Większość pacjentów miała już do czynienia z innowacyjnym rozwiązaniem, jakim jest recepta elektroniczna. Nic dziwnego – w polskiej medycynie obecna jest ona już od roku 2020. W dzisiejszych czasach, z nielicznymi wyjątkami, recepty papierowe praktycznie już nie występują.
Korzyści płynące z telekonsultacji
Pacjenci, którzy chcą być na bieżąco z wszelkimi nowościami w telemedycynie, powinni przekonać się o zaletach nie tylko recept elektronicznych, ale także telekonsultacji. Są to wizyty lekarskie, które odbywają się za pośrednictwem telefonu lub internetu. Z ich dobrodziejstw może skorzystać praktycznie każdy pacjent.
Telemedycyna szczególnie przydatna okazuje się w przypadku osób, które nie dysponują własnym środkiem transportu, bądź też są zbyt chore na to, by odbyć tradycyjną wizytę w gabinecie lekarza.
Każdy pacjent powinien zastanowić się, jak często zdarzyło się, że długo oczekiwał na wizytę u lekarza, a na końcu przekonał się, że opierała się ona tylko i wyłącznie na rozmowie ze specjalistą. Była więc to wizyta, którą równie dobrze można było przeprowadzić przez komunikator internetowy lub telefon.
Możliwość zdalnych konsultacji na pewno przypadnie do gustu osobom przewlekle chorym. Są to pacjenci, którzy na stałe przyjmują leki, które umożliwiają im normalne funkcjonowanie. Umawianie wizyty w gabinecie lekarskim za każdym razem, kiedy kończy się aktualnie zażywane opakowanie, może być mocno problematyczne. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi telekonsultacja. Lekarz, który ma u siebie historię choroby pacjenta i doskonale wie, jakie lekarstwa ten przyjmuje, bez żadnego problemu może wystawić dla niego receptę na odległość.
Telekonsultacje polecane są także w przypadku pacjentów leczących się u psychologów i psychiatrów. Nie ma co ukrywać – wizyty u tych specjalistów z reguły opierają się wyłącznie na rozmowie. Warto dodać także, że niektórzy pacjenci preferują rozmowę ze specjalistą przez telefon lub też komunikator internetowy. Pozwala im to nieco bardziej się otworzyć, co z pewnością odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o powodzenie całego procesu leczenia.
Postęp w dzisiejszym świecie widoczny jest na każdym kroku, także w medycynie. Zmiany, które umożliwiają pacjentom łatwiejszy i szybszy dostęp do różnego rodzaju specjalistów, warte są uwagi. Innowacją, która świetnie komponuje się z telemedycyną, jest właśnie recepta elektroniczna.
Czym jest recepta online?
Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czym tak właściwie jest recepta przez internet. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę jest to to samo, co tradycyjna recepta papierowa, z tym że występuje w formie elektronicznej – zazwyczaj czterocyfrowego kodu PIN. Jak sama jej nazwa wskazuje, jest to recepta, którą lekarz wystawia za pośrednictwem internetu, bez konieczności rozmowy z pacjentem twarzą w twarz.
Osoby, które zadają sobie pytanie o legalność tego typu rozwiązania, wcale nie muszą się obawiać. Receptę online może wystawić tylko i wyłącznie lekarz, i to na podstawie obowiązkowej konsultacji. Nie jest możliwe, by pacjent za pośrednictwem specjalnego serwisu zamówił receptę tak samo, jak zamawia w sieci ubrania czy buty.
Konsultacja lekarska to coś, co po prostu musi się odbyć przed przepisaniem e-recepty. Żaden lekarz nie wystawi dokumentu tylko dlatego, że pacjent poprosi go o konkretny lek. Jeśli uzna, że wystawienie e-recepty jest zasadne, na pewno to zrobi. Zdarza się, że lekarz kieruje pacjenta na dodatkowe badania bądź też odmawia wystawiania dokumentu – jak najbardziej ma takie prawo.
E-recepta – fakty i mity
Pomimo tego, że recepta przez internet nie jest już żadną nowością, wśród pacjentów wciąż krąży wiele nieprawdziwych informacji na jej temat. Warto rozwiać te niedopowiedzenia, aby skutecznie zwiększyć świadomość pacjentów na temat recept elektronicznych:
- Realizacja e-recepty wygląda podobnie, jak w przypadku tradycyjnego dokumentu – fakt – z wykupieniem leków na wystawiony przez lekarza dokument elektroniczny poradzi sobie każdy pacjent. Dodatkowe ułatwienie stanowią różne możliwości realizacji – przez kod kreskowy, SMS bądź też aplikację mobilną,
- Realizacja e-recepty jest niemożliwa bez sms-a z kodem – mit – e-recepty to dokumenty cyfrowe, które pacjent otrzymuje również na maila. Zapisują się one na jego internetowym koncie pacjenta. Każdy pacjent dysponujący dostępem do internetu może w każdej chwili zapoznać się ze swoimi receptami, nawet jeśli niechcący usunął SMS,
- E-receptę trzeba realizować jednorazowo w całości – mit – leki, które lekarz przepisał danemu pacjentowi za pośrednictwem e-recepty, ten może wykupywać w miarę zapotrzebowania i możliwości finansowych. Nie ma obowiązku realizacji dokumentu elektronicznego jednorazowo i w całości,
- Możliwe jest wystawienie e-recepty na leki dla innego pacjenta – mit – e-recepta to imienny dokument, który wystawiony jest na dane konkretnego pacjenta, a zwłaszcza jego numer PESEL. Można otrzymać ją wyłącznie dla siebie,
- E-receptę trzeba drukować na własną rękę – mit – osoba, która chce zrealizować e-receptę w aptece, nie potrzebuje posiadać jej papierowego wydruku. Wystarczy, że przedstawi farmaceucie kod SMS, a zyska możliwość wykupienia potrzebnych leków,
- E-receptę należy realizować osobiście – mit – receptę w imieniu chorej osoby może zrealizować ktoś inny. Wystarczy, że będzie posiadał dostęp do danych, które umożliwiają realizację dokumentu. Zazwyczaj jest to kod SMS oraz numer PESEL pacjenta,
- E-recepta przez internet jest nielegalna – mit – osoby, które chcą uzyskać receptę online, powinny wybrać rzetelną stronę oferującą możliwość zdalnych konsultacji lekarskich. W takiej sytuacji nie trzeba martwić się o legalność otrzymanego dokumentu,
- Recepta ważna jest bezterminowo – mit – trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każda e-recepta ma swój termin ważności. Po jego upłynięciu wykupienie leków jest już niemożliwe. Dla większości leków termin ten wynosi 30 dni, jednak są wyjątki od tej reguły. Recepty na antybiotyki ważne są na przykład zaledwie przez 7 dni.
Artykuł sponsorowany