Strona głównaFinanseTanie ubezpieczenie – jak nie przepłacać za OC samochodu?

Tanie ubezpieczenie – jak nie przepłacać za OC samochodu?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Jego brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Wielu kierowców obawia się wysokich składek na tę polisę. Nie musisz jednak przepłacać za swoje OC. Dowiedz się, jak znaleźć najtańszą ofertę.

Co trzeba wiedzieć o OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to obowiązkowa polisa, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Jest ona przypisywana nie do osoby, ale do samochodu. Jej głównym celem jest pokrycie szkód wyrządzonych w wyniku zdarzenia drogowego, czyli kolizji lub wypadku. Dzięki niemu sprawca nie musi ich opłacać z własnej kieszeni.

Zakres ochrony, a także sumy gwarancyjne, są regulowane przepisami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że wszędzie muszą być one takie same. Towarzystwa mają jednak całkowitą swobodę w ustalaniu wysokości składek. To właśnie dlatego u jednego ubezpieczyciela zapłacisz zdecydowanie mniej niż u innego.

Pamiętaj! OC samochodu to polisa, za którą nie warto przepłacać. Jeśli nie zawiera dodatkowych rozszerzeń, takich jak np. AC lub NNW, to droższe ubezpieczenie wcale nie zagwarantuje Ci lepszej ochrony.

Od czego zależy wysokość składki na OC?

Składka na ubezpieczenie OC jest obliczana na podstawie wielu parametrów, które mogą nieco się różnić w zależności od konkretnej firmy. Jednak najczęściej towarzystwa biorą pod uwagę:

 • markę i model pojazdu – ubezpieczenie samochodów uważanych za szybkie będzie droższe ze względu na większe ryzyko spowodowania nimi kolizji lub wypadku,
 • pojemność i moc silnika – mocniejsze jednostki napędowe pozwalają osiągnąć większe prędkości, a więc wyposażone w nie samochody są potencjalnie bardziej niebezpieczne dla innych uczestników ruchu,
 • rok produkcji – im starszy pojazd, tym większa awaryjność, a więc także podwyższone ryzyko stworzenia realnego zagrożenia na drodze,
 • doświadczenie kierowcy – osoby, które mają prawo jazdy od niedawna, muszą się liczyć z wyższymi składkami OC,
 • historia ubezpieczenia – za bezszkodową jazdę można uzyskać atrakcyjne zniżki, które znacząco obniżają cenę polisy,
 • miejsce zamieszkania – najwięcej płacą mieszkańcy dużych i zatłoczonych miast, ze względu na to, że jazda po nich wiąże się z większym ryzykiem kolizji czy wypadku.

To tylko niektóre z wielu parametrów, które mają istotny wpływ na to, ile zapłacisz za OC. Przekonaj się, jak poszczególne czynniki zmieniają wysokość składki.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Poniżej znajdziesz przykładowe kalkulacje OC samochodu dla kilku wariantów. Dzięki nim sprawdzisz, jak mogą różnić się od siebie oferty różnych ubezpieczycieli oraz jak wybrane parametry wpływają na wysokość składki.

Przykład 1.

33-letni kierowca z Zamościa ubezpiecza samochód marki Toyota Yaris z 2020 roku z benzynowym silnikiem 1.5. Ma prawo jazdy od 2009 roku i jeździ bezszkodowo. W poszczególnych towarzystwach zapłaci za OC:

 • pl350,00 zł,
 • Balcia Insurance – 384,00 zł
 • Uniqa – 384,00 zł,
 • Benefia – 407,00 zł,
 • Trasti – 410,00 zł,
 • Link4 – 451,99 zł,
 • BeeSafe – 628,13 zł,
 • Wiener – 681,00 zł.

Kalkulacja ważna na dzień 06.12.2023 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art.63).

Jak widzisz, takie samo ubezpieczenie w danym towarzystwie może kosztować nawet prawie dwa razy więcej niż w innym. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, dokładnie zapoznaj się z różnymi propozycjami. Pomoże Ci w tym wygodna porównywarka. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na rankomat.pl? Znajdziesz tam oferty wielu towarzystw, a praktyczny kalkulator pozwoli Ci uniknąć przepłacania za OC.

Przykład 2.

18-letni kierowca z Zamościa ubezpiecza samochód marki Toyota Yaris z 2020 roku z benzynowym silnikiem 1.5. Ma prawo jazdy od 3 miesięcy roku i to jego pierwsza polisa. W poszczególnych towarzystwach za OC zapłaci:

 • Link4 – 1 237,71 zł,
 • Trasti – 1 647,00 zł,
 • Benefia – 1 801,00 zł,
 • Uniqa – 1865,00 zł,
 • BeeSafe – 1 939,00 zł,
 • pl – 2 083,00 zł.

Kalkulacja ważna na dzień 06.12.2023 r., wyliczenia nie są ofertą w rozumieniu KC (art.71, art.63).

Powyższe kalkulacje doskonale pokazują, jak wiek wpływa na wysokość składki OC. Jednak w tym drugim przypadku również doskonale widać, że korzystając z porównywarki ofert, można zaoszczędzić kilkaset złotych.

Jak szukać najtańszego OC?

Najtańsze OC tylko na rankomat.pl – korzystając z dostępnego na stronie kalkulatora, szybko i bez wychodzenia z domu porównasz propozycje różnych ubezpieczycieli oraz wybierzesz najtańszą ofertę. Obsługa narzędzia jest bardzo łatwa i nie powinna przysporzyć Ci kłopotów. Wystarczy, że uzupełnisz wszystkie niezbędne pola dotyczące właściciela i samego pojazdu. Na ich podstawie algorytmy przeszukają bazę dostępnych ofert i dopasują je do Twoich potrzeb.

Możesz je wygodnie sortować np. od najtańszych do najdroższych. Przy każdej z nich znajdziesz cenę pełnej składki, a także dodatkowe informacje. Możesz skorzystać z pomocy doradcy oraz kupić wybraną polisę przez Internet. Wszystkie niezbędne dokumenty otrzymasz na podany przez Ciebie adres e-mail. Skorzystaj z porównywarki i przestań przepłacać za OC swojego samochodu!

Artykuł sponsorowany.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne