Strona głównaWłasna firmaW jaki sposób w Polsce zakłada się numer NIP? Czy istnieje wyszukiwarka...

W jaki sposób w Polsce zakłada się numer NIP? Czy istnieje wyszukiwarka NIP?

Numer Identyfikacji Podatkowej to kluczowa kwestia dla niemal wszystkich działalności gospodarczych w naszym kraju. Jak można założyć NIP i w jaki sposób można przeglądać zgromadzone tam dane o innych firmach?

Numer Identyfikacji Podatkowej — najważniejsze informacje

Jest to jeden z młodszych zbiorów danych w polskim porządku prawnym. Odpowiednia ustawa została przegłosowana w 1995 roku, jednak zdecydowano, że Numer Identyfikacji Podatkowej oficjalnie wejdzie w życie od 1996 roku. Intencją ustawodawcy było uruchomienie bazy wraz z nastaniem nowego roku podatkowego.

W pierwszych latach funkcjonowania bazy NIP korzystały z niej wszystkie osoby aktywne zawodowo. Bez względu na to, czy prowadziły one własną działalność gospodarczą, czy właśnie podejmowali pierwszą pracę na etacie, musieli posługiwać się numerem NIP. Był on także obowiązkowy podczas corocznych rozliczeń z fiskusem.

Intencja ustawodawcy o stworzeniu tak dużej bazy danych stworzyła jednak pewien problem. Nie dość, że z tego samego rejestru korzystały dwie zupełnie różne grupy osób, które były zatrudnione na zupełnie innych zasadach, to jeszcze różnica w zapisie NIP-u ograniczała się tylko do innego położenia myślników między cyframi.

Autentyczność Numeru Identyfikacji Podatkowej można było łatwo sprawdzić. Wystarczyło wiedzieć, że jego dziesiąta cyfra jest tak zwaną liczbą kontrolną. Chcąc zweryfikować NIP, mnożono każdą z pierwszych dziewięciu cyfr przez wagi: 6, 5, 7, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Następnie sumowano wynik mnożenia oraz obliczano resztę z dzielenia przez 11. Jeśli nie uzyskaliśmy liczby 10, to było wiadomo, że NIP jest autentyczny. Z biegiem czasu stworzono też oprogramowanie, które wykonywało te działania automatycznie.

Przedsiębiorcy zapisywali NIP w formacie: 000-00-00-000, a osoby cywilne miały narzuconą następującą formę zapisu: 000-000-00-00. Nawet dziś, gdy spojrzymy na przykład na pieczątki w niektórych firmach, to znajdziemy tam Numer Identyfikacji Podatkowej zapisany dokładnie w taki sposób, mimo tego, że od wielu lat rygorystyczne zapisy dotyczące umiejscowienia myślników są już nieaktualne.

W tamtych czasach stanowiły jednak poważny problem, który wydłużał obieg wielu dokumentów urzędowych. Można jedynie spekulować, że to właśnie ta kwestia doprowadziła do daleko idących zmian, jakie w 2011 roku wprowadziła Ustawa o NIP, kiedy to rejestr został wydzielony głównie dla przedsiębiorców, a osoby cywilne zaczęły posługiwać się numerem PESEL.

W jaki sposób w Polsce zakłada się numer NIP?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że jest on obowiązkowy nie tylko dla zdecydowanej większości działalności gospodarczych. Jeśli wpiszemy numer NIP w wyszukiwarkę w serwisie ALEO.com, gdzie w przejrzysty, czytelny sposób można zapoznać się m.in. z danymi o firmach działających w Polsce, to szybko zauważymy, że korzystają też z niego inne grupy.

Można tu wskazać na przykład na fundacje, stowarzyszenia rejestrowe, ale i instytucje samorządowe. Zgodnie z literą prawa, Numer Identyfikacji Podatkowej musi mieć na przykład urząd gminy, starostwo powiatowe czy urzędy wojewódzkie, a także jednostki im podległe.

Najprostszym sposobem na założenie numeru NIP jest oczywiście rejestracja działalności przez internet, z pomocą formularza CEIDG. Cały proces nie jest zbyt skomplikowany, a jego ukończenie nie powinno zająć nam więcej niż godzinę.

Zakładając działalność gospodarczą, Numer Identyfikacji Podatkowej zostanie nam nadany automatycznie. Warto jednak pamiętać o tym, że nie będzie on aktywny od razu. Wynika to ze specyficznej konstrukcji przepisów podatkowych w Polsce.

W naszym kraju — z formalnego punktu widzenia — NIP przyznawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca rejestracji działalności gospodarczej. Skutkuje to tym, że od czasu wypełnienia wniosku przez sieć do aktywacji numeru NIP często mija nawet kilka dni. O tym, że nasz identyfikator został już nadany, dowiemy się z wiadomości SMS lub z e-maila, jaki podaliśmy w CEIDG podczas zakładania firmy.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by założyć NIP w sposób tradycyjny. W tym celu wystarczy wypełnić formularz NIP-3. Zazwyczaj można odnaleźć go w urzędzie gminy, w punkcie obsługi inwestora, a także w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w urzędzie skarbowym.

Jakie dane odnajdziemy w bazie NIP?

Można odnaleźć tam między innymi informacje o dacie założenia firmy (lub spółki), a także informacje teleadresowe. W rejestrze znajdują się też dane o głównych kodach działalności PKD, dzięki czemu możemy szybko ustalić, w jakim obszarze rynku dany podmiot funkcjonuje. NIP przyda nam się też wtedy, gdy chcemy szybko sprawdzić naszego partnera biznesowego w Białej Liście Płatników VAT.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne