Strona głównaPoradyNauka języków obcych może być prosta — 5 przyjemnych sposobów na naukę.

Nauka języków obcych może być prosta — 5 przyjemnych sposobów na naukę.

Znajomość języków obcych to jedna z tych umiejętności, która przydaje się w wielu dziedzinach życia. Sprawdź, jak w przyjemny sposób uczyć się języków — bez względu na to, czy czeka Cię sprawdzian lub matura, czy też uczysz się we własnym zakresie.

Angielski, niemiecki, hiszpański, a może koreański lub fiński? Umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym ma wiele zalet. Dobrze zdana matura z języka obcego otwiera drzwi na wymarzone studia, a w przyszłości biegłe posługiwanie się językami obcymi daje nam duże możliwości na rynku pracy, ułatwia podróże, nawiązywanie międzynarodowych znajomości oraz poszerza naszą wiedzę o świecie. Coraz więcej osób ma tego świadomość, a na dodatek odkrywa, że nauka języków obcych może być czystą przyjemnością! Samodzielna nauka, bez oceniania i sztywnych terminów, daje wiele satysfakcji. Sprawdź, jak skutecznie uczyć się wybranego języka obcego we własnym zakresie.

Sposoby na skuteczną naukę języków obcych

Każdy z poniższych sposobów ma sens i warto wykorzystywać kilka z nich równolegle. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest regularność — 15-30 minut nauki języka obcego każdego dnia to dosłownie chwila, którą z pewnością uda Ci się wygospodarować (to mniej niż odcinek serialu!). Tyle wystarczy, by poprawiać swoje umiejętności każdego dnia — i cieszyć się efektami, na które samodzielnie pracujesz.

1. Obserwowanie w social mediach profili zagranicznych lub kont edukacyjnych

Jeśli lubisz przeglądać Instagrama, Facebooka lub TikToka, dodaj do obserwowanych profile prowadzone w języku, którego się uczysz. Dodaj także konta edukacyjne o nauce danego języka. W ten sposób oswoisz się z brzmieniem języka i będziesz przyswajać nowe słówka i reguły w bardzo praktyczny sposób. Być może z czasem zaczniesz pisać proste komentarze w obcym języku, by wyciągać z tej formy nauki jeszcze więcej? Dzięki temu scrollowanie social mediów może okazać się całkiem wartościowym sposobem na spędzanie czasu!

2. Aplikacje do nauki języków

Jest ich naprawdę sporo — część jest płatna, a część darmowa. Sprawdź np. Duolingo, Drops, Babbel, Busuu, Memrise, BeeSpeaker, Hello Talk czy LyricsTraining. Każda z aplikacji ma trochę inne funkcje, dostępne do nauki języki obce i metody nauki. Nie próbuj uczyć się ze wszystkich aplikacji naraz. Wybierz jedną lub dwie — to w zupełności wystarczy, o ile będziesz zaglądać do aplikacji każdego dnia. Wykorzystaj wolne chwile w ciągu dnia (np. przerwa w szkole lub w pracy, jazda tramwajem), by uczyć się właściwie „w międzyczasie”.

3. Rozmowa w języku obcym

W dobie internetu bez problemu znajdziesz osoby, z którymi możesz rozmawiać w języku obcym — pisząc maile, krótkie wiadomości lub rozmawiając. Możesz poszukać takich osób w social mediach lub wykorzystać stronę, stworzoną specjalnie w tym celu — Interpals, Preply. Możesz zdecydować się na płatne korepetycje w formie rozmowy z native speakerem lub po prostu poszukać internetowych znajomych z innych zakątków świata. To pozwoli szlifowanie języka, a równocześnie poznawanie ludzi i dowiadywanie się czegoś nowego o świecie.

4. Książki do nauki języka i własne notatki

Warto wykorzystać dobre podręczniki do nauki języka obcego. Znajdziemy w nich wiedzę uporządkowaną w taki sposób, by jak najłatwiej ją przyswajać. Wyjaśnienia reguł gramatycznych, proste ćwiczenia i stopniowo zwiększający się poziom trudności sprawiają, że niczego nie pominiesz i będziesz mieć okazję do uporządkowania swojej wiedzy. To świetne dopełnienie pozostałych sposobów — podręczniki (dostępne na stronie taniaksiazka.pl) przydadzą się zwłaszcza na początkowym etapie nauki, a osoby średniozaawansowane z pewnością nie raz zajrzą do nich, by przypomnieć sobie ważne reguły lub sprawdzić informację, która wypadła z pamięci.

Przydatny będzie także zeszyt na własne notatki — notowanie odręczne ułatwia zapamiętywanie informacji i jest świetnym sposobem na powtarzanie materiału. Możesz zrobić listę słówek lub fiszki (sprawdź, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze). Możesz wypisywać słownictwo związane z danym tematem, reguły gramatyczne i inne niezbędne wiadomości. Możesz także tworzyć kolorowe plakaty z ważnymi informacjami i wieszać je nad biurkiem, by móc na nie zerkać wielokrotnie w ciągu dnia.

5. Czytanie książek, oglądanie filmów i seriali

Jeśli lubisz czytać książki, warto sięgnąć po ciekawe powieści napisane w obcym języku (na początkowym etapie mogą to być bajki dla dzieci lub książki młodzieżowe). Dzięki temu będziesz w przyjemny i bardzo naturalny sposób poznawać słownictwo oraz konstrukcje gramatyczne. Przy okazji możesz notować trudne słowa lub całe sformułowania, by potem je sobie powtórzyć. Warto także oglądać filmy lub seriale w języku, którego się uczymy. Dodatkowym ułatwieniem będą napisy w języku obcym.

6. Wyznaczone cele i nagrody za osiągnięcia

Nauka języka obcego to długi proces i zawsze pojawiają się momenty zwątpienia czy zniechęcenia. Warto wyznaczyć sobie cele, dzięki którym zauważysz postęp (to satysfakcjonuje i daje motywację do dalszej nauki!) oraz będziesz wiedzieć, czego uczyć się w następnej kolejności. Wymyśl także nagrody za swoje osiągnięcia — może to być ulubione ciastko z cukierni lub wyjście do kina w nagrodę za regularną naukę (np. miesiąc codziennej nauki) lub zdany egzamin. A może w nagrodę za zdanie certyfikatu językowego udasz się w podróż do kraju, w którym mówi się danym językiem?

Nauka języków obcych jest pracochłonna, ale obecnie mamy wszystko, czego potrzebujemy, dosłownie w zasięgu ręki! Aplikacje do nauki możemy ściągnąć w ciągu paru minut, a podręczniki zamówimy wygodnie przez internet w księgarni TaniaKsiazka.pl. Tylko od naszej dyscypliny i silnej woli zależy, czy zdobędziemy umiejętność, która może okazać się bardzo cenna (i dobrze wynagradzana!).

Artykuł sponsorowany.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne