Strona głównaPoradyVinted - oszustwa, czyli jak odzyskać pieniądze?

Vinted – oszustwa, czyli jak odzyskać pieniądze?

Vinted jest jednym z portali sprzedażowych działających w Internecie. Jednak nie jest to kolejna, powtarzalna sieciówka. Vinted skupia mnóstwo ludzi z całej Polski, którzy chcą dać swoim ubraniom „drugie życie”. Założenie konta jest tam darmowe i bardzo proste. Każdy powyżej 18 roku życia może to z łatwością zrobić. Zasady kupowania i sprzedawania są różne. Możemy to robić za pomocą portfela Vinted lub przez tradycyjny przelew. Drugi sposób jest bardziej ryzykowny, gdyż przesyłanie komuś pieniędzy „w ciemno”, bez nadzoru portalu, często kończy się nieotrzymaniem zamówionej rzeczy. Vinted, a oszustwa – jak się odbywają? Jak możemy ich uniknąć?

Vinted – oszuści. Jak oni to robią?

Sytuacje związane z Vinted, a oszustwami z przelewami są coraz głośniejsze. Jedną z nowych użytkowniczek na Vinted, oszustki namówiły do podania maila w celu dokończenia przez nie transakcji. Oszustwa na Vinted z przelewami są nową formą wyłudzania pieniędzy. Po wysłaniu maila kobiety dostarczyły na niego link do spreparowanego serwisu płatności, dzięki któremu pieniądze miały znaleźć się na koncie sprzedającej. Niestety, pomimo ostrzeżenia o wiarygodności strony, które wyskoczyło po wejściu w link, użytkowniczka zdecydowała się postąpić zgodnie z zaleceniami vintedowych oszustek. Pulpit zmienionej platformy łudząco przypominał ten, z którego poszkodowana korzystała. Nie zdziwił jej więc obowiązek podania numeru karty, jej ważności i PIN-u. Następnym krokiem było podanie m.in numeru PESEL. Było to czynnikiem, który podał w wątpliwość dalsze działania. Vintedowe oszustki próbowały ponaglić sprzedającą, wysyłając kolejne wiadomości. Było to kolejną i ostatnią  „czerwoną flagą”, która przesądziła o zgłoszeniu sprawy. Użytkowniczka zablokowała kartę i na szczęście nie poniosła strat finansowych. Jednak wiele osób na Vinted, oszukano na „przelew” i fałszywe transakcje. Na Vinted oszuści mają duże pole do popisu, gdyż nie jest to typowy internetowy sklep, gdzie rzeczy kupujemy od danej marki, do której kontakt możemy bardzo łatwo znaleźć. Wieloma użytkownikami na Vinted są oszuści, których nie udaje nam się później zidentyfikować, a przez to namierzyć i pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Na Vinted oszustwa są obecnie codziennością, gdyż niektórzy fałszywi kupujący czy sprzedający, w sztuce manipulacji osiągnęli już najwyższy poziom. 

Vinted – sprzedający nie wysyła przedmiotu

Kolejna popularna praktyka bogacenia się kosztem innych. Na Vinted sprzedający nie wysyła przedmiotu najczęściej, kiedy korzystamy z tradycyjnych przelewów, poza portfelem Vinted. Dokonywanie przelewów na portalu Vinted jest proste i bezpieczne. Zakładając portfel Vinted mamy możliwość wpłacania i wypłacania z niego dowolnej sumy. Działa on na zasadzie otrzymywania pieniędzy za sprzedaną rzecz, dopiero gdy osoba potwierdzi jej otrzymanie. Wcześniej są one „zamrożone”. Jeśli kupujący nie zatwierdzi tego 2 dni po dostarczeniu, to środki automatycznie zostaną odblokowane i pojawią się w „portfelu” sprzedającego. Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać do portalu, który ma dane zarówno osoby kupującej jak i sprzedającej. Korzystanie z portfela Vinted nie jest jednak tak popularne. Ludzie chcą mieć uzyskać wynagrodzenie od razu, dlatego często decydują się na przelewy tradycyjne lub na telefon – BLIK. Drugi jest najmniej bezpieczny, gdyż wymaga najmniejszej ilości danych drugiej osoby. W takim wypadku na Vinted osoba, która nie wysłała paczki, jest niemalże anonimowa.

Vinted – oszustwa, forum

Vinted posiada własne forum, na którym poruszać można sprawy związane nie tylko ze sprzedażą. Jeśli chodzi o Vinted, oszustwa na forum są bardzo często poruszanym wątkiem. Z racji na nowe sposoby wyłudzania pieniędzy, sytuacji na Vinted gdzie osoba nie wysyła paczki, jest w porównaniu do lat poprzednich, coraz więcej. Portal sprzedażowy w ostatnich miesiącach zyskał na popularności, Jest reklamowany w telewizji i na banerach reklamowych w wielu miastach. Rosnąca popularność przyciągnęła na Vinted osoby niewysyłające paczek. Jest to najczęstszy sposób na nieuczciwe zarobienia na portalu. Na szczęście w Internecie pojawia się coraz więcej wątków „Vinted, a oszustwa – forum”. Użytkownicy ostrzegają się wzajemnie przed konkretnymi osobami, przez które zostały oszukane. Wątków zatytułowanych „Vinted – sprzedający nie wysyła przedmiotu. Co robić?” jest masa. Zaalarmowany portal, nakłania do korzystania z portfela Vinted, gdyż w innym przypadku, często nie jest w stanie pomóc. Jednak w sytuacji, kiedy na Vinted sprzedający nie wysyła przedmiotu, warto jest zawsze zgłosić się do obsługi klienta portalu. Możliwe, że będą oni w stanie coś zrobić, dzięki czemu unikniesz utraty pieniędzy.

Jeśli jesteś zmęczona Vinted i ciągły oszustawami, możesz sprawdzić takie sklepy jak Goodlookin, Eastend czy Denley.

Artykuł sponsorowany

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne