Strona głównaFinanseIle się czeka na decyzję z KOWR — sprawdzamy forum

Ile się czeka na decyzję z KOWR — sprawdzamy forum

Od 2017 roku wielu rolników jest zmuszonych do współpracy z KOWR w naprawdę wielu sprawach. Stworzony wtedy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który realizuje sporą część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) i Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). W ten zmniejszyć miała się liczba instytucji zajmujących się obsługą rolników i tym samym łatwiejsze miałoby załatwienie wszelkich spraw. Czy tak faktycznie się stało? Sprawdzamy opinie na forach internetowych. 

Zobacz: Co to KOWR i czym się zajmuje?

Ile się czeka na decyzję z KOWR? Forumowicze niezadowoleni?

W sprawie tego ile się czeka na decyzję z KOWR forum dla rolników będzie świetnym miejscem na dowiedzenie się tego, ile się czeka na decyzje z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Oczywiście wiele zależy od wybranego oddziału KOWR. Tych jest naprawdę sporo, gdyż znajdziemy 17 oddziałów terytorialnych zajmujących się całym województwem, a także ponad 60 oddziałów lokalnych, które dbają o tereny, na których znajduje się najwięcej gruntów rolnych i w ten sposób rolnicy mają łatwiejszy dostęp do załatwienia wszystkich potrzebnych spraw. 

W większości jako odpowiedź na pytanie „Ile się czeka na decyzję z KOWR” forum rolnicze odpowiada, iż czas oczekiwania to około miesiąca. Zgadza się to więc z deklaracjami, które są obecne na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Mówi ona o tym, że zgodnie z Kpa, czyli Kodeksem postępowania administracyjnego sprawy powinny zostać załatwione niezwłocznie, te, które wymagają postępowania nie później niż w ciągu miesiąca, a na sprawy szczególnie skomplikowane Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma dwa miesiące. 

Oczywiście może się zdarzyć, że sprawa trwa dłużej. Wtedy strona ma prawo do ponaglenia urzędników z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dzieje się tak w razie, gdy nie załatwiono sprawy w terminie określonym w artykule 35 Kodeksu postępowania administracyjnego, ani terminie wskazanym zgodnie z artykułem 36 Kodeksu postępowania administracyjnego. 

W większości wypadków forumowicze są więc zadowoleni z pracy KOWR. Cała instytucja działa raczej dosyć sprawnie i nie trzeba się martwić o to, że czas oczekiwania będzie się wydłużać przy praktycznie każdej sprawie. Oczywiście mógłby być on czasem niższy niż miesiąc, lecz w wielu sprawach, które nie są bardzo skomplikowane, można liczyć na rozwiązanie sprawy przez przewidzianym w Kodeksie postępowania administracyjnego czasie.  

Czym jednak dokładnie jest KOWR? Jest to wciąż dosyć młoda instytucja, którą powołano w 2017 roku na podstawie art. 45 ust.2 ustawy z dnia 10 lutego 2017 roku o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Na jej postawie KOWR założono 1 września 2017 roku i połączył on w sobie kompetencje ANR oraz ARR, czyli Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego. W ten sposób zmniejszyła się liczba instytucji, które zajmują się obsługą rolników i ma to na celu ułatwienie im życia, gdyż możliwie jak najwięcej spraw będzie można załatwić w ramach wizyty tylko w jednym budynku, w tym wypadku w oddziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

KOWR zajmuje się przede wszystkim wydawaniem różnego rodzaju zgód na prywatny obrót ziemią, a także udziela bezzwrotnej pomocy finansowej, zajmuje się nieodpłatnym przekazywaniem gruntów, czy też gospodaruje nieruchomościami rolnymi skarbu państwa. Bardzo ważna część działalności KOWR to także sprawowanie nadzoru na 41 spółkami działającymi właśnie w rolnictwa. Jest to 8 spółek hodowli roślin, 19 spółek hodowli zwierząt, a także 14 spółek hodowli koni i stad ogierów. W ten sposób KOWR kontroluje kluczowe dla polskiego rolnictwa spółki i dba o ich odpowiednie działanie.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne