Strona głównaInwestycjeW co zainwestować swoje oszczędności?

W co zainwestować swoje oszczędności?

Każdy choć raz w życiu myślał w co zainwestować pieniądze, żeby zarobić jak najwięcej. Wiele osób marzy o zostaniu rentierami, czyli osobami, którzy żyją z rzeczy w które zainwestowali. Możliwości inwestycji na polskim rynku jest bardzo wiele, jedne bardziej a drugie mniej ryzykowne.

Pamiętaj, że inwestowanie to ryzyko. Grając na takich platformach jak XTB czy Emakler możesz kupować akcje, ETF czy inne instrumenty, które obarczone są sporym ryzykiem. Dlatego sprawdź również bezpieczniejsze wyjścia tj. lokaty czy konta oszczędnościowe.

W co inwestować małe kwoty?

Zacznijmy od małych kwot, które otworzą nam świat inwestycji. Przeznaczając małe kwoty na inwestycje nie spodziewajmy się spektakularnych wyników. W zależności od ryzyka, które podejmiemy możemy zarobić 2-20%. W co zainwestować 100 złotych? Najłatwiejszą metodą będzie zakup 2 złotowych lub 5 złotowych monet okolicznościowych. Dwuzłotówki były bite do 2014 roku, a pierwszą Mennica Polska wypuściła w roku 1995. Najstarsze egzemplarze dwuzłotówek potrafią kosztować po 20 latach nawet 150 złotych za sztukę, co daje nam bardzo duży zwrot. Zakup takich monet jest bardzo wygodny, możemy kupić je w bankach lub przez internet w mennicy. Minusem jest ograniczony rynek i brak pewności, że znajdziemy kupca w szybkim czasie. Często pomijaną inwestycją jest inwestycja w siebie. Jeśli posiadamy 100-200 złotych możemy zakupić za tę kwotę kurs. Inwestowanie małych kwot w siebie może być bardziej opłacalne niż się wydaje. Branża IT rozwija się bardzo szybko, na rynku jest olbrzymie zapotrzebowanie na programistów i warto wykorzystać tę lukę na rynku. Zakup książki lub kursy językowe również mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Osoby ze znajomością języka angielskiego mają o wiele łatwiej na rynku pracy. Jeśli nadal szukasz odpowiedzi na pytanie w co inwestować małe kwoty to mamy dla Ciebie jeszcze dwie propozycję.

Konto oszczędnościowe może posiadać każdy, kto ma konto w banku. Co prawda zyski z takiego konta nie są zbyt duże, bo najlepsze oscylują w okolicach 3 %, ale jest to świetny wstęp do oszczędzania. Przelewając co miesiąc 100 złotych nie odczujemy tego jakoś specjalnie, a po kilku latach uzbiera nam się całkiem pokaźna suma. Dobrym sposobem na zainwestowanie małych kwot jest zakup domeny i hostingu, aby postawić własną stronę internetową. Co prawda wymaga to wiedzy informatycznej, lecz jeśli jesteś wystarczająco uparty to bez większego problemu postawisz swoją stronę internetową z pomocą poradników znajdujących się w internecie. Zarabiać na swojej stronie możemy na różne sposoby. Jednym z takich sposobów jest zarabianie na reklamach. Platforma Google Adsense, pozwala właścicielowi stron internetowych na umieszczenie specjalnego skryptu, który będzie wyświetlał reklamy na naszej stronie. Ile możemy na tym zarobić? To zależy od naszego ruchu na stronie, ale stawki za jedno kliknięcie w reklamę mogą sięgać nawet kilkunastu złotych.

W co zainwestować 100 tysięcy?

Przy takich kwotach powoli można myśleć o dochodzie pasywnym. Zwykła lokata, która w ostatnich latach ledwie starcza na pokrycie inflacji jest słabym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że inwestowanie takich kwot w dowolnym polskim banku jest w pełni bezpieczne, taką kwotę w razie upadku banku w pełni pokrywa gwarancyjny fundusz bankowy.  Słabym, choć bezpiecznym rozwiązaniem są również obligacje. Nieco bardziej ryzykownym ruchem może być zakup nieruchomości. Co prawda 100 tysięcy złotych to nie jest kwota, która pozwoli nam na pokrycie całkowitych kosztów pozyskania nieruchomości, szczególnie w dużym mieście. 70-80 tysięcy możemy włożyć jako wkład własny. Zakup mieszkania pod wynajem ma największą rację bytu w wielkich miastach, szczególnie w miastach studenckich takich jak Wrocław, gdzie cena wynajmu jednego pokoju 10 m2 wynosi nawet 1000 złotych miesięcznie. Jeśli nadal zastanawiasz się w co zainwestować 100 tysięcy złotych możesz pomyśleć o zakupie ziemi. Jak wiemy ziemia nigdy nie tanieje i nic nie wskazuje na to, że w kolejnych latach coś się zmieni. Ziemia pod zabudowę domu w dobrych lokalizacjach potrafi przynieść w okolicach 5 % rocznie. Jeszcze lepiej zainwestować w ziemię rolną – choć tutaj nie jest łatwo na zdobycie ziemi dla zwykłego Kowalskiego, który nie jest rolnikiem. Ziemia rolnicza z roku na rok drożeje bardzo mocno, a do tego dochodzą przecież zyski z dzierżawy, który wynoszą około 1700 złotych rocznie. Hektar ziemi w roku 2004 kosztował w okolicach 6 tysięcy złotych, dziś jest to ponad 30 tysięcy złotych. Ziemia potrafiła w niektórych okresach wzrosnąć nawet o 15 % w ciągu roku. Nie jest złym pomysłem zakupienie ziemi rolnej gorszego gatunku. Ziemia 4, 5, a nawet 6 klasy nie zarobi dla nas wiele w formie dzierżawy, ale może przynieść nam bardzo duże zyski gdy uzyskamy zgodę na odrolnienie obszaru. Nie zawsze jednak jest to możliwe, obszar ten powinien mieć dobrą lokalizację – najlepiej blisko szybko rozwijającego się miasta.

Ważna jest systematyczność i chłodna głowa

Najważniejsza w tym wszystkim jest systematyczność, inwestując małe kwoty nie spodziewajmy się dużych zysków, lecz z czasem dokładają cegiełkę po cegiełce można po kilku latach osiągnąć naprawdę bardzo fajne wyniki i zabezpieczenie na starość. Inwestując 100 tysięcy i większe sumy warto przeanalizować swoją inwestycję pod każdym względem, aby zminimalizować ryzyko do minimum.

Następny artykułBiznes na Ukrainie
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie