Strona głównaPoradyJak ważyć bez wagi? Jak się zważyć bez wagi?

Jak ważyć bez wagi? Jak się zważyć bez wagi?

To dość przewrotne pytanie. Z jednej strony może zdarzyć się, że nasza waga kuchenna lub łazienkowa zwyczajnie się zepsuje i nic już nią nie zważymy. Z drugiej być może nawet nie posiadamy takiego urządzenia z różnych powodów. Pytanie zatem jak się zważyć bez wagi wcale nie jest takie nietypowe, choć odpowiedź na nie może być trudna.

Jak się zważyć bez wagi?

Pewne jest to, że bez wagi łazienkowej niewiele możemy zrobić, żeby zważyć samych siebie. To zwyczajnie niewykonalne w domowych warunkach. Na pytanie, jak się zważyć bez wagi można zatem odpowiedzieć – nie jest to możliwe. Dobra wiadomość jednak jest taka, że jest możliwe, by bez wagi w domu zauważyć postępy w odchudzaniu. Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich są zdjęcia. Warto robić je w tym samym miejscu, w tych samych ubraniach w równych odstępach czasowych, np. co tydzień. Wówczas porównując kilka zdjęć z różnych dni, mamy szansę gołym okiem zobaczyć, czy nastąpił jakiś progres. Podobnie efekty naszego odchudzania możemy zauważyć robiąc pomiary w kilku miejscach ciała używając do tego zwykłego centymetra. Warto też obserwować, czy nasze ubrania nie stają się luźniejsze lub przeciwnie – ciaśniejsze. 

Jak odmierzyć gramy bez wagi?

Nieco inaczej sprawa ma się gdy chodzi o wagę kuchenną i odmierzanie gramów poszczególnych składników do przygotowania ciasta lub jakiegoś dania. Tu możliwości jest nieco więcej, a do tego jak odmierzyć gramy bez wagi posłużą nam tak proste przedmioty jak szklanka oraz łyżka czy łyżeczka. Można też zastosować specjalne miski lub miarki, w których zaznaczone podziałki pozwalają oszacować ile gramów danego produktu znajduje się wewnątrz. Warto zapamiętać kilka podstawowych faktów. Mała łyżeczka ma pojemność 5 ml, a duża 15 ml. Tak możemy odmierzyć płyn. Większość standardowych szklanek w kuchni ma pojemność 250 ml, a kubki i szklanki do napojów około 300-330 ml. Jednak jak odmierzyć 1 gram? To już nieco bardziej skomplikowane. O ile płyn właściwie zawsze ma taką samą objętość, o tyle z sypkimi produktami będzie już nieco trudniej. Można przyjąć, że mała łyżeczka mieści około 4-5 gramów cukru. Jeśli jednak bierzemy łyżeczkę herbaty, to znajdzie się na nim zaledwie około 2 gramów suszonych listków.

Jak odmierzyć 1 gram?

Pomocne mogą okazać się specjalne plastikowe łyżeczki o konkretnych pojemnościach. Zwykle mają formę zbliżoną do breloczka i na jednym kółku takich łyżek jest kilka – każda z nich ma inną pojemność lub pozwala nabrać inną ilość sypkich produktów. Wówczas to jak odmierzyć gramy bez wagi nie stanowi większego problemu. Wybieramy konkretną łyżkę i już. Zatem jak odmierzyć 1 gram cukru, kawy, mąki lub innej substancji? Najlepiej zapamiętać pewne stałe wartości. Skoro mała łyżeczka mieści około 5 ml, to sypkie produkty będą ważyły na niej od 2 do 8 gramów. Przykłady: 1 łyżeczka do kawy to 8 gramów soli, 6 gramów cukru, 5 gramów mąki i proszku do pieczenia, 3 gramy żelatyny. Są to orientacyjne wartości, które można potraktować jako pewną wskazówkę w kuchni.

Jak odmierzyć 1 gram bez wagi przy codziennym gotowaniu?

Trudno wyobrazić sobie taką sytuację, w której na stałe nie mamy możliwości zważenia produktów mających wejść w skład określonego dania. O ile możemy zapamiętać konkretne pojemności szklanek, łyżek, łyżeczek, a czasem też innych kuchennych akcesoriów, to jednak nic nie zastąpi nawet najzwyklejszej kuchennej wagi. To proste urządzenie sprawi, że gotowanie czy pieczenie już na etapie przygotowania receptury będzie znacznie łatwiejsze, przebiegnie szybciej i dużo przyjemniej. Gotowanie to swego rodzaju sztuka. O ile czasem można pozwolić sobie na pewną improwizację, o tyle niekiedy trzeba trzymać się określonych w przepisie sztywnych receptur. Czasem właśnie w tym tkwi sekret pysznego dania lub deseru. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne