Strona głównaFinanseRozliczenie podatku z Holandii – co musisz wiedzieć?

Rozliczenie podatku z Holandii – co musisz wiedzieć?

Pracując legalnie za granicą, pracownik ma odprowadzane składki na poczet podatku dochodowego przez swojego pracodawcę. Z racji tego, że są one wyższe, pracownikowi należy się zwrot podatku. Obowiązek rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym mamy do dnia 1 lipca. W przypadku niedostarczenia wymaganych formalności system podatkowy w Holandii przewiduje kary dla spóźnialskich. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Niezbędne dokumenty do uzyskania zwrotu

Zwrot podatku z Holandii jest możliwy, poprzez wypełnienie poprawnie dokumentów, które następnie zostaną dostarczone do holenderskiego urzędu skarbowego – Belastingdienst. Podatnik musi potwierdzić, że podejmował się pracy zarobkowej w Holandii. W tym celu potrzebne będzie posiadanie oświadczenia o okresie pracy, skanów Jaaropgave, czyli zestawienia dochodów od pracodawcy oraz zaświadczenie o rachunku bankowym, na który podatnik otrzyma zwrot podatku.

Dodatkowo podatnik pracujący w Holandii, może liczyć na dodatkowe ulgi, które podniosą wartość zwrotu podatku. Pierwszym z nich jest ulga na dziecko. Dotyczy ona rodzin, które mają dzieci poniżej 12 roku życia. Dodatkowym warunkiem, który trzeba spełnić, jest roczny dochód wyższy niż 4993 euro. Dobrą informacją jest to, że dziecko w tym czasie może mieszkać w Polsce.

Zwrot podatku krok po kroku z biurem podatkowym 

Do rozliczenia podatku z Holandii będą potrzebne specjalne formularze. Są one przeznaczone dla osób niezameldowanych oraz tych, którzy na stałe mieszkają w Holandii. Warto przy tym pamiętać, że im szybciej złoży się zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego, tym prędzej otrzymamy pieniądze na konto. Cała procedura może trwać nawet do 3 miesięcy. Zaległy podatek jesteśmy w stanie odzyskać nawet do 5 lat wstecz.

Podatnik, który dokonuje tego po raz pierwszy, może skorzystać z pomocy profesjonalistów. Na stronie Holandia.org, czyli biura podatkowego zajmującego się zwrotem podatku z Holandii, znajdziesz niezbędne informacje na temat całego procesu otrzymania nadpłaconego podatku. W celu otrzymania pomocy, wypełnienia niezbędnych dokumentów i uzyskania szybszego zwrotu podatku, skontaktuj się z biurem rachunkowym, aby prawidłowo rozliczyć swój podatek.

Proste i szybkie rozliczenie podatku z Holandii

Złożenie wniosku w ustalonym terminie spowoduje, że otrzymamy kwotę znacznie szybciej. Ci, co zrobią to do ostatniego dnia marca, na swoje pieniądze czekać będą maksymalnie do 30 czerwca. Z kolei ci, co zrobią to później, ich wniosek będzie rozpatrywany od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie terminów wyznaczonych przez Belastingdienst. Wysokość samego zwrotu, uzależniona jest też m.in. od wieku podatnika, rodzaju dochodu, partnera fiskalnego, roku podatkowego oraz statusu rezydenta. Jednak uzupełniając zeznanie podatkowe o dodatkowe ulgi, podatnik jest w stanie uzyskać zwrot podatku w wysokości nawet kilku tysięcy złotych, co jest solidnym zastrzykiem gotówki dla niego i jego rodziny.

Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie