Inwestowanie to sztuka wyboru takich elementów do portfela inwestycyjnego, by był on możliwie jak najbardziej zdywersyfikowany i pozwalał na wypracowywanie spodziewanych, oczekiwanych zysków, przy możliwie jak najniższym poziomie ryzyka inwestycyjnego. Do portfela tego można wprowadzić akcje spółek działających w różnych branżach, waluty, ale i surowce.
Do grona tych ostatnich instrumentów inwestycyjnych zaliczany jest uran. Rzadko kiedy jest on wymieniany pośród najsłynniejszych rodzajów inwestycji na rynku surowców. Czy jednak słusznie? Być może właśnie taka inwestycja będzie dla inwestora najkorzystniejsza pod względem finansowym?
Fascynujący metal
Uran jest metalem ciężkim, który występuje powszechnie w naturze, aczkolwiek największe jego złoża znajdują się w rudach uranu, które istnieją w takich krajach jak Kazachstan, Kanada, Nigeria, Kongo, USA, czy Australia. Uran wydobywany jest przy tym metodą odkrywkową, głębinową i otworową. Wydobycie uranu jest bardzo tanie – jeden kilogram wydobytego uranu generuje koszt rzędu około 40 dolarów, jeśli chodzi o złoża w Kanadzie czy w Kazachstanie.
Jego podstawowym zastosowaniem jest produkcja energii elektrycznej. Pierwiastek, jakim jest uran, to fascynujący metal, ponieważ to najbardziej skondensowane i efektywne źródło energii na świecie, jakie odkrył człowiek. Wystarczy zaledwie 1 gram czystego uranu, czyli kuleczka o średnicy 5 mm, by móc po odpowiednim przetworzeniu wyprodukować z niej energię szacowaną na 20 mld dżuli. Choć przeciętnemu człowiekowi niewiele to mówi, to taka ilość energii produkowana z węgla kamiennego wymaga spalenia około półtorej tony tego materiału energetycznego.
Jednocześnie nie należy zapominać, że uran jest pierwiastkiem radioaktywnym, zaliczanym do metali promieniotwórczych, z grupy aktynowców. Ma najwyższą liczbę atomowej wśród występujących naturalnie na ziemi – wynosi ona 92. Ten srebrny metal o wysokiej gęstości i twardości słabo przewodzi prąd elektryczny, ale ma właściwości elektrododatnie. Ma wysoką reaktywność chemiczną, dlatego też do użytku przemysłowego jest on przekształcany w różne tlenki, występujące ostatecznie w formie krystalicznego proszku. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/inwestowanie-uran
Chwiejna wycena uranu
Przez lata uran nie był w centrum zainteresowania inwestorów, ale to uległo zmianie w 2021 roku, wraz z wystrzeleniem w górę cen uranu na giełdach surowców. Natomiast w ubiegłych dekadach wyraźnie uran popadł w niełaskę, która była spowodowana m.in. katastrofą w japońskiej elektrowni atomowej. Odbiło się to na jego wycenie. Zaczęto ograniczać jego wydobycie, wraz z malejącym popytem. Ceny znacznie spadły – w ciągu 2 lat był to spadek rządu nawet 80 proc. ceny pierwotnej. Najmniejszą wycenę uran osiągnął w XXI wieku w 2016 roku, kiedy za jeden funt surowca płacono mniej niż 20 dolarów.
Natomiast obecnie coraz częściej mówi się o konieczności „odchodzenia od węgla” w gospodarce energetycznej w skali światowej. Do łask powoli wracają już elektrownie atomowe, za czym niestety nie idzie otwieranie nowych kopalni uranu. Jest wręcz przeciwnie, bo stare się zamykają. W styczniu 2020 roku spółka Energy Resources zamknęła kopalnię zlokalizowaną w Australii, gdzie roczne wydobycie wynosiło 3,5 mln funtów. W marcu tego roku zamknięto kopalnię Cominak w Nigrze, wydobywającej 2,6 mln funtów rocznie. Produkcja uranu spadła o około 30 proc. w porównaniu do 2019 roku.
Od pewnego czasu największe gospodarki światowe, jak chiny, Indie czy Korea Południowa zgłaszają rosnące zapotrzebowanie na uran, a wraz z nim rośnie jego cena. Na giełdzie NYMEX uran notowany jest na poziomie około 30 dolarów, ale z początkiem 2021 roku jego cena wyraźnie wzrosła względem poprzednich kilku lat. Może być to sygnał dla inwestorów, aby właśnie teraz rozpocząć inwestycje w uran, kiedy w perspektywie mamy rosnący popyt przy stałej lub malejącej podaży tego surowca.
W jaki sposób można inwestować w uran?
Jedną z metod prowadzenia inwestycji w uran jest ulokowanie swoich środków finansowych w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych typu ETF, czyli funduszy notowanych na giełdzie papierów wartościowych, które dają ekspozycję na uran. To prosty i przystępny instrument, pozwalający na lokowanie pieniędzy w uran. Niestety, ale obecnie dostępne są dla inwestorów wyłącznie ETF-y na uran notowane poza europejskimi giełdami papierów wartościowych.
Można również spróbować wybrać akcje spółek zajmujących się wydobywaniem uranu lub na skorzystanie z instrumentów pochodnych powiązanych z uranem.
Artykuł sponsorowany.