nabrała łagodnego wyrazy i optycznie się wydłużyła, należy wybierać okulary przeciwsłoneczne o owalnych oprawkach. Subtelności i lekkości nadadzą twarzy kwadratowej również okulary bez oprawek. Nie sprawdzą się natomiast okulary o kanciastych i wyraźnych ramkach, ponieważ podkreślą one dysproporcję i sprawią, że rysy będą wydawać się jeszcze ostrzejsze.

Twarz prostokątna

Charakterystyka: Jest to kształt bardzo zbliżony do twarzy kwadratowej. Linia włosów jest prosta, czoło szerokie, a szczęka wyraźnie zaznaczona. Różną je natomiast proporcję. Twarz prostokątna jest wyraźnie dłuższa niż szersza.

Polecane kształty okularów: Przy twarzy prostokątnej najlepiej sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne z okrągłymi i owalnymi szkłami, które złagodzą ostre rysy. Można także zdecydować się na okulary typu aviator, które optycznie skrócą twarz. Niekorzystnie będą wyglądać oprawki o wyraźnie zaznaczonych kantach.

Twarz trójkątna

Charakterystyka: Twarz trójkątna ma szersze czoło o prostej linii, wyraźnie zaznaczone kości policzkowe oraz wąski szpiczasty podbródek.

Polecane kształty okularów: Przy twarzy trójkątnej ważne jest, aby zrównoważyć wyraźną dysproporcję pomiędzy czołem a podbródkiem. To zadanie spełnią okulary z cienkimi, delikatnymi oprawkami, lub całkiem pozbawione ramek. Dobrze wyglądać będą szkła zaokrąglane u dołu.  Unikać należy okularów o mocno zaznaczonych kantach.

Twarz owalna

Charakterystyka: W tym przypadku proporcje twarzy są zrównoważone. Czoło jest delikatnie szersze niż podbródek, a linia włosów łagodna.

Polecane kształty okularów: Twarz owalna nie musi niczego maskować, więc wystarczy wybrać oprawki,  których kształt i szerokość nie zakłóci naturalnych proporcji. Zarówno modele owalne, jak i kwadratowe będą dobrze się prezentować.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne