Strona głównaDomJak dobrać oświetlenie do małego salonu?

Jak dobrać oświetlenie do małego salonu?

Gdy nie dysponuje się nadmiernym metrażem, trzeba dobrze się przyłożyć do zaplanowania całego wyposażenia i dobrania poszczególnych elementów, które trafią do pokoju dziennego. Tak tworzy się wygodną przestrzeń o sporych walorach estetycznych nawet w małym salonie.

Jakie lampy powinny znaleźć się w takich wnętrzach? Czym się kierować podczas dobierania systemu oświetleniowego? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Niewielki salon – podstawowe wskazówki aranżacyjne

Jak zagospodarować niewielki salon? Przede wszystkim najlepiej zrezygnować z nadmiaru przedmiotów. Dotyczy to zarówno podstawowego wyposażenia, jak i elementów ozdobnych. Lepiej postawić na rozwiązania minimalistyczne, by przestrzeń nie sprawiała wrażenia klaustrofobicznej i nadmiernie zabudowanej. Zgodnie z tą zasadą (mniej znaczy więcej) warto wybierać produkty proste, bez bogatych ozdób czy intensywnych wzorów. Dzięki temu wnętrze wydaje się czystsze i nieco większe.

Jak jeszcze sprawić, by salon zdawał się bardziej przestronny niż w rzeczywistości? Należy postawić na odpowiednie kolory i faktury. Do optycznego powiększenia wnętrza można wykorzystać jasne, stonowane barwy, jak biele, szarości i beże. Lepiej unikać drobnych wzorów, zamiast nich można wykorzystać kilka zdecydowanych akcentów geometrycznych. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza pasy – pionowe podnoszą salon, poziome sprawiają, że wydaje się on szerszy. Dobre efekty dają również materiały gładkie i z połyskiem, odbijające światło i sprawiające, że przestrzeń wydaje się większa. Warto choćby pomyśleć o lustrach i większych elementach z wypolerowanego metalu.

Najważniejsze rodzaje oświetlenia w małym salonie

Nawet w najmniejszym salonie nie da się stworzyć wygodnych warunków oświetleniowych z pomocą pojedynczego punktu świetlnego. Również w takich wnętrzach powinno się zbudować przynajmniej kilkuelementowy, funkcjonalny i spójny system, którego części będą pełnić rolę:

  • oświetlenia ogólnego,
  • oświetlenia zadaniowego.

Warto pamiętać też o tym, by nie rezygnować z aspektu dekoracyjnego oświetlenia w domowych wnętrzach. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie rozwiązania – funkcjonalne i nie zajmujące zbyt wiele miejsca. Szeroki wybór produktów wysokiej klasy oferuje choćby sklep z oświetleniem: LightPlus.pl.

Jakie lampy wykorzystać, by oświetlić niewielki salon?

Wszystkie opisane powyżej zasady organizacji niewielkiego salonu powinno się oczywiście stosować przy wyborze opraw oświetleniowych, które zapewnią we wnętrzu optymalne warunki.

O czym jeszcze pamiętać? W roli oświetlenia głównego zazwyczaj wykorzystuje się lampy sufitowe, rezygnując z okazałych i rozbudowanych żyrandoli czy innych lamp wiszących. Pozwala to zaoszczędzić cenne miejsce i nie przytłoczyć nadmiernie wnętrza. Idealnym rozwiązaniem są plafony lub oczka wpustowe. Można stosować je pojedynczo lub wykorzystać grupę opraw, by doświetlić większą przestrzeń. W roli oświetlenia ogólnego i zadaniowego fenomenalnie spisują się reflektory, pozwalające na regulowanie kąta świecenia. Warto rozważyć użycie lamp na szynoprzewodach, co jeszcze bardziej poprawia funkcjonalność systemu, ułatwiając personalizację w zależności od potrzeb.

A co z oświetleniem dekoracyjnym? Pojedyncze oczka wpustowe dają światło punktowe, by doświetlić wybrane meble lub detale architektoniczne i zbudować przytulną przestrzeń. Oprócz nich stosuje się także taśmy LED (samodzielnie lub w osłonach). Montuje się je na powierzchni mebli, na ścianach, sufitach, a niekiedy nawet między płytami na podłodze. Dają najczęściej światło liniowe, ciekawie unowocześniając domowe wnętrze.

Wygodny, stylowy i praktyczny – dobrze oświetlony ciasny salon

Nawet w ciasnym salonie da się zbudować system oświetleniowy, który będzie równocześnie piękny i funkcjonalny. Wystarczy wybrać minimalistyczne, jasne lampy, o niezbyt rozbudowanych formach, nie pozbawionych jednak walorów estetycznych i wpisujących się w aktualne trendy. Stawiajmy na odpowiednie produkty, łączmy je w spójne zespoły, by cieszyć się idealnym miejscem do pracy, zabawy czy wypoczynku z rodziną i przyjaciółmi.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne